O wzorcu charta rosyjskiego

Moderatorzy: djuszes, djuszes

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez Miuti » Å›roda, 18 czerwca 2008, 13:23

Wystawowe borzoje nadają się raczej do kochania. Do polowania raczej nie. Są za duże, zbyt ciężkie, zbyt kosmate. I z instynktem myśliwskim bywa różnie. Pamiętam, jak moje psy przebiegły koło stadka zajęcy, popatrując na nie z zainteresowaniem... Ale na owczarki niemieckie polowały chętnie. I skutecznie.

Rosyjskie borzoje polujące są od wystawowych dużo mniejsze, lżejsze, mają uboższą szatę.
Ich fotografie można znaleźc w internecie. Najlepiej wejść na portal www.yandex.ru i wkleić w wyszukiwarkę ??????? ?????? ??????
Wyskoczy dużo ciekawych stron!
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez pituophis » Å›roda, 18 czerwca 2008, 18:24

Jak to skutecznie?
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 19 czerwca 2008, 07:23

Potrafiły im dołożyć.
Pamiętam, jak na moim osiedlu młodziutka jeszcze Pusia została zaatakowana przez ONkę. Pusia mnie zdumiała - wyskoczyła w górę, zrobiła w powietrzu zwrot i tak trzasnęła ONkę tuż za guzem potylicznym, że ONka uciekła z wrzaskiem. Świadkowie wydarzenia nie wierzyli własnym oczom.
Mogło się to żle skonczyć... dla ONki oczywiście. Borzoje łączą dużą masę z szybkością ataku. Są w gruncie rzeczy b. niebezpieczne, toteż trzeba na nie bardzo uważać.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez pituophis » czwartek, 19 czerwca 2008, 11:06

Ja kiedys czytalem o tym, jak 8- 10 miesieczna borzojka zlamala kark atakujacemu ja malemu psu. Faktycznie, chyba trzeba na nie uwazac - to szczescie, ze zwykle maja swiadomych wlascicieli. W odroznieniu od wielu psow w typie bull... :roll:
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 19 czerwca 2008, 11:39

Bardzo prawdopodobna informacja.
Borzoje najchętniej atakują w biegu - starają się przestraszyć, a kiedy ofiara ucieka, rąbią w kręgosłup. Atak z miejsca wygląda inaczej - pies wyskakuje pionowo do góry - ciąg dalszy jak wyżej.

Apsik, syn Pusieńki, został na własnym podwórku zaatakowany przez niedużego psa. Pies ugryzł Apsika w tylą łapkę. Apsik wyskoczył do góry, zrobił w powietrzu zwrot i trzasnął psa w kręgosłup z natychmiastowym skutkiem śmiertelnym.

Ale wracajmy do tematu!
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez AgnieszkaZ » czwartek, 19 czerwca 2008, 12:55

Czyli instynkt zabijania charakterystyczny dla rasy (charta) nie zniknÄ…Å‚. :roll:
Czy wszystkie charty, czy tylko borzoj ma takie metody uderzania w kręgosłup? Wiąże się to z tym, ze podczas pogoni miał zabić zwierzynę z duża szybkością nie gryząc a właściciwe specyficznie uderzając właśnie w kręgosłup tak?
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 19 czerwca 2008, 13:01

Tak jest u borzoja. Jak jest u innych chartów, to nie wiem.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez dixon » czwartek, 19 czerwca 2008, 13:09

AgnieszkaZ napisał(a):A czy taki duży wzrost nie zmniejsza ich cech uzytkowych? Czy o takich samych proporcjach przy róznicy wzrostu ok.10 cm , który Borzoj ma większą szansę upolować zająca dajmy na to? Tak jak to czytałam w arytukule Tulpara o deerhoundach, przy podniesieniu wzrostu przesuwa się środek cięzkości a tym samym zaburza to efektywny galop.


uważam, że obojętne, czy pies duży jest czy mały, środek ciężkości powinien być w tym samym miejscu ( dla każdej rasy trochę inne miejsce). Zmiana środka ciężkości ciała jest uzależniona od budowy i proporcji ciała. Poprawnie zbudowany pies, z poprawnymi kątami i osadzoną łopatką nie będzie miał problemów z ruchem i nie ważne ile pies ma w kłębie. W borzojach obserwujemy duże rozbieżności w budowie. Jest dużo wysokich i krótkich psów, są psy bardzo długie, spionowane przodem i źle kątowane zadem. Te psy mają problem nie tylko z galopem, ale i kłusem na ringach.
I nie będzie to ruch borzoja o jakim się marzy, bo albo będą drobiły przodem, albo podstawiały zad i dupa blada z obszernego , płynnego i finezyjnego ruchu borzoja.
Doczepiłam się do tej rasy z wiadomych przyczyn ( obserwuję to na codzień) :D :D
dixon
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 09:07

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 19 czerwca 2008, 14:22

A czy nie sądzisz, że nadmiernie wydłużona szyja, tak modna, zaburza motorykę ruchu? W cwale środek ciężkości jednak przesunie się do przodu!

Przedwczoraj widziałam borzoja - koszmarka. Ogromnego, rudego, pająkowatego, o kości jak u pinczerka, płytkiej i wąskiej klatce piersiowej, spionowanym tyle. Mogę się tylko domyślać, co to za pies. Ale 90 cm w kłębie toto miało napewno!
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: O wzorcu charta rosyjskiego

Postprzez AgnieszkaZ » czwartek, 19 czerwca 2008, 14:26

dixon dziękuję za odpowiedz.Zaraz mam następne pytanie :roll: Dlaczego więc borzoje "użytkowe" są jednak niższe? Dlaczego te powyżej wysokości tego co podaje wzorzec nie są w stanie osiagnąć tak dobrych wyników?
A czy mogłabym prosić o zdjęcia dobrze zbudowanego Borzoja i tych zbyt krótkich, zbyt stromych itp? Czy można byłoby omówić wzorzec tej rasy obrazkowo? Katowania, linie, głowa itp? Ja wiem, ze Wy już jesteście "stare wyjadacze" :) , ale weźcie poprawkę na mnie , że chce nauczyć się o chartach jak najwięcej, by po tym jak zacznę im się przyglądac na żywo, nie były dla mnie tylko usosobieniem piękna nie ważne czy faktycznie takie są ;-).
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Borzoj

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron