Szkic historyczny o rasie - artykuł Ledy.

Moderatorzy: djuszes, djuszes

Szkic historyczny o rasie - artykuł Ledy.

Postprzez Miuti » wtorek, 17 czerwca 2008, 12:58

Teresa Jamróz

Oówienie artykułu:


Irina Korszunowa. Chart rosyjski (krótki szkic historyczny o rasie).


Na niezwykle interesujące stronie internetowej: http://www..rusdog.ru" target="_blank poświęconej rosyjskim rasom (zarówno tym uznanym prze FCI, jak nie uznanym przez tę organizację) w dziale poświęconym chartowi rosyjskiemu znalazłam artykuł pt. ??????? ?????? ?????? (??????? ???????????? ????? ? ??????) ? po polsku: Chart rosyjski (krótki szkic historyczny o rasie). Jego autorka jest znakomitym sędzią kynologicznym, dysponującym wielką wiedzą i doświadczeniem. Pragnę niniejszym przedstawić tenże artykuł w postaci obszernego streszczenia, opatrzonego przeze mnie przypisami.
Na wstępie autorka, wielbicielka rasy, pisze: ?Chart rosyjski zniewala i urzeka harmonią, arystokratycznością i iście królewską urodą. Przyroda, wspomagając człowieka w powołaniu do życia tego skarbu, zdradziła mu sekret formuły harmonii i doskonałości. Harmonia budowy pozwala chartowi na zdumiewający w swym pięknie i doskonałości ruch w pogoni za zwierzyną (?). Na przestrzeni setek lat przyroda i człowiek szlifowali i cyzelowali zewnętrzne oblicze tego pełnego gracji zwierzęcia. W rezultacie powołany został do życia pies, którego ruch jest w pełni porównywalny z lotem ptaka.? Miłośnicy rasy z pewnością całkowicie zgodzą się z autorką. Cóż ? borzoj to dla wielu nie tylko pies. To wręcz obiekt kultu?
Dalej znajdujemy fragment poświęcony dziejom borzoja. Autorka stwierdza, że istnieje w tej materii wiele wersji. Znany jest fakt, że przy okazji ślubu króla Francji, Henryka I, z córka wielkiego kniazia kijowskiego Jarosława Mądrego wraz z panną młodą trafiły do Francji trzy psy: dwa samce i suka, których opis bardzo przypomina opis charta rosyjskiego. Obecnie jednak najbardziej popularny jest pogląd głoszony przez Leonida.Pawłowicza Sabaniejeva . Według niego do wieku XV w Rosji nie było chartów ani polowania z chartami. Polowano jedynie z psami gończymi oraz z psami w typie łajki. Samo określenie ? ohota (?????) powstało w wieku XVI; wcześniej używano określenia ? łowy (???). Charty w tym czasie nie mogły być wykorzystywane, albowiem tereny Rosji w jej ówczesnych granicach pokrywały gęste lasy, absolutnie nie nadające się do tego rodzaju łowów. Pojawienie się chartów Sabaniejew łączy z najazdem tatarsko ? mongolskim. W trakcie podbijania państw bliskiego wschodu i Azji centralnej Mongołowie napotkali na swej drodze zwisłouche charty azjatyckie i perskie. Arystokracja mongolska zaczęła trzymać te psy u siebie. W okresie podbijania Rusi psy te towarzyszyły najeźdźcom. W wieku XVI Iwan Groźny, po podbiciu Kazania i Astrachania, obyczajem rosyjskich carów przesiedlił licznych przedstawicieli tatarskiej arystokracji na tereny rdzennej Rosji. Wraz z przesiedleńcami przybyły ich charty. Rozpoczął się wtedy proces krzyżowania chartów tatarskich z psami miejscowymi, mocnymi, kosmatymi, w typie szpica. Już po okresie panowania Iwana Groźnego, w w. XVI, takie krzyżówki były bardzo popularne.
Car Aleksy Michajłowicz polował prawie wyłącznie z sokołami; z chartami polował bardzo rzadko. Niemniej, cenił on charty i wschodnim obyczajem i posyłał je w prezencie szachowi perskiemu i władcom zachodniej Europy. W tym czasie polowanie z chartami zaczyna się popularyzować, na niekorzyść polowania z sokołem. Wtedy to, jak przypuszcza Sabaniejew, powstało powiedzonko: ?Polowanie z sokołem ? carskie, polowanie z chartami ? szlacheckie, polowanie z bronią palną ? psie?. Wspomnę, że od czasów Iwana Groźnego bojarzy uważali polowanie z bronią palną za uwłaczające i polowali nawet na łosie i niedźwiedzie z nożami i rohatynami, wykorzystując przy tym psy.
Piotra Wielkiego polowanie nie bawiło. Jego wnuk, Piotr II, z pasją oddawał się polowaniu z chartami. U schyłku XVIII w. zaczęły powstawać wielkie psiarnie szlacheckie, gromadzące w znacznej liczbie charty i psy gończe. Za czasów Katarzyny II zasłynęły wielkie psiarnie księcia Bariatyńskiego, hrabiego Orłowa.
Rewolucja październikowa była ogromnym wstrząsem w dziejach rasy. W okresie tym trzymanie chartów stało się praktycznie niemożliwe. Część pogłowia została wywieziona przez emigrantów, pozostałe były masowo tępione; niedobitki trafiły do miast. Taka sytuacja trwała ponad 15 lat. Rasa poniosła straszliwe straty.
Znaleźli się jednak ludzie, którzy przywrócili do istnienia rasę ? prawdziwy skarb Rosji. Na szczególną uwagę zasługuje tu Walentyna Aleksandrowna Drozdowa wybitny sędzia kynologiczny chartów,wielka miłośniczka rasy.
Jak stwierdza autorka, obecnie w Rosji istnieją wszelkie warunki po temu, ażeby rasa rozwijała się i doskonaliła..
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Powrót do Borzoj

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron