Komentarz do wzorca charta polskiego

Moderatorzy: Bogarka, kuba94, Bogarka, kuba94

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez ARCTURUS » czwartek, 12 czerwca 2008, 16:19

Slady psa wygladaj zwykle tak Obrazek, ale wlasnie CP ma troszke odmienny sposob chodzenia .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez AgnieszkaZ » czwartek, 12 czerwca 2008, 17:16

coś mi ilośc nóg nie pasuje :ugeek: Jakaś niekumata jestem, ale spróbuję zroumieć. Dziękuję za wytłumaczenie.
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez MarcinH » czwartek, 12 czerwca 2008, 22:11

Sznurowanie polega na takim poruszaniu sie zwierzecia, ze slady tylnych nog sa w jednej lini z sladami przednich lap. Tak porusza sie wilk i inne dzikie psowate, u nas w polsce rozniez lis na przyklad. Chart Polski czesto zostawia bardzo podobne ślady, bo podobnie sie porusza. Ja tez od lat obserwuje że sędziowie czesto uwazaja to za wade podczas gdy jest to charakterystyczna cecha dla tej rasy. Jest to bardzo pierwotne zachowanie, chodzi o pozostawianie jak najmniejszego sladu i o jak najekonomiczniejszy wydatek energii w klusie.
MarcinH
 
Posty: 216
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 22:31
Lokalizacja: Grochowice/ k.GÅ‚ogowa

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez sigryda » czwartek, 12 czerwca 2008, 22:37

Sa generalnie trzy sposoby poruszania sie klusem (tyle mi sie w tym momencie przypomina):

1. inochod - oznacza chod w klusie kiedy zwierze naprzemiennie stawia dwie pary nog:
pierwszy takt - nogi lewe: przednia i tylna
drugi takt - nogi prawe: przednia i tylna;
poruszaja sie nim żyrafy, słonie, wielbłądy, konie klusaki - ale nie o nim mowimy wiec wglebiac sie nie bede ;)

2. klus normalny - kiedy konczyny w klusie stawiane sa:
pierwszy takt - nogi przednia lewa i prawa tylna
drugi takt - nogi przednia prawa i lewa tylna;
slad w takim klusie uklada sie w dwie rownolegle linie, tak samo sa prowadzone konczyny w ruchu - rownolegle i na tyle szeroko na ile wymaga sie tego u rasy. Np. u wilczarzy i u greyhoundow ma to byc szeroko, bo tak jest wymagane we wzorcu. W statyce u nich konczyny tylne sa ustawione szeroko i tak samo sa prowadzone w ruchu - rownolegle i szeroko.
rysunek ktory wstawila Blanka jest troche 'za krotki' by zobaczyc te dwie linie o ktorych pisalam, ale jesli sobie powielicie kilka razy w wyobrazni ten rysunek i ustawicie jeden nad drugim to moze zobaczycie co mam na mysli :)

3. klus sznurujacy - podobny do klusa normalnego jednak rozniacy sie od niego mechanika i wydajnoscia, spotykany u wilkow i niektorych ras psow w tym CP. Konczyny w tym rodzaju klusa sa stawiane w takich samych taktach jak w klusie normalnym:
pierwszy takt - nogi przednia lewa i prawa tylna
drugi takt - nogi przednia prawa i lewa tylna;
Ale slady psich stop ukladaja sie w jedna linie - jak na rysunku u Blanki. Konczyny by uzyskac ten rodzaj klusa musza byc prowadzone wasko (i rownoczesnie tez rownolegle). Ale zaznaczam ze dotyczy to tylko klusa roboczego, swobodnego - na wystawach najczesciej widzimy klus wyciagniety i tutaj juz slady beda sie roznily, ale generalnie konczyny zawsze beda prowadzone wasko bo mechanika ruchu sie nie zmieni.
W statyce konczyny tylne u takiego psa beda ustawione umiarkowanie szeroko, szerzej niz przednie konczyny, ale nie tak szeroko jak u greyhounda. W momencie przejscia do klusa pies prowadzi konczyny rownolegle i wasko - czyli odmiennie od przecietnego psa/charta innej rasy.

Sznurowanie jest cecha odrozniajaca Charty Polskie od chartow innych ras.
I sedziowie powinni o tym pamietac, a takze o tym ze ta odmiennosc powoduje roznice w szczegolach anatomicznych miedzy CP i innymi rasami, i wplywa takze na rozna od tej powszechnie znanej, mechanike ruchu.



sigryda napisał(a):'sznurowanie' - jest to chod ktorym posluguja sie wilki w klusie roboczym. Kiedy jego slady tylnych konczyn dokladnie wpisuje sie w slady konczyn przednich. Powstaje trop skladajacy sie z sladow ulozonych prawie w idealna linie prosta lub 'delikatny wezyk'. Stad nazwa sznurowanie - slad jak po sznurku.
Dodatkowo jeszcze dodam, ze wilki w porownaniu do przecietnych psow maja duzo wezsza klatke piersiowa i dluzsze proporcjonalnie nogi w stosunku do dlugosci ciala - co znacznie ulatwia wlasnie 'sznurowanie', a co jest moim zdaniem cecha zblizajaca budowe wilka do budowy charta polskiego i moze innych chartow pierwotnych.
"Wataha idąca truchtem (chód pośredni między stępem a kłusem), pozostawia z reguły jeden ślad, gdyż poszczególne osobniki stąpają trop w trop (tzw. sznurowanie)."
cytat ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk" target="_blank"
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 13 czerwca 2008, 01:35

AgnieszkaZ napisał(a):coś mi ilośc nóg nie pasuje :ugeek: Jakaś niekumata jestem, ale spróbuję zroumieć. Dziękuję za wytłumaczenie.

AgnieszkaZ - ta liczba sladow to dla zmylenia przeciwnika ;)


Schematycznie to moze wygladac mniej wiecej tak:

PIES

##

----##

##

----##

##

----##

##

WILK//CHART POLSKI

#

-#

#

-#

#
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez Miuti » piÄ…tek, 13 czerwca 2008, 08:09

WÅ‚asnie!!!!

Ale - sędziowie, z którymi rozmawiałam, uważają, że jednak sznurowanie, wpisane do wzorca chpl, będące uważane za wadę u większości ras, nie powinno się znaleźc we wzorcu charta polskiego. Ale jeżeli jest, to nie powinno być wypunktowane jako wada! Wzorzec jest święty.
I, jak wcześniej pisałam, mysliwi i kynolodzy o odchyleniu mysliwskim uważają, że chart polujący MUSI mieć szerokie ustawienie tyłu. Co więcej, podają szerokość rozstawienia guzów biodrowych! powinny się między nimi mieścić cztery palce dorosłego mężczyzny (więc 5 moich, zakładając, że facet to ma łapę cokolwiek szerszą niż łapka kobiety) czyli coś ok. 8 cm.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez ARCTURUS » sobota, 2 stycznia 2010, 12:13

No i nadal cisza co do komentarza, a naprawdę bardzo by się przydał . Oczywiście znów wiedzę kilka rzeczy które bym w nim poprawiła w tym rysunki, ale tak to jest że swoje "dzieło" nigdy nie uznaje się za doskonałe i skończone :)
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez ARCTURUS » sobota, 2 stycznia 2010, 12:17

Mam teraz piękny przykład na doskonałość pracy i oszczędność energii u CP , one w śniegu zawsze sznurują . Chodzimy na spacery z innymi rasami psów w tym z wyżłem i on nie sznuruje ,a moje CP owszem . To przystosowanie jest związane raczej z możliwością pokonywania przez te charty dużych przestrzeni , zresztą możliwy u nich inochód tez jest związany z tym ze oszczędzają energie , bo na to pozwala ten rodzaj chodu .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez tulpar » sobota, 2 stycznia 2010, 12:54

Sloughi także posuwają inohodem przy średnim tempie. Może to zatem oznaczać przystosowanie do pokonywania dużych dystansów na pustyni.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez ARCTURUS » sobota, 2 stycznia 2010, 21:50

Tak, taki chód jest energooszczędny . Tam gdzie teren jest trudny lub trasa długa, to zwierzęta poruszają się inochodem , to samo jest ze sznurowaniem .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chart Polski

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron