Komentarz do wzorca charta polskiego

Moderatorzy: Bogarka, kuba94, Bogarka, kuba94

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez MarcinH » Å›roda, 11 czerwca 2008, 18:50

Blanka poprawia ten komentarz i dodaje rozne rzeczy juz od roku co najmniej> a ta mapka z tego co pamietam to moj pomysl> Bo mam dosyc wiecznego tlumaczenia wszystkim zagraniczniakom że charty z ukrainy wprowadzone do rasy nie sa z terenu rosji czy bylego ZSRR tylko z byłego terenu polski>
MarcinH
 
Posty: 216
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 22:31
Lokalizacja: Grochowice/ k.GÅ‚ogowa

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez sigryda » czwartek, 12 czerwca 2008, 03:13

Miuti napisał(a): Co mi się nie podoba: wąskie prowadzenie tyłu. U ras polujących - tam, gdzie to jest dopuszczalne - przywiązuje się b. dużą wagę do szerokiego ustawienia tyłu. To daje siłę wybicia (tołczok) i stabilność ruchu.

Miuti a o jakich innych rasach polujacych, ktore sznuruja, wspominasz?

U cp we wzorcu jest dokladnie napisane:
KOŃCZYNY TYLNE :
Długie, dobrze umięśnione, dość dobrze ukątowane, lekkoodstawione do tyłu i lekko rozstawione (ale wyraźnie mniej niż u greyhounda). Widziane z tyłu kończyny tylne powinny być równoległe.

I to dla mnie jest wyrazne i zrozumiale :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 12 czerwca 2008, 08:36

Z komentarza:

Chart polski porusza się harmonijnym , wydajnym , dobrze kryjącym przestrzeń kłusem . W ruchu jest dumny i spontaniczny , widać w nim chęć do współpracy z przewodnikiem . Cechą rasową jest częsta u charta polskiego zdolność do sznurowania, pies stawia kończynę tylną w śladzie kończyny przedniej , jest to również związane z bardzo charakterystyczna praca kończyn tylnych są one stawiane wąsko !

Ja nic nie piszę o sznurowaniu. Piszę o sprawie ustawienia tyłu. A szerokie ustawienie tyłu jest wymagane u chartów polujących - przywiązują do tego wielką rolę Rosjanie, bo ci barbarzyńcy nadal polują, też - Ukraińcy.
Ale jeżeli statystyka to narzuca - to co innego. Myślę, że wzorzec nie powinien nadmiernie krępować populacji.

A pomysł z mapką jest po prostu

REWELACYJNY.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez sigryda » czwartek, 12 czerwca 2008, 09:00

Chyba sie nie zrozumialysmy Miuti :)
We wzorcu CP jest napisane jak szeroko maja byc ustawione konczyny tylne, w komentarzu niekoniecznie musi byc to powtorzone.
A w ruchu to rzeczywiscie CP poruszaja sie wasko, bo inaczej nie moglyby sznurowac.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 12 czerwca 2008, 10:06

Wzorzec|:

KOŃCZYNY TYLNE :
Długie, dobrze umięśnione, dość dobrze ukątowane, lekkoodstawione do tyłu i lekko rozstawione (ale wyraźnie mniej niż u greyhounda). Widziane z tyłu kończyny tylne powinny być równoległe.

W komentarzu stoi jak wyżej: Cechą rasową jest częsta u charta polskiego zdolność do sznurowania, pies stawia kończynę tylną w śladzie kończyny przedniej , jest to również związane z bardzo charakterystyczna praca kończyn tylnych są one stawiane wąsko !

Chodzi mi tylko o to, że chart polujący, zdaniem myśliwych, powinien mieć szerokie ustawienie tyłu.
Siedzę w rasach rosyjskich i często się z tym spotykam.

Sznurowanie jest ujęte we wzorcu - rozmawiałam na ten temat z paroma sędziami od chartów. Zapis jest nie do ruszenia, ale oni twierdzą, że to niewłaściwe - oględnie mówiąc.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez tulpar » czwartek, 12 czerwca 2008, 11:47

Patrząc na tazy z przodu powinno się dostrzegać głowę, szyję a resztą ciała powinno mieścić się w ramach linii zewnętrznych kończyn tylnych. Oznacza to po prostu, że kończyny tylne u tego polującego charta MUSZĄ być szerzej postawione niż przednie. Wydaje się to całkiem logiczne.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez Miuti » czwartek, 12 czerwca 2008, 11:52

Bo toto poluje!
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez ARCTURUS » czwartek, 12 czerwca 2008, 14:59

Hmmm jednak jedno , niestety ma zwiazek z drugim. Pies ktory sznuruje , tyłem nie chodzi szeroko , ( ale rownolegle) w statyce ich tez nie rozstawia zbyt mocno . To bardziej obserwacja z praktyki . Ostatnio widac na wystawach u CP tendencje do bardzo szerokiej akcji tylu i przodu , chod tych psow bardziej przypomina mi greja czy nawet whippeta , niz CP . Co do ustawienie konczycn tylnych to owszem nie sa tak wasko ustawione jak przod . Wazne jest jednak , aby sedziowie zwracali na to uwage , dlatego tak wazne jest aby znalazlo sie w komentarzu . Czesto w opisach mamy " zbyt waska akcja konczyn tylnych" .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez AgnieszkaZ » czwartek, 12 czerwca 2008, 16:08

Czyli sznurowanie odnosi się tylko do przodu tak? Bo jeśli zbyt wąska akcja konczyn tylnych to znaczy, że tyłem nie powinien sznurować/
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Re: Komentarz do wzorca charta polskiego

Postprzez ARCTURUS » czwartek, 12 czerwca 2008, 16:18

Sznuruje i tyl i przod . Kurcze bym to musiala narysowac . Ale jesli tak jak zreszta jest w opisie, pies stawia konczyne tylna w sladzie konczyny przedniej , zostawia za soba slad , ktory idzie jakby w jednej linii .
Obrazek
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chart Polski

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron