Chart polski vs chortaj

Moderatorzy: Bogarka, kuba94, Bogarka, kuba94

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez ARCTURUS » piÄ…tek, 13 marca 2009, 20:06

Miuti napisał(a):Światówka - Wiedeń 1996.
Żwyc. świata ch pl - Ch. Pl. DUMKA Celerrimus (Terzaj - Wiuga).

Omal nie zwycieżył ALEX Blanki - ale to osobna historia; ALEX był półbratem Dumci (Tierzaj - Kaja)...

Dumka - PKR, ALEX - KW.


Chyba nie , nie byłam z Alexem na tej wystawie ;)
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez Miuti » piÄ…tek, 27 marca 2009, 09:35

Może mi się pomyliło?
SprawÄ™ znam z relacji Beaty.
We Wiedniu przy ringu ch pl nie byłam.
Wystawiałam borzojkę.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez tulpar » piÄ…tek, 25 wrzeÅ›nia 2009, 22:50

Nasza dobra znajoma znów miesza.

http://www.gusevhunting.ru/num_articles.php?id=2374

Niestety nie podejmując żadnych działań w tym zakresie przez polskich hodowców, jej opinia stanie się i już staje się oficjalną. Jak zresztą wiemy.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez ARCTURUS » sobota, 26 wrzeÅ›nia 2009, 09:27

A mogłbys to przetlumaczyc .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez tulpar » sobota, 26 wrzeÅ›nia 2009, 12:54

Niestety ze względów czasowych nie mogę sobie na to pozwolić. W skrócie w istotnych miejscach napisane jest:

- o tym, że w latach 90 wywieziono z Peresburga psa - mieszańca 1. pokolenia chortaja i borzoja, na którego się teraz inbreduje cp
- że Polacy użyli swoje psy też, ale obecnie cp jest mieszaną rasą, a nie pochodną chortaja
- utrzymuje, że są zamknięte księgi rodowodowe, co spowodowało wzrost hemozygotyczności i że inbred w rasie jest taki, że dowolne parowanie jest w zasadzie jednoznaczne z parowaniem brat-siosta
- że w rasie jest "kolosalny rozrzut" typu
- że cp charakteryzują się agresją wobec ludzi, któtkim okresem życia, wieloma wadami genentycznymi (problemy z narządem ruchu, padaczka, problemy z pigemntacją itd)
- cp mają wadliwe umaszczenie - spotyka się umaszczenie gończych
- pisze także, że zna rasę od lat 80 i powołuje się na znajomości z p. Szmurło

Myślę, że sprawa jest o tyle istotna, że nie jest to jakaś tam sobie strona internetowa albo jakiś małonakładowy druczek, ale oficjalna publikacja w gazecie rosyjskiego związku myśliwskiego.

Moim zdaniem, reakcja klubu byłaby mile widziana.

A przy okazji wiesz, skąd na niemieckim forum pojawiają się pewne opinie. Masz źródło. To także jest dowód, że tego typu opinie nie pozostają w Rosji, jako opowiastki, ale mają konkretne przełożenie na inne kraje.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez ARCTURUS » sobota, 26 wrzeÅ›nia 2009, 15:36

Marcin gdybym dostała przetłumaczony tekst, to może coś podziałam .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez tulpar » sobota, 26 wrzeÅ›nia 2009, 16:03

Przykro mi, mimo najszczerszych chęci nie mogę się do tego teraz zabrać. Jestem na etapie kończenia doktoratu i przerzucania wielu artykułów z dermatologii. Jest mi tymbardziej przykro, że uważam sprawę za poważną.

Link do rosyjskiej dyskusji:
http://offtop.ru/borzoi/v1_673078__.php

Myślę, że na łamach tej samej gazety powinno ukazać się sprostowanie do informacji podanych przez autorkę napastliwego tekstu. To chyba jest jedyny sposób, aby ją zdeskredytować i położyć kres jej działaniom.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez tulpar » poniedziaÅ‚ek, 28 wrzeÅ›nia 2009, 21:55

Dyskusja się urwała, gdy poprosiłem o konkrety, tzn. nazwy psów, które krótko żyły, miały padaczkę, miały problemy z układem ruchu itp.

Jakkolwiek kogoś ruszyło i napisał do mnie maila ujawniając kilka "soczystych" szczegółów. Oczywiście nie mogę zdradzić korespndencji, jednak dowiedziałem się, że obecnie towarzystwo chortajarzy obłędnie dąży do uznania chortaja przez FCI. Aby tego dokonać wpisują na ślepo cokolwiek można na KW - co tylko choć trochę przypomina krótkowłosego charta.

W sumie informacja o wytężonych pracach mających na celu uznanie rasy może być prawdziwa biorąc pod uwagę, to co się pisało w Rosji o chortajach w gazetach i w necie ostatnimi miesiącami.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez tulpar » wtorek, 29 wrzeÅ›nia 2009, 10:12

Do dyskusji włączył się użytkownik o nicku "Marika Stanovoi" utrzymując, że jest lekarzem weterynarii i nie może mówić otwarcie o problemach swoich pacjentów i nie ma obowiązku informowania o chorobach cp klubu w Polsce.

Zwróciłem uwagę, że ona pracuje w Czechach, gdzie tych psów jest tak mało, że nie można wywnioskować na tej podstawie niczego. Ponadto tak mała ilość cp w Czechach pozwala na zapytanie, kto z nich bywał na wizycie u tego kogoś.

Z powyższego wynika, na moją logikę, że głównie chodzi o psy w Czechach. Dlatego o sprawie poinformowałem hodowlę Xantusia.

Czy ktoś widział rzeczoną panią na wystawach w Polsce?

Link do wypowiedzi:
http://offtop.ru/borzoi/v1_673078__.php
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski vs chortaj

Postprzez aleksandra » wtorek, 29 wrzeÅ›nia 2009, 11:15

dobrze Marcin że trzymasz rekę na pulsie.
ja niestety ni w zÄ…b...
Avatar użytkownika
aleksandra
 
Posty: 202
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 07:12

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chart Polski

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron