Chart polski , jaki to pies

Moderatorzy: Bogarka, kuba94, Bogarka, kuba94

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez ewcia » wtorek, 27 maja 2008, 12:28

Tak już poważniej.Myślę że w postępowaniu z CP należy kierować się sercem i bacznie psa obserwować.Ja już wiem że ostrzej z Jastką nie warto postępować ...bo to nic nie daje.To pewnie śmiesznie zabrzmi ale gdy mówię do niej spokojnie, by nie powiedzieć...czule, jest grzeczniutka i słodko we mnie wpatrzona. Nie da się nic na siłę.Trzeba być otwartym na psa i jego reakcje, tak myślę.I ile serca damy, tyle dostajemy w zamian.
ewcia
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 06:57
Lokalizacja: Brenna

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez djuszes » wtorek, 27 maja 2008, 13:00

ewcia napisał(a):Tak już poważniej.Myślę że w postępowaniu z CP należy kierować się sercem i bacznie psa obserwować.Ja już wiem że ostrzej z Jastką nie warto postępować ...bo to nic nie daje.To pewnie śmiesznie zabrzmi ale gdy mówię do niej spokojnie, by nie powiedzieć...czule, jest grzeczniutka i słodko we mnie wpatrzona. Nie da się nic na siłę.Trzeba być otwartym na psa i jego reakcje, tak myślę.I ile serca damy, tyle dostajemy w zamian.

polaki są bardzo różne pod tym względem ;) z jednym chartem polskim nie ma problemów:) można go "formować" odnośnie naszych potrzeb! natomiast problem się zaczyna już przy 2 - w końcu w tłumie siła :twisted: na spacerach potrafią nie słyszeć komend :roll: zaczynają patrolować terytorium:) dlatego moje cp na spacerach są spuszczane osobno- jak jeden biega drugi idzie na smyczy - wtedy nie ma problemu 8-)
a poza tym oba mają różną psychikę - Antrejka jest bardziej wrażliwa, jej trzeba spokojnie, ale konsekwentnie tłumaczyć! bo jak się ryknie - to ona się obraża :twisted: natomiast do Gorana delikatność nie przemawia :evil: nieraz trzeba na niego ryknąć :twisted: ale on i tak sobie z tego nic nie robi - najwyżej zrobi głupią minę i dalej swoje :lol: :twisted: :roll:
djuszes
 
Posty: 69
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:16

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez Karolina » wtorek, 27 maja 2008, 14:00

natomiast do Gorana delikatność nie przemawia nieraz trzeba na niego ryknąć ale on i tak sobie z tego nic nie robi - najwyżej zrobi głupią minę i dalej swoje

- no to fajnie. Przynajmniej nie jestem sama :lol: Juz sie bałam, ze tylko mój taki rozwydrzony :twisted:



Wg mnie cięzko generalizowac charakter cp. Ogromne różnice są miedzy różnymi osobnikami, a nawet rodzeństwem z jednego miotu. Chartry polskie, jakby nie było to młoda rasa, i chyba nigdy nie kładło sie w hodowli nacisku na charakter, a hodowla trwa dopiero 30 lat...Bo czy kiedys taki szlachcic na koniu, przejmowal sie tym, ze jego chart szczeka albo gryzie sie z innymi chartami, zwracał uwage na odpowiedną socjalizacje? -raczej nie...wazne zeby polował, a do polowania niezbdny jest temperament. Teraz jak cp nie polują, to ich temperament przejawia się na różne inne sposoby, niektóre skączą przez płoty, inne szukają zaczepek, albo maniakalnie bronia swego własciciela i terytorium....Jednak wydaje mi sie, ze gdyby eliminowac takie zachowania, tą ich dzikośc, to z instynktem myśliwskim można sie pożegnac...
" Mam charty, sokoły, konie kocham łów szalenie! A wokół same zające i jelenie!"
Obrazek
Karolina
 
Posty: 94
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:15

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez kuba94 » Å›roda, 28 maja 2008, 15:24

A ja mam pytanie czy charty polskie mają skłonności do kradzieży tak jak niektórzy mówią?
P.s. Moge wysłać skan artykułu o CP z Przyjaciela Psa
kuba94
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 17:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez marcza » Å›roda, 28 maja 2008, 15:31

djuszes napisał(a):natomiast do Gorana delikatność nie przemawia :evil: nieraz trzeba na niego ryknąć :twisted: ale on i tak sobie z tego nic nie robi - najwyżej zrobi głupią minę i dalej swoje :lol: :twisted: :roll:


A to ciekawe - bo i mój Galahad taki jest 8)
Natmiast Nazir jak Antriejka, choć jego to trzeba naprawdę krótko trzymać 8-)
marcza
 

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez korkowa » Å›roda, 28 maja 2008, 15:35

Ja widziałam kilka CP w swoim życiu.
Jak to charty energiczne, ale z tego co widziałam w pomieszczeniach były raczej spokojne i nie narzucały się, super psy. :D
W SCC miałam przyjemność widzieć 3 CP, ale mam tutaj pytanie bo w tym zamieszaniu adopcjami chyba sie przesłyszałam.
Czy to prawda, ze z powodu iż rasa ta jest rzadka, przypisuje sie czasem prawa hodowlane chartom bez rodowodów? :shock:

zięki za korektę :-) Napisałm, że jazgocza, bo kiedyś na wystawie obok nas były dwa charty polskie, albo trzy nie pamiętam juz tak dokładnie. ?

Zapewne też jeden nakręcał drugiego ;)
Ostatnio edytowano środa, 28 maja 2008, 15:45 przez korkowa, łącznie edytowano 2 razy
korkowa
 
Posty: 99
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez ARCTURUS » Å›roda, 28 maja 2008, 15:37

kuba94 napisał(a):A ja mam pytanie czy charty polskie mają skłonności do kradzieży tak jak niektórzy mówią?
P.s. Moge wysłać skan artykułu o CP z Przyjaciela Psa

Alez skad, jesli lodowka bedzia na kłodke, wszelkie pyszne rzeczy powyzej 2 m wzwyz , a szafki na zamki .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez ARCTURUS » Å›roda, 28 maja 2008, 20:55

:D
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez MarcinH » Å›roda, 28 maja 2008, 20:57

korkowa napisał(a):Ja widziałam kilka CP w swoim życiu.
Jak to charty energiczne, ale z tego co widziałam w pomieszczeniach były raczej spokojne i nie narzucały się, super psy. :D
W SCC miałam przyjemność widzieć 3 CP, ale mam tutaj pytanie bo w tym zamieszaniu adopcjami chyba sie przesłyszałam.
Czy to prawda, ze z powodu iż rasa ta jest rzadka, przypisuje sie czasem prawa hodowlane chartom bez rodowodów? :shock:

zięki za korektę :-) Napisałm, że jazgocza, bo kiedyś na wystawie obok nas były dwa charty polskie, albo trzy nie pamiętam juz tak dokładnie. ?

Zapewne też jeden nakręcał drugiego ;)


Dla CP jest otwarta Księga Wstępna. Polega to na tym że psa w typie CP można pokazac na przeglądzie kwalifikacyjnym ( odbywa sie 2 razy do roku) i na takim przeglądzie sędziowie decydują czy danego psa można dopuścić do hodowli i do wystaw jako CP. PSy takie dopiero w 3 pokoleniu otrzymują pełen rodowód.
Na tym forum jest juz kilka takich psów BURA i Antrejka to psy które zostały przez nas osobiście sprowadone z okolic Sandomierze i są już właśnie po takim przeglądzie i występują na wystawach a Jola to istna opoka psów z KW, bo na dwa mioty przez siebie odchowane oba miala w KW. Pierwszy po suce kupionej na granicy polsko Ukrainskiej ( KAJA ) 12 lat temu , a drugi po psie z Jarosłwia ( NERO ) 2 lata temu. My tez mieliśmy jeden miot w KW , ale w drugim pokoleniu i w tym miocie mamy takie 'TUZY' wystawowe jak GUDELKA i GWIDON , a wiec jak widac psy z KW świetnie sobie radza i w hodowli i na wystawach. Z tego miotu jest tutaj jeszcze na forum GALAHAD i GERWAZY .
MarcinH
 
Posty: 216
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 22:31
Lokalizacja: Grochowice/ k.GÅ‚ogowa

Re: Chart polski , jaki to pies

Postprzez tulpar » Å›roda, 28 maja 2008, 23:33

Początkowo też miałem bardzo negatywne nastawienie do chartów polskich. Może wzięło się to z tego, że kiedy byłem dzieciakiem i mieliśmy afgana (któego oczywiście kochałem niesamowicie), ojciec zakochał się w cp. Nawet kiedyś rzucił hasło, że sprzedamy afgana, kupimy sobie cp. No i tak się przeraziłem, że od razu "ponielubiłem" cp.

A tak na poważnie - widziałem na jakiś wystawach bulgoczące samce cp i nie podobało mi się to. Ale teraz mam bulgoczące orienty i potrafię sobie z tym poradzić, więc myślę, że i z cp poradziłbym sobie.

Przyznam, że kontakt z Blanką i Marcinem spowodował, że narodziła się we mnie sympatia do cp. Czasem mówię do Blanki przez Skypa - "że też nie wiedziałem wcześniej, że hodowla cp jest taka ciekawa".

Przyzam teraz, że cp to jest jedna z moich ulubionych ras i kto wie... może kiedyś będę takiego psa miał, jak już uznają tazy i tajgany i już nie będzie tak ciekawie z przedzieraniem się przez przepisy i zakazy.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chart Polski

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron