CP - Unsere Windhunde 10'2010

Moderatorzy: Bogarka, kuba94, Bogarka, kuba94

CP - Unsere Windhunde 10'2010

Postprzez tulpar » niedziela, 6 marca 2011, 10:06

Ze względu na sprawy zawodowe, musiałem wziąć nieco urlopu od chartów. Niedawno jednak sprawy zamknąłem i zacząłem przeglądać zaległą prasę. Na pierwszy ogień "poszedł" zeszyt o CP z października 2010 r. Poniżej moja opinia na ten temat.

Chart polski – Unsere Windhunde 10'2010

Unsere Windhunde, oficjalna gazeta klubu charta w Niemczech, co roku wydaje zeszyt tematyczny poświęcony jednej z wybranej ras chartów. W 2010 r. wybraną rasą był chart polski. Inicjatywa godna pochwały, ponieważ znajomość charta polskiego w Niemczech, jak i w innych krajach nie wydaje się być szczególnie rozległa. Z tego względu wydanie zeszytu popularyzującego nieco wiedzę o polskiej rasie narodowej należy uznać za trafiony pomysł.
Jak to zawsze bywa pomysł i jego realizacja to dwa różne końce tej samej drogi, a może ona wieść na różne sposoby – czasem przez knieje, czasem po linii prostej.

Zeszyt jest dość obszerny, umieszczono w nim wiele tekstów oraz wiele zdjęć. Na pierwszy rzut okaz robi profesjonalne wrażenie.

Jak to w każdym wydawnictwie są w nim i lepsze, i gorsze strony.

Z pewnością wśród dobrych i ważnych stron tego wydawnictwo jest kilka, bądź nawet kilkanaście akapitów o historii Polski, o historii rasy, uwagi do wzorca p. Szmurło, informacja o wystąpieniu PRA w rasie. Tych dobrych rzeczy nie należy skreślać, przeciwnie – myślę, że należy podkreślić ich obecność. Być może dzięki temu niemieccy miłośnicy chartów już nie będę myśleli, że chart polski to mieszanka greyhounda i borzoja, jak im kazał myśleć Sabaniejew...?

Jednakże wiele tekstów w tym zeszycie rozczarowuje i nie pozostawia wątpliwości, że czytelnik ma do czynienia z narracją o bardzo niskim poziomie merytorycznym. Wiele tekstów umieściłbym w serii „opowiastek o pańciach i ich pieseczkach”. Pomysł na wywiad z chartem polskim, może w zamierzeniu zabawny, w swej realizacji jest raczej niemądry.

Jednakże to, co martwi najbardziej jest stosunek niemieckich hodowców i miłośników chartów polskich do swojej wiedzy i swoich uprawnień co do decydowania o tym, co jest właściwe, a co nie. Podczas dyskusji na wielu niemieckich forach internetowych zauważyłem, że miłośnicy cp w naszym kraju sąsiedzkim, preferują typ psa lekkiego, bardziej w kierunku greyhounda. W omawianym zeszycie „eksperci” przekonują do swoich racji, odbiegających od tego, co preferowane jest w zamysłach polskich hodowców. Bardzo dziwi niechęć do konfrontacji z polską myślą hodowlaną, co ogromnie zaskakuje, ponieważ to właśnie Niemcy podróżują do Afryki i przywożą psy z kraju pochodzenia, gorąco dyskutując, co jest właściwe, co nie przyjmując za punkt wyjścia stan rasy w kraju pochodzenia. W tym przypadku wydaje się, że punkt widzenia zorientowany na kraj pochodzenia całkowicie się zaciera przy zmianie perspektywy – czyli rasy. Tak, jakby zasady hodowli były różne dla różnych ras.

Zaskakuje i niepokoi jeszcze bardziej to, że owe błędne podejście, wydaje się być podszyte całkowitym samozadowoleniem. Czytelnik zeszytu może się na przykład dowiedzieć, że (cytuję z głowy) „wzrost ilości chartów polskich w Niemczech wywołuje zazdrość, nawet w kraju pochodzenia”. Z tego typu wypowiedzi wnoszę, że hodowla cp w Niemczech próbuje się samo-określić jako hodowla wzorcowa i wytrwale tak się promuje.

Umieszczono w gazecie wiele zdjęć chartów polskich. Ujmując sprawę nieco z przymrużeniem oka, należy powiedzieć, że niektóre z egzemplarzy są nawet całkiem podobne do chartów polskich. Wydawcy nie skorzystali ze zdjęć chartów polskich odnoszących obecnie sukcesy na polskich wystawach, co raczej uprawomocnia do stwierdzenia, że niemieccy miłośnicy cp raczej wolą unikać konfrontacji i chcą prowadzić jakąś tam swoją hodowlę. Do realizacji tych pomysłów opinii cudzej nie potrzebują.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Powrót do Chart Polski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron