charakter saluki - mity i prawda

Moderatorzy: Gabriela, whippet2006, Gabriela, whippet2006

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez HalDaw » Å›roda, 6 sierpnia 2008, 20:10

u nas pieszczochy są mniej więcej trzy razy dziennie: rano Endji przychodzi do łóżka, przytula się i domaga głaskania,po kilku minutach wraca do siebie. Po spacerze i śniadaniu śpi i jakby go nie było. Jak wracam z pracy obowiązkowo głaskanie już przy drzwiach, później biegiem na kanapę , wywraca się do góry brzuchem - muszę wygłaskać brzuszek,pochwalić jaki piękny , chwilkę sie przytulamy i Endji mruczy wtedy jak kociak - i trzecie już skromne głaskanie wieczorem. Oczywiście to wszystko na wyraźne życzenie psa , bo jak nie to potrafi się odsunąć . W nocy każdy śpi w swoim łóżku i w ciągu dnia nie chodzi za mną jak cień.
Lubi wspólne polegiwanie na kanapie i wtedy kładzie się na nogach, często układa się tak żebyśmy mogli patrzeć sobie w oczy. Niestety nie jest łasuchem, nie da się przekupić smakołykami. Lubi jak się do niego mówi.
HalDaw
 
Posty: 20
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 09:15

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez sigryda » czwartek, 7 sierpnia 2008, 01:06

Dziekuje saluki i HalDaw :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Ajka » czwartek, 7 sierpnia 2008, 15:17

Amirah napisał(a):Polecam lekturę

http://www.iranpars.de/en_the_name_tazi.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank


Miałam okazję poznac osobiście pana Iraj'a Sattarzadeh i jego żonę w Hamburgu. Oprócz niego był obecny jeszcze jeden rodowity Irańczyk p. Cyrus Sattarzadeh. Obaj hodowali saluki w Iranie, a potem sprowadzili je do Niemiec. Niektóre z nich znacznie różnią się od wystawowych, a niektóre w zasadzie niewiele się różnią i z powodzeniem dostają ocenę dokonałą na wystawach. Na starych fotografiach, które pokazywał mi p. Cyran - różnica między ich obecnymi, a byłymi psami była widoczna.
Ich strony www:
http://www.voniransamin.de" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
http://www.iranpars.de" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Zresztą popatrzcie na zdjęcia:

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Spójrzcie na psa, który wygrał - Ceshan Y-Shirvan - pierwsze miejsce na drugim zdjęciu - czy ten pies znacząco różni się od stricte wystawowych linii ? To co widac od razu to to, że nie jest przekątowany.....mi osobiście się podoba. W dodatku jest świetny użytkowo.....

W zasadzie w salukach nie ma podziału na linie wystawowe i wyścigowe, natomiast zgadzam się, że część saluków jest "mocno zmodyfikowana" przez hodowców - dysplazja, kątowanie niemalże jak u naszych (cierpiących z tego tytułu) owczarków niemieckich. Wielu sędziów jednak uważa, że saluki im mocniej kątowany tym lepiej.....I stąd biorą się takie, a nie inne kierunki hodowli obrane przez hodowców....

Z "ciekawostek" , (które w zasadzie mało dziwią w tym wypadku ;) obaj Irańczycy zgodnie twierdzili, że krótkowłose saluki są nie oryginalne, są mieszankami ze sloughi i absolutnie nie powinny być krzyżowane z długowłosymi...To było bardzo stanowcze stanowisko ;)

W sumie na owych wyścigach w Hamburgu było ok. 20 saluk. 13 brało udział w zawodach. Spędziłam tam prawie dwa dni i jednoznacznie stwierdzam, że żaden z saluki nie wykazywał jakichkolwiek problemów z charakterem. Były to spokojne, zrównoważone psy.
Przy okazji dowiedziałam się, że p. Zola Rawson (hodowla Mumtaz UK) również jest rodowitą Iranką ;)
Ostatnio edytowano czwartek, 7 sierpnia 2008, 16:15 przez Ajka, Å‚Ä…cznie edytowano 4 razy
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Ajka » czwartek, 7 sierpnia 2008, 15:24

Karol napisał(a):Osobiście nie miałem okazji poznać bliżej saluki. Wydaje mi się jednak, że są podobne do chartów polskich.


Moim zdaniem charakter saluki i charta polskiego znacznie się różni. Saluki w przeciwieństwie do CP nie nadaje się na obrońcę swojego pana, nie nadaje się również na stróża, ale z drugiej strony nie wykazuje absolutnie żadnej agresji wobec człowieka. CP są również bardziej karne niż saluki.
pozdr. Marta
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Ajka » czwartek, 7 sierpnia 2008, 15:28

tulpar napisał(a):Temat rozwija się nam mało konkrenie. Zatem.: Saluki mają sławę naczelnych uciekinierów wśród chartów. Co powiecie o tym?


Absolutnie nie. A co w takim razie powiesz o Afganach ?
Albo o Azawakhach - których nie znam ale obstawiam w ciemno, że moga przebijac w tej kwestii Afgany ;)
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Ajka » czwartek, 7 sierpnia 2008, 15:51

sigryda napisał(a):
I kolejne pytanie czy wasze saluki lub saluki, ktore znacie chodza bez smyczy przy wlascicielu? zdarzaja sie takie psy w rasie?
Wiem - strasznie duzo pytan - ale jestem ciekawa :)


Ja biorę Ajkę na smycz tylko jak przechodzę obok ulicy, przez ulicę, na wystawie, u weterynarza, w czasie cieczki i w tym podobnych sytuacjach. Na spacerach chodzi cały czas bez smyczy. Jak była "nastolatką" - zdarzały jej się ucieczki, ale krótkie - i wyłącznie w osiedlowym parku. Moja kundelka była pod tym względem dużo gorsza. Na polach, w terenie to Ajka mnie znajduje. Przychodzi na gwizdek.
Teraz ma 3 lata - bezproblemowy pies, ale instynkt polowania rzeczywiście silny ;)
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez tulpar » czwartek, 7 sierpnia 2008, 16:17

Ajka napisał(a): A co w takim razie powiesz o Afganach ?
Albo o Azawakhach - których nie znam ale obstawiam w ciemno, że moga przebijac w tej kwestii Afgany ;)


To jest inny temat, więc zdawkowo, acz konkretnie chyba... Mieliśmy afgana. Nidy więcej!

Myślę, że azawakhi nie są uciekinierami, bo mają instynkt terytorialny. Pies pilnujący terenu, nie ulatnia się na inny. Moja sloughi, choć nie azawakh, nigdy nie wybrała się na wycieczkę.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Ajka » czwartek, 7 sierpnia 2008, 16:29

wracając jeszcze do saluków sprowadzonych z Iranu....myślę, że to cięte uszy tak bardzo zmieniają wygląd psa, że uznajemy, że jest on kompletnie odmienny od znanych nam - europejskich saluków....(pomijając te wynaturzone wystawowo przez hodowców oczywiście ;)
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Ajka » czwartek, 7 sierpnia 2008, 16:40

tulpar napisał(a):
Ajka napisał(a): A co w takim razie powiesz o Afganach ?
Albo o Azawakhach - których nie znam ale obstawiam w ciemno, że moga przebijac w tej kwestii Afgany ;)


To jest inny temat, więc zdawkowo, acz konkretnie chyba... Mieliśmy afgana. Nidy więcej!

.


Afgany mają swoich wielkich miłośników, którzy nie zamieniliby ich na żadną inna rasę - tak więc kwestia gustu.

Co do saluki - odpowiem podobnie - mam saluki i uważam, ze to był bardzo dobry wybór, jak dla mnie - super pies.
Ostatnio edytowano czwartek, 7 sierpnia 2008, 17:59 przez Ajka, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez tulpar » czwartek, 7 sierpnia 2008, 16:51

Temat nie był - co, kto lubi, tylko: ucieczki. I ja w tym kontekście napisałem: Nigdy więcej afgana!
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Saluki

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron