charakter saluki - mity i prawda

Moderatorzy: Gabriela, whippet2006, Gabriela, whippet2006

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Karol » niedziela, 3 sierpnia 2008, 10:37

Osobiście nie miałem okazji poznać bliżej saluki. Wydaje mi się jednak, że są podobne do chartów polskich. Trudne porozumienie - ale przy spokojnym podejściu i odpowiedniej socjalizacji można wiele osiągnąć.
Gabrysiu, czy moje metody wychowawcze (porozumienie w płaszczyźnie poziomej) stosowane z chartami polskimi można zastosować do saluki?
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez saluki » niedziela, 3 sierpnia 2008, 11:40

Gabrysiu, całkowicie podpisuje sie pod tekstem o salukach.
Jaki saluk bedzie to przede wszystkim zasługa człowieka, określone cechy dziedziczy ale to my kształtujemy jego charakter bo osobowość ma swoją (po rodzicach).

Z doświadczenia wiem, że rodzą sie saluki o różnych charakterach, bywają pewne siebie i "lękliwe" ( wydają sie mniej ufne, w rodzinie saluczej czują sie pewnie ale na nowym terenie nie) ale to my dajemy im pewność siebie, zapoznając z wieloma życiowymi doświadczeniami. Izolacja wywołuje lekliwość a nawet agresje. Kto miał koty bez problemu zrozumie saluke.

Saluki wymagają partnerstwa (trzeba iść na kompromis), nie można liczyć na bezwarunkowe posłuszeństwo.
Jeżeli wyczują naszą słabość wykorzystują ją na swoją korzyść i będą uparte.
Chart polski jest karnym chartem w stosunku do saluki.
Avatar użytkownika
saluki
 
Posty: 115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 20:16

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Gabriela » niedziela, 3 sierpnia 2008, 12:14

Karol napisał(a):Gabrysiu, czy moje metody wychowawcze (porozumienie w płaszczyźnie poziomej) stosowane z chartami polskimi można zastosować do saluki?


Uważam że jak najbardziej ta metoda jest pozytywna.Charty polskie wydają mi się jednak być bardziej ostre- tak bym to określiła, saluki mają delikatniejszą psychikę- może trochę kocią naturę na co zwraca uwagę Jola.To tak ogólnie, każdy pies jest inny.Ja dla przykładu z moja saluczką doskonale porozumiewam się gestami, pojrzeniem, mimiką, gestykulacją rąk kiedy jest w dużej odległości ode mnie.Dobre porozumienie to spokojne podejście, duzo cierpliwości, szczególnie do ok 1,5 roku życia saluka kiedy to lubi pokazać swoją młodzieńczą niezależność, ćwicząc naszą cierpliwosć i wyrozumiałość wobec siebie. Ćwiczenia, zabawa, spacery gdzie moze się wybiegać, pozbyć nadmiaru energii, to saluk lubi najbardziej.Saluki są bardzo "łase" na pochwały, metoda pozytywnego wychowania z nagrodami daje lepsze rezultaty niż karanie czy brak akceptacji opiekuna.Saluk zrobi wszystko dla swojego pana jeśli go dobrze traktuje, ponieważ bardzo czuje się z nim związany emocjonalnie.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Gabriela » niedziela, 3 sierpnia 2008, 12:43

tulpar napisał(a):Gabrysiu, czyli uważasz, że nie ma problemu z charakteropatiami u części saluki spowodowanymi hodowaniem na wygląd od kilku-kilkunastu pokoleń?]


Wydaje mi się że hodowcy z Europy, Skandynawi czy USA hodują saluki głównie ze względu na eksterier.
Arabowie mają nie co inne podejście do sprawy i mają odmienne kryteria ocen doskonałego saluka.U nich uznanie maja saluki szybkie, wytrzymałe, inteligentne, polujace.

Młody saluk dziedziczy pewne cechy temperamentu po rodzicach.Charakter, jego cechy osobowości regulujące zachowanie saluka kształtują się w toku rozwoju, pod wpływem oddziaływania najblizszego otoczenia, wychowania czy aktywności.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez tulpar » niedziela, 3 sierpnia 2008, 12:55

Gabriela napisał(a):Młody saluk dziedziczy pewne cechy temperamentu po rodzicach.Charakter, jego cechy osobowości regulujące zachowanie saluka kształtują się w toku rozwoju, pod wpływem oddziaływania najblizszego otoczenia, wychowania czy aktywności.


Podręczniki hodowlane podają, że charakter dziedziczy się po rodzicach w 70%, jedynie 30% pozostaje na "oddziaływania najblizszego otoczenia, wychowania czy aktywności".
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Amirah » niedziela, 3 sierpnia 2008, 21:41

Tulpar,
Temat bardzo ciekawy już nawet zaczęłam pisać o mojej przygodzie z księżniczką, o długim oczekiwaniu na nią, dwuletnim przygotowaniu, ?przemeblowaniu całego życia?, ale bardzo długi tekst się z tego zrobił, więc ocknęłam się i pomyślałam sobie, że mogę zanudzić czytelników. Tak więc krótko: cierpliwość, konsekwencja i prawdziwa miłość, to jest wg mnie droga do zrozumienia Saluki. Opisy rasy, który można znaleźć w wielu miejscach to jedynie zarys charakteru , każdy przypadek należy traktować indywidualnie.
Zgadzam się z odczuciami i podejściem Gabrysi, natomiast sformułowanie Karola "Trudne porozumienie " jest mi obce. Ten kto kocha, to drogę odnajdzie.

p.s.
Jeżeli to forum odwiedza ktoś kto planuje zamieszkać z Saluki, to błagam edukujcie się ! Zarówno "teoreticznie" jak i "prakticznie". Nie kupujcie Saluki jeżeli spędzacie kilkanaście godzin poza domem.
Szczerze polecam wszelkie rady i sugestie pani Joli Franek.
Amirah
 
Posty: 9
Dołączył(a): sobota, 26 lipca 2008, 20:38

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez tulpar » niedziela, 3 sierpnia 2008, 21:59

Temat rozwija się nam mało konkrenie. Zatem.: Saluki mają sławę naczelnych uciekinierów wśród chartów. Co powiecie o tym?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Gabriela » niedziela, 3 sierpnia 2008, 22:38

To są mity.Saluki zawsze wracają.Czy spotkałeś się z ogłoszeniem o zaginięciu saluka?
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez tulpar » niedziela, 3 sierpnia 2008, 22:42

Po jakim czasie wracajÄ…?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charakter saluki - mity i prawda

Postprzez Gabriela » niedziela, 3 sierpnia 2008, 22:47

Nawet jeśli oddalą się na dużą odległość to powracają po spenetrowaniu terenu czy przywołaniu.Dużo gorzej jest np. z seterami czy gończymi czy afganami jeśli chodzi o charty.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Saluki

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron