Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Moderatorzy: Gabriela, whippet2006, Gabriela, whippet2006

Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez sigryda » piątek, 8 sierpnia 2008, 04:11

Kilka osob napisalo w postach pewne stwierdzenia dotyczace wygladu//budowy saluki, ktore mnie zastanowily. Oczywiscie juz wczesniej zauwazylam, ze roznice w budowie tej rasy sa znaczne. Czytajac wzorzec natomiast, odnioslam wrazenie, ze pozostawia on dosc duze pole do manewru dla hodowcow.
Biorac pod uwage ze terytorium, z ktorego pochodza oryginalne saluki jest dosc rozlegle, ta pewna 'enigmatycznosc' wzorca jest zrozumiala. Ale ma to swoja druga strone, bo daje mozliwosc do szerszej interpretacji.

tulpar napisał(a):Moje doświadczenia są takie, że saluki należy podzielić na dwie grupy:
a. linie wystawowe
b. linie użytkowe (w tym pustynne saluki, saluki z Iranu itp.)


Ajka napisał(a): Obaj hodowali saluki w Iranie, a potem sprowadzili je do Niemiec. Niektóre z nich znacznie różnią się od wystawowych, a niektóre w zasadzie niewiele się różnią i z powodzeniem dostają ocenę dokonałą na wystawach. Na starych fotografiach, które pokazywał mi p. Cyran - różnica między ich obecnymi, a byłymi psami była widoczna.


Obrazek

Spójrzcie na psa, który wygrał - Ceshan Y-Shirvan - pierwsze miejsce na drugim zdjęciu - czy ten pies znacząco różni się od stricte wystawowych linii ? To co widac od razu to to, że nie jest przekątowany.....mi osobiście się podoba. W dodatku jest świetny użytkowo.....


W zasadzie w salukach nie ma podziału na linie wystawowe i wyścigowe, natomiast zgadzam się, że część saluków jest "mocno zmodyfikowana" przez hodowców - dysplazja, kątowanie niemalże jak u naszych (cierpiących z tego tytułu) owczarków niemieckich. Wielu sędziów jednak uważa, że saluki im mocniej kątowany tym lepiej.....I stąd biorą się takie, a nie inne kierunki hodowli obrane przez hodowców....


Ajka napisał(a):wracając jeszcze do saluków sprowadzonych z Iranu....myślę, że to cięte uszy tak bardzo zmieniają wygląd psa, że uznajemy, że jest on kompletnie odmienny od znanych nam - europejskich saluków....(pomijając te wynaturzone wystawowo przez hodowców oczywiście ;)


Przepraszam za 'wywolanie do tablicy' ale bez cytatow trudno byloby mi sie odniesc do rzeczy, ktore mnie zainteresowaly :)

W zasadzie po przejrzeniu stron internetowych dochodze do wniosku, ze zgadzam sie z Marcinem, w rasie saluki zaczynaja byc widoczne spore podzialy w zakresie eksterieru, i to na tyle znaczne ze mozna o nich mowic (mimo iz oficjalnie saluki to jedna rasa).

Dla mnie saluki mozna podzielic mniej wiecej tak:
1. 'linie' wystawowe:
- ekstremalnie wystawowe
- umiarkowanie wystawowe
2. 'linie' uzytkowe:
- wyscigowe / coursingowe
- 'desert' saluki, saluki z kraju pochodzenia lub 'linie' na nich oparte

Oczywiscie jest wiele hodowli, ktore beda pasowaly do dwoch lub trzech nawet podpunktow wyzej wymienionych przeze mnie :) biore to pod uwage, a powyzszy podzial jest uogolniony.
Jednak jak juz wyzej napisalam ten podzial coraz bardziej jest widoczny, i to co napisala Ajka ze sedziowie preferuja typ czysto wystawowy - co z koleji nadaje pewne 'trendy' w hodowli, jest prawda.
Jeszcze nie doszlo co prawda do tak ekstremalnych rozdzialow jak u afganow, greyhoundow czy whippetow (tam takie podzialy sa od lat zaakceptowane), ale mysle ze 'problem' zaczyna dotykac takze saluki i mysle, ze warto o tym podyskutowac :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez sigryda » piątek, 8 sierpnia 2008, 04:23

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE FCI
SECRETARIAT GENERAL:
13, Place Albert 1 - B 6530 THUIN (Belgia)

Wzorzec FCI Nr 269 / 02.02.2001 / F

SALUKI

TŁUMACZENIE:
dr A.Campagne i pan R.Triquet

KRAJ POCHODZENIA:
Bliski Wschód / Patronat FCI

DATA PUBLIKACJI AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCEGO ORYGINALNEGO WZORCA:
25.10.2000

UŻYTKOWOŚĆ:
Polowanie i coursing.

KLASYFIKACJA FCI:
Grupa X Charty;
Sekcja 1 Charty długowłose lub z piórem (półdługowłose)

Nie podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:

Typ saluki jest zmienny, a zmienność ta jest pożądana i typowa dla rasy. Jest ona spowodowana szczególnym miejscem, jakie saluki zajmuje w tradycji arabskiej i rozległości terytoriów Bliskiego wschodu, gdzie od tysiącleci saluki używany jest do polowania. Początkowo każdy szczep miał saluki najlepiej przystosowane do polowania na zwierzynę charakterystyczną dla danego terenu. Zgodnie z tradycjami Bliskiego Wschodu saluki nie były ani sprzedawane, ani kupowane, a tylko ofiarowywane jako dar. W związku z tym saluki ofiarowane Europejczykom i przewiezione przez nich na kontynent różniły się znacznie między sobą, ponieważ pochodziły z różnych terenów i stref klimatycznych. Angielski wzorzec z 1923 roku był pierwszym oficjalnym europejskim wzorcem rasy i sformułowany był tak aby obejmował wszystkie różniące się między sobą typy saluki.

WYGLĄD OGÓLNY:
Wygląd saluki powinien cechować wdzięk i harmonia kształtów, a także powinien znamionować dużą prędkość i wytrzymałość, połączone z siłą i energią.
Odmiana krótkowłosa: wszystkie cechy są identyczne z wyjątkiem włosa, który nie tworzy frędzli.

WAŻNE PROPORCJE:
Długość tułowia od stawu barkowego do guza kulszowego jest w przybliżeniu równa wysokości w kłębie, choć często pies sprawia wrażenie dłuższego niż jest w rzeczywistości.

ZACHOWANIE / CHARAKTER:
W stosunku do obcych zachowuje się z rezerwą, ale nie jest lękliwy, ani agresywny. Godny, inteligentny i niezależny.

GŁOWA:
Długa i wąska, o szlachetnym wyrazie.
OKOLICA CZASZKI:
Czaszka: Umiarkowanie szeroka między uszami, niewysklepiona
Stop: Nieznacznie zaznaczony.
OKOLICA TWARZOWA
Wierzchołek nosa: Czarny lub brązowy (wątrobiany).
Szczęki/zęby: Szczęki i zęby mocne, zgryz idealny nożycowy, uzębienie pełne i regularne.
Oczy: Koloru ciemnobrązowego do orzechowego, błyszczące, duże i owalne, ale nie wyłupiaste. Wyraz powinien być łagodny i godny, spojrzenie wierne, odległe.
Uszy: Długie, porośnięte długim, jedwabistym włosem, wysoko osadzone, ruchliwe, opadające po bokach czaszki.

SZYJA:
Długa, giętka, dobrze umięśniona.

TUŁÓW:
Grzbiet: Odpowiednio szeroki.
Lędźwie: lekko wysklepione, dobrze umięśnione.
Zad: Guzy biodrowe szeroko rozstawione.
Klatka piersiowa: wysoka, długa i umiarkowanie wąska. Ani beczkowata, ani o płaskich żebrach.
Linia dolna: Brzuch wyraźnie podkasany.

OGON:
Długi, nisko osadzony, noszony naturalnie zakręcony. Na spodniej stronie obfite frędzle z długich, jedwabistych włosów, nie jest puszysty. U osobników dorosłych nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu chyba, że podczas zabawy. Koniec ogona sięga co najmniej do guza piętowego.

KOŃCZYNY:
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Łopatki: Dobrze nachylone, dobrze umięśnione, ale nie nabite,
Ramię: W przybliżeniu tej samej długości co łopatka, kąt łopatkowo-ramienny wyraźny.
Przedramię: Długie, proste od łokcia do nadgarstka.
Śródręcze: Możne i giętkie, lekko pochyłe.
Łapy przednie: Łapy umiarkowanej długości, palce długie, zwarte, dobrze wysklepione, ale nie "kocia łapa". Całość jest mocna i elastyczna. Frędzle między palcami.

KOŃCZYNY TYLNE:
Mocne, stanowiące niezbędną siłę napędową do galopu i skoków.
Udo i podudzie: Dobrze rozwinięte.
Kolano: Umiarkowanie ukątowane.
Staw skokowy: Nisko.
Łapy tylne: Podobne do przednich

CHODY:
Kłus regularny, harmonijny, swobodny. Chody lekkie, wydłużone, o dużej sile napędowej. Chody ani niezbyt wysokie, ani nie drobiące.

SZATA:
WŁOS: Gładki, miękki i jedwabisty, z frędzlami na tylnej stronie kończyn. U osobników dorosłych może tworzyć też tworzyć frędzle pod gardłem. Szczenięta mogą mieć nieznaczne wełniste frędzle na udach i łopatkach. Odmiana krótkowłosa nie ma frędzli.

UMASZCZENIE: Wszystkie kolory i kombinacje kolorów są dopuszczalne. Pręgowanie jest niepożądane.

WIELKOŚĆ:
Wysokość w kłębie: Średnio od 58 do 71 cm (23 do 28 cali), suki są proporcjonalnie mniejsze.

WADY:
Wszelkie rozbieżności z powyższym wzorcem powinny być uważane za wady powodujące obniżenie oceny w zależności od stopnia wyrażenia.

UWAGA:
Samce powinny mieć oba jądra normalnie wykształcone i całkowicie opuszczone do moszny.


Tłumaczenie z języka francuskiego - Małgorzata Szmurło

ps. czy ktos ma wczesniejsze postacie wzorca? ciekawe jak zmienial sie wzorzec na przestrzeni lat.

.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez saluki » piątek, 8 sierpnia 2008, 22:14

Mam wzorce z roku 1923 i 2000 na stronie: http://www.freewebs.com/salukiofpoland/ ... andard.htm
(niestety tekst w języku angielskim)
Avatar użytkownika
saluki
 
Posty: 115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 20:16

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Ajka » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 06:28

...
Ostatnio edytowano poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 06:33 przez Ajka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Ajka » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 06:30

sigryda napisał(a):
W zasadzie po przejrzeniu stron internetowych dochodze do wniosku, ze zgadzam sie z Marcinem, w rasie saluki zaczynaja byc widoczne spore podzialy w zakresie eksterieru, i to na tyle znaczne ze mozna o nich mowic (mimo iz oficjalnie saluki to jedna rasa).

Dla mnie saluki mozna podzielic mniej wiecej tak:
1. 'linie' wystawowe:
- ekstremalnie wystawowe
- umiarkowanie wystawowe
2. 'linie' uzytkowe:
- wyscigowe / coursingowe
- 'desert' saluki, saluki z kraju pochodzenia lub 'linie' na nich oparte

Oczywiscie jest wiele hodowli, ktore beda pasowaly do dwoch lub trzech nawet podpunktow wyzej wymienionych przeze mnie :) biore to pod uwage, a powyzszy podzial jest uogolniony.
Jednak jak juz wyzej napisalam ten podzial coraz bardziej jest widoczny, i to co napisala Ajka ze sedziowie preferuja typ czysto wystawowy - co z koleji nadaje pewne 'trendy' w hodowli, jest prawda.
Jeszcze nie doszlo co prawda do tak ekstremalnych rozdzialow jak u afganow, greyhoundow czy whippetow (tam takie podzialy sa od lat zaakceptowane), ale mysle ze 'problem' zaczyna dotykac takze saluki i mysle, ze warto o tym podyskutowac :)


Na chwilę obecną nie ma podziału na linie wystawowe i wyścigowe. Ja też na początku odniosłam takie wrażanie. Wydawało mi się, że przykładowo saluki w kraju pochodzenia są zupełnie inne, ale tak jak pisałam - cięte uszy bardzo zmieniają wygląd tego psa. Poza tym tam ukierunkowuje się hodowlę na użytkowość, a nie na wygląd, długi włos itd.

Obrazek
Obrazek
http://www.pawvillage.com/pedigree/pedi ... 569J5GS0W4" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Jeżeli spojrzycie na rodowód Ceshan Y-Shirvan - można uznać go za "oryginalnego" - a wygląda "wystawowo". Co do "wystawowego przerasowania" to jak najbardziej się zgadzam...ale to już zupełnie inna bajka....

Są oczywiście różne typy saluki - przykładowo nieco inny w Skandynawii i nieco inny w Wielkiej Brytanii - jak w wielu innych rasach, ale te linie często są ze sobą mieszane i tu saluki też nie jest wyjątkiem..
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez tulpar » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 10:07

Saluki nie powinny być ani w typie skandynawskim, ani brytyjskim, tylko w perskim.

Uszy, jak uszy, myślę, że nie o to chodzi. Mnie strasznie zrażają saluki, które - jak sobie żartuję - "wykazują tajną domieszkę" żyrafy, mają nadmiernie kątowane kończyny i wszystko, co anatomicznie uniemożliwia polowanie i aport szczura, nie mówiąc o większej zwierzynie.

Jakby nie było saluki nie jest psem wystawowym, ale myśliwskim. Jako pies myśliwski hodowany był przez setki, jeśli nie tysiące lat a wystawowe szaleństwo jest chwilą w historii rasy. Oby nie położyła ona kres rasie.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Phantera » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 10:31

tulpar napisał(a):Uszy, jak uszy, myślę, że nie o to chodzi. Mnie strasznie zrażają saluki, które - jak sobie żartuję - "wykazują tajną domieszkę" żyrafy, mają nadmiernie kątowane kończyny i wszystko, co anatomicznie uniemożliwia polowanie i aport szczura, nie mówiąc o większej zwierzynie.

Saluki ma miec dluga szuje :o ,
Pochodze saluki jest z persi, ale Standard rasy pochodzi z angli :?
Moja Kybele ma dosc dobrze katowane tylnie konczyny. ale to nie przeszkadza jej ani w polowaniu( potrafi upolowac kota czy zajaca, ma tez na swoim sumieniu wiewiorke), coursingach(sami widzieliscie w Swornychgacich jak potrafi polowac) ani w bieganiu po lesie.
Musze nawet powiedziec ze jest zwinniejsza i szybsza niz moj mniej katowany Dexter.
Saluki nie aportuja :roll:
Phantera
 
Posty: 11
Dołączył(a): niedziela, 3 sierpnia 2008, 23:25

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez pituophis » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 11:16

wystawowe szaleństwo jest chwilą w historii rasy. Oby nie położyła ona kres rasie.


Jak stalo sie juz w wypadku wielu innych ras. Charty maja byc uzytkowe, nie tylko ladnie wygladac!
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Gabriela » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 11:38

tulpar napisał(a):
Jakby nie było saluki nie jest psem wystawowym, ale myśliwskim. Jako pies myśliwski hodowany był przez setki, jeśli nie tysiące lat a wystawowe szaleństwo jest chwilą w historii rasy. Oby nie położyła ona kres rasie.


Niestety obowiązuje zakaz polowania za pomocą chartów, ale wielu hodowców bierze aktywny udział w zawodach coursingowych czy wyścigach.Trenują swoje psy z powodzeniem, ta rasa wymaga aktywności.Ja nie jestem taką pesymistką.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez tulpar » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 13:19

Phantera napisał(a):Saluki ma miec dluga szuje :o ,


Wszystkie charty mają długą szyję, długą w porównaniu do innych ras. Ale nie może mieć za długą, bo staje się to przyczyną zaburzeń w motoryce ruchu. Przeczytaj tekst w dziale o greyhoundach.

Phantera napisał(a):Pochodze saluki jest z persi, ale Standard rasy pochodzi z angli :?


Zatem wzorzec powinien ukazywać rzeczywistość perską, czy idee fixe hodowców angielskich, czy w ogóle europejskich? - Moim zdaniem hodowla ras tak starych powinna polegać na zachowaniu a nie modyfikowaniu.

Phantera napisał(a): Saluki nie aportuja :roll:


No nie masz racji. Saluki aportują. Moja koleżanka z Izraela ma saluki, które świetnie aportują zwierzynę. Tazy, kuzyn saluki, świetnie aportuje, co jest jedną z ważnych użytkowych cech tej rasy. Wynika zatem, że zdolność aportowania jest cechą pierwotną u chartów wschodnich, która się zatraciła w hodowlach wystawowych.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Następna strona

Powrót do Saluki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron