Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Moderatorzy: Gabriela, whippet2006, Gabriela, whippet2006

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez tulpar » poniedziaÅ‚ek, 11 sierpnia 2008, 13:23

Gabriela napisał(a):Niestety obowiązuje zakaz polowania za pomocą chartów, ale wielu hodowców bierze aktywny udział w zawodach coursingowych czy wyścigach.Trenują swoje psy z powodzeniem, ta rasa wymaga aktywności.Ja nie jestem taką pesymistką.


Na szczęście nie wszędzie jest zakaz polowania. Można się wybrać, chociaż raz w życiu.
Ale prawda, że coursingi powinny być ulubionym zajęciem charciarzy!!!
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez saluki » wtorek, 12 sierpnia 2008, 22:25

Cytaty z wywiadu z Panią Hope Waters hodowcą Burydown (od 1951r) i sędzią (Afghans Salukis nr 122 z 1984r)

"Jakich cech Pani poszukuje o jakich stara się unikać?
Szukam równowagi i umiaru we wszystkich częściach ciała, jak tego wymaga wzorzec rasy. Unikam szerokich, niezgrabnych głow, okrągłych oczu, grubego kośćca, wąskich piersi, zbyt wyprostowanej okolicy kolan i lękliwego charakteru"

"Jakiego typu saluki nie lubi Pani oglądać?
Nie lubie patrzeć na psy znerwicowane i o wyglądzie chuderlawym oraz bez wyrazu."

"Czy ruch jest dla Pani zasadniczym kryterium?
Tak."

"Co jest dla Pani największą radością na wystawie?
Oglądać całość rasy. Saluki innych typów, porównywalnych linii."

"Przypomina sie nam wciąż, że saluki jest przede wszystkim łowcą gazeli ale czy rzeczywiście dzisiaj to pojęcie jest istotne?
Czy jego instynkt łowiecki nie będzie ulegał degradacji z każdym rokiem w kontekście z egzystencją coraz bardziej miejską?
Jeżeli pozwala im sie biegać, ich instynkt myśliwski pozostaje nienaruszony. Ludzi, którzy chcieliby wykorzenić ten instynkt, powinni wybrać inną rase, ponieważ instynkt ten jest nierozłączną częścią dziedzictwa saluki"
Avatar użytkownika
saluki
 
Posty: 115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 20:16

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez tulpar » wtorek, 12 sierpnia 2008, 22:39

Czytałem wywiad z p. Waters w jednym z ostatnich numerów The Sighthound Magazine. Opowiadała o tym, że kiedyś wyhodowała sukę, która miała zły front. Dużo z nią ćwiczyła, jeździła z nią na rowerze, ale suka nie poprawiła się. Postanowiła ją sprzedać. Powiedziała, że jej nowi właściciele mieli "nawet pewne sukcesy", na jednej z wystaw zdobyli BISa, ale suka nie spełniała jej oczekiwań.

Przyznam, że ta wypowiedź skreśla p. Waters z listy moich autorytetów.

Instynkt myśliwski chartów nie polega na tym, że biegają sobie raz w prawo, raz w lewo. Żeby był zachowany, psy powinny polować. Niektóre z zachowań myśliwskich mogą być zachowane jedynie poprzez przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie. Tak, jak owczarki uczą się zaganiania bydła od innych owczarków, tak i charty uczą się strategii polowania od innych chartów. Polowanie z chartami azjatyckimi nie polega jedynie na spuszczaniu psa ze smyczy, by gonił za uciekającym zwierzęciem. Nie oznacza to oczywiście, że zachęcam do polowania z chartami w Polsce - wręcz przeciwnie - jest to nielegalne, wręcz odradzam. To, o co mi chodzi to uczciwe przyznanie, że nasze azjatyckie charciąta tracą dużą część tego, co dotychczas czyniło je rasą.

Ciekawy jestem, jakie doświadczenie miała p. Waters w zakresie polowań z chartami, żeby się na ten temat wypowiadać. Na marginesie zdradzę, że w Kirgistanie chcieli mi sprezentować piękną dwuletnią tajgankę, która miała pracujących rodziców, sama biegała po górach, ale instynktu myśliwskiego nie miała, więc była dla nich zbędna. Instynkt myśliwski, a może lepiej - duch myśliwski nie dziedziczy się prosto. Jedne psy to mają, inne nie. I nie sprawdza się go inaczej, jak na polowaniu.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Gabriela » Å›roda, 13 sierpnia 2008, 00:44

Co jest tak naganne w wypowiedzi p. Waters ze skreśliłeś ją z listy swoich autorytetów?
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez saluki » Å›roda, 13 sierpnia 2008, 09:33

Tulpar
Ja myślałam, że jestem w temacie eksterieru saluki.

Będę bronić Pani Waters, jako, że to jej hodowla miała duży wpływ na eksterier saluki ( w tym kontekście były moje cytaty) na całym świecie tak w Europie (Anglia, Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy), USA i Australia.
Do dzisiaj jak sięgnie sie w rodowody to właśnie jest w nich wiele saluk z Burydown: Asphodel Alanya, Calipha, Emma, Iphigenia, Inana, Pasha, Palmyra, Paladin, Tazmin, Xania, Vasha, Valmiki, Uki....
http://picasaweb.google.com/jolantaj138 ... WPrzeszOCi

Obecnie wiele hodowli wraca do starego angielskiego typu saluki, czyli nie była to praca na darmo tej właśnie hodowczyni. Mysle, że autorytet to właśnie życie z salukami i wyhodowanie wartościowych saluk.

Budowa i ruch saluk, pare ujęć zebranych przeze mnie:
http://picasaweb.google.com/jolantaj138 ... udowaIRuch
Ostatnio edytowano środa, 13 sierpnia 2008, 10:25 przez saluki, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
saluki
 
Posty: 115
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 20:16

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez tulpar » Å›roda, 13 sierpnia 2008, 10:14

Gabriela napisał(a):Co jest tak naganne w wypowiedzi p. Waters ze skreśliłeś ją z listy swoich autorytetów?


Mówiąc dyplomatycznie, wyraża ona konkretny stosunek do:
- ludzi, którzy kupili psa od niej i jeździli z nim na wystawy
- sędziego, który wybrał jej psa na BISie
- poziomu psów wszystkich innych wystawców na tej konkretnej wystawie
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez tulpar » Å›roda, 13 sierpnia 2008, 10:22

saluki napisał(a):Tulpar
Ja myślałam, że jestem w temacie eksterieru saluki.

Będę bronić Pani Waters, jako, że to jej hodowla miała duży wpływ na eksterier saluki ( w tym kontekście były moje cytaty) na całym świecie...


Jesteśmy w eksterierze, moja wypowiedź była nawiązaniem do stwierdzenia:

"Jeżeli pozwala im [salui] sie biegać, ich instynkt myśliwski pozostaje nienaruszony. Ludzi, którzy chcieliby wykorzenić ten instynkt, powinni wybrać inną rase, ponieważ instynkt ten jest nierozłączną częścią dziedzictwa saluki"

... która w mojej opinii nie jest oparta o wiedzę i jest nieprawdziwa. Dodam, że nie każdy pies z instynktem pogoni, ma odwagę złapać lisa, który potrafi się odwrócić naszczekać, nawarczeć, a nawet zaatakować.

Uważam także, że ostatecznie nie ma ostrego rozdziału pomiędzy funkcją a budową. Dla przykładu wezmę siebie - jestem grubasek i nie chce mi się biegać!

Wkładu p. Waters w hodowlę pewnego typu saluki nie neguję. Podoba mi się nawet to, że nie promowała przesady. To ustawiłbym na przykład w kontekście mojej wypowiedzi o tym, że szyja saluki nie może być za długa. Powinna być jedynie długa, jak u każdego charta. Tak samo saluki ma być dobrze kątowany, a nie tak przekątowany, że mu stawy nie wytrzymują.

To, co nie podobało mi się u p. Waters - napisałem wyżej. Tyle, że to się chyba bardziej odnosi do jej stosunku wobec ludzi.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Ajka » Å›roda, 13 sierpnia 2008, 10:52

saluki napisał(a):http://picasaweb.google.com/jolantaj138 ... WPrzeszOCi" target="_blank" target="_blank" target="_blank


Bardzo ładna galeria starych zdjęć.
Piękne psy....
Avatar użytkownika
Ajka
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota, 31 maja 2008, 08:45

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez Gabriela » Å›roda, 27 sierpnia 2008, 23:01

Warto zapoznać się z tekstem

http://www.midbarsalukis.com/standard/standard.pdf" target="_blank" target="_blank
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Eksterier saluki - wzorzec i rzeczywistosc

Postprzez sigryda » czwartek, 28 sierpnia 2008, 00:28

Dziekuje Gabrielo :) artykul szybko przejrzalam, zapowiada sie b.ciekawie, ale aby sie wglebic musze miec troche wolnego czasu :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Saluki

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron