Historia i filozofia hodowli -saluki,tazi,tazy,desert saluki

Moderatorzy: Gabriela, whippet2006, Gabriela, whippet2006

Historia i filozofia hodowli -saluki,tazi,tazy,desert saluki

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 31 lipca 2009, 00:56

Chce zaczac nowy temat, by sie nie zagubil :) pozwolilam sobie zacytowac i przeniesc posty z tematu 'saluki pregowane'.

sigryda napisał(a):
Gabriela napisał(a):Przykład - saluki pręgowane na stronie
http://www.arteclectic.com/melik/NazeeOH.htm
Ten typ umaszczenia wydaje się jednak mocno udziwniony, lepiej niech pozostanie jako niepożądany.

Dzieku je za ten link :) czy czytaliscie filozofie hodowcow 'Melik salukis'?
http://www.arteclectic.com/melik/philosophy.htm
W 99% sie zgadzam z filozofia tych hodowcow :D m.in. z tym, ze wykluczanie z hodowli zdrowego i biegajacego a dodatkowo pieknego zwierzecia wylacznie dlatego ze ma 'niepozadany' kolor jest chore i takie dzialanie uwazam za destrukcyjne dla rasy.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Historia i filozofia hodowli -saluki,tazi,tazy,desert saluki

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 31 lipca 2009, 00:58

tulpar napisał(a):Ja się z ich filozofią nie zgadzam, bo moim zdaniem tazy to tazy, a saluki to saluki. Oni są z tych, co wszystko by pod saluki zaliczyli. Rosja, Kazachstan... to nie są kraje pochodzenia saluki.

Jeśli opowiadają się za zachowaniem odmiennych typów saluki (nazywają to strains), to powinno im być zupełnie obojętnie jak się one nazywają - czy typ, czy rasa. Nie widzę logicznego związku pomiędzy zaprzeczaniem tazy jako rasie i równocześnie opowiadaniem się za utrzymaniem ich jako oddzielnego typu. Wychodzi na to, że w zależności o tego, jak nazwiemy typ, to on przeżyje, albo nie. Takie coś w ogóle mnie nie przekonuje.

Uznanie tazy za saluki spowoduje natychmiastowe wpisanie tazy na KW i użycie ich do kolejnych miotów saluki. W obecnej formie wystawowej saluki nie jest żadnym typem naturalnym, najczęściej jest czymś dziarsko "pohodowanym". I uznanie tazy za saluki spowoduje dalsze dziarskie manipulacje pro-wystawowe.

Ale co do tego, żeby wybrakowywać psa z powodu jednej nieistotnej dla zdrowia i funkcji cechy, też podchodzę z ogromnym sceptycyzmem.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Historia i filozofia hodowli -saluki,tazi,tazy,desert saluki

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 31 lipca 2009, 03:20

tulpar napisał(a):Ja się z ich filozofią nie zgadzam, bo moim zdaniem tazy to tazy, a saluki to saluki. Oni są z tych, co wszystko by pod saluki zaliczyli. Rosja, Kazachstan... to nie są kraje pochodzenia saluki.
Jeśli opowiadają się za zachowaniem odmiennych typów saluki (nazywają to strains), to powinno im być zupełnie obojętnie jak się one nazywają - czy typ, czy rasa. Nie widzę logicznego związku pomiędzy zaprzeczaniem tazy jako rasie i równocześnie opowiadaniem się za utrzymaniem ich jako oddzielnego typu. Wychodzi na to, że w zależności o tego, jak nazwiemy typ, to on przeżyje, albo nie. Takie coś w ogóle mnie nie przekonuje.

I to jest wlasnie ten 1% niepewnosci, ktory sobie zostawilam ;) Zbyt malo znam historie Bliskiego Wschodu i ras chartow orientalnych by sie ustosunkowac akurat do tego problemu, wiec ani zgadzac ani niezgadzac sie nie moge.
Pozostale kwestie filozofii tej hodowli sa dla mnie jasne i z nimi sie zgadzam. Ale o tym moze jutro.



tulpar napisał(a):Uznanie tazy za saluki spowoduje natychmiastowe wpisanie tazy na KW i użycie ich do kolejnych miotów saluki. W obecnej formie wystawowej saluki nie jest żadnym typem naturalnym, najczęściej jest czymś dziarsko "pohodowanym". I uznanie tazy za saluki spowoduje dalsze dziarskie manipulacje pro-wystawowe.

Piszac o 'Tazy' masz na mysli 'Kazachskiego' Tazy oczywiscie.
Rozumiem o czym piszesz i o co chodzi, boisz sie o 'wessanie' tazy do hodowli saluki wystawowego. To juz lepiej probowac uznac Tazy jako odrebna rase, tylko czy jest wystarczajaca ilosc materialu genetycznego?

Przeszukujac inne tematy natknelam sie na te mapke:
Obrazek
Ze strony: http://www.mamnounas-salukis.de/hauptse ... torie.html
Czy ma ona odbicie w rzeczywistosci? chodzi mi o wystepowanie poszczegolnych ras chartow orientalnych i ich nazw - charakterystycznych dla danego regionu.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25


Powrót do Saluki

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron