Saluki Insights

Moderatorzy: Gabriela, whippet2006, Gabriela, whippet2006

Saluki Insights

Postprzez Gabriela » piÄ…tek, 31 lipca 2009, 05:59

Magazyn on-line Saluki Insights.Warto przeczytać.

http://www.salukiinsights.com
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Saluki Insights

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 31 lipca 2009, 14:02

W wolnym czasie na pewno przeczytam :) dziekuje za link.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Saluki Insights

Postprzez tulpar » sobota, 1 sierpnia 2009, 22:24

Dzięki za ten link. Saluki to jedna z najciekawszych ras w gr. X - moim zdaniem - ze względu na różnorodność zagadnień. Jak wielu z Was wie, typowe wystawowe saluki, o długich liniach, to nie moja bajka, wolę psy bardziej pierwotne, o mocniejszej budowie. Ale w tej rasie też takie psy można znaleźć, co pozwala na radowanie się i tą rasą.

Zacząłem przeglądać magazyn. Od razu w oczy rzucił mi się artykuł o saluki w Turcji. Napisany jest przez Sir Terence Clark. Jest on znaną postacią choćby z tego, że jest przedstawicielem nurtu "pansalukizmu". Czyli wszystko chętnie włączyłby do saluki, łącznie sloughi. Dla mnie jest to nieco niezdrowe, by utrzymywać, że od Maroko po Chiny rozciąga się teren zajmowany przez saluki.

T. Clark był na konferencji ras pierwotnych w Kazachstanie, jakieś 2-3 lata temu. Pewnie tam też szukał saluki?

Wg polskiego tłumaczenia wzorca Turcja nie jest terenem pochodzenia charta perskiego. W Turcji nie ma związku, który jest członkiem FCI. Jeśli będzie, to sam zadecyduje, czy ich charty są salukami, czy czymś innym.

Przypomnę mój artykuł z PSA o chartach czerkieskich i krymskich. - Do Turcji wywieziono bardzo dużo chartów czerkieskich. Nie wiadomo, jak to się później mieszało.

Z powyższych powodów mam dystans do twierdzeń T. Clarka.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Saluki Insights

Postprzez sigryda » sobota, 1 sierpnia 2009, 22:30

Ja przeczytalam artykul o zdrowiu u saluki :) swietny material - polecam!
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25


Powrót do Saluki

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron