Sloughi w TV

Moderatorzy: kuba94, Silencer, kuba94, Silencer

Sloughi w TV

Postprzez tulpar » wtorek, 10 czerwca 2008, 22:23

VOX, 20.08.2005

[url]Program: ?Pies, kot, mysz? 33/05[/url]

Eleganckie charty były u nas towarzyszami książąt oraz możnych, ale ich ojczyzną są suche stepy oraz pustynne obszary północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Ludzie z tych rejonów uznają, że chart jest prezentem od Boga.

Jak to się stało, że sloughi przybyły do nas oraz jak im się wiedzie w ojczyźnie ? na te i na inne pytanie odpowie nam ktoś, kto od 30 lat z sukcesem hoduje te psy w Niemczech.

W górach Taunus, znajduje się mały fragment Arabii, hodowla Schuru-esch-Schams. Eckhardt Schriit, właściciel chartów, dzięki tym psom spełnił marzenie swojego życia. Jego charty polują w ogrodzie na 20 tys. metrów kwadratowych. Pan Schritt uchodzi za założyciela nowoczesnej hodowli sloughi w Niemczech. Stara się on wypromować możliwie najbardziej pierwotne psy spośród tej arabskiej rasy.

- W jaki sposób odkrył Pan, że kocha Pan psy?
- Może to niewiarygodne, ale na charta arabskiego natknąłem się w Niemczech. To był rok 1971. Wtedy dostałem swojego pierwszego psa i byłem tak zafascynowany, że postanowiłem szukać takiego następnego. Nie trwało to długo, zanim pojechałem do regionów pierwotnego pochodzenia tych psów.
- Jakie tradycje związane są ze sloughi w ich ojczyźnie?
- Sloughi mają wielotysięczną tradycję. Były głównymi dostarczycielami pożywienia w czasie, gdy jeszcze nie używano broni palnej. Były właściwie jedynymi, które mogły złapać gazele i antylopy. W Koranie wymienia się sloughi jako towarzysza proroka Mohammeta. Do dzisiaj jest chart, zarówno w Maroku, jak i w innych krajach arabskich, zwierzęciem uważanym za święte.

Dzięki swojej ascetycznej urodzie uchodzi chart od zawsze za księcia wśród psów. Sloughi, obok konia i wielbłąda, jest dla Beduinów najcenniejszą własnością.

- Udał się Pan w podróż do krajów Magrebu. Czy są tam jeszcze sloughi?
- Tak, sloughi żyją w miejscach ukrytych i turystom trudno jest zobaczyć jakiekolwiek z nich. W tych miejscach sloughi utraciły swoje zastosowanie, bo nie poluje się już za pomocą chartów, ale za pomocą broni palnej. Prawo marokańskie ponadto zabrania polowania z psami a ponadto Sahara jest pusta ? już nie ma na co polować.

Eckhardt Schritt utrzymuje kontakty z takimi właścicielami sloughi w północnej Afryce, przede wszystkim w Maroko.

- To zdjęcie zostało zrobione w 1993 r. podczas mojego pobytu w oazie w górach Wysokiego Atlasu. Wówczas pokryłem tam suczkę Bidda, którą Pani tu widzi, pochodzi właśnie z miotu, z 1993 r.

Nie bez dumy, pokazuje nam Eckhard Schritt swój najmłodszy przychówek. Przed kilkoma dniami, suczka Sema-nur urodziła szczenięta, zupełnie bez ludzkiej pomocy, tak jak to ma za zwyczaj miejsce w Afryce. Wszystkie szczenięta są już zamówione, ponieważ Eckhardt Schritt hoduje zgodnie z zaporzebowaniem. Dla niego jest istotne, by utrzymywać kontakt z właścicielami psów, by nie stracić z oczu psa podczas jego dalszego życia oraz by wspierać radami nowych właścicieli. Mówi, że tym szlachetnym psom z pustynie to się należy.

- Jako hodowca odnosi Pan wiele sukcesów. Jakie kryteria są dla Pana najważniejsze?
- Przy hodowli nie pozwalam, by kierował mną sukces, ale po pierwsze koncentruję się na psie jako takim, bardzo ważne jest dla mnie zdrowie, charakter, temperament, potem dopiero typ. Piękno gra istotną rolę w odnoszeniu sukcesów, ale nie w hodowli jako takiej.
- Czym powinien charakteryzować się chart?
- Chart ma wspaniałe cechy, są to dobre psy rodzinne, zawsze szukają bliskości człowieka. Ponadto są czujne, co jest kolejną wspaniałą cechą, a ponadto potrafią rozróżnić dobrych i złych. A tę cechę bardzo doceniam. Sloughi potrafi rozróżnić kto jest przyjacielem a kto nie.

Nawet jeśli dzisiaj nie ma prawie nic, na co można by polować, dla dumnych Afrykańczyków z Północy, sloughi pozostaje cennym towarzyszem. Przemierzają ze swoimi psami duże przestrzenie, choć tak naprawdę nie oczekują, że zza kaktusa wyskoczy królik, czy gazela. Ale to właśnie oni utrzymują przy życiu starą arabską tradycję związaną z chartami i być może przysłużą się do tego, że ślady chartów arabskich w północnej Afryce nigdy nie zostaną zatarte.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Powyższy tekst nie jest tłumaczeniem programu, bo na to nie pozwoliłyby prawa autorskie, ale jest bardzo bliski oryginałowi. Jeśli ktoś chciałby obejrzeć program, [url]proszę o kontakt[/url].
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Sloughi w TV

Postprzez sigryda » Å›roda, 11 czerwca 2008, 00:53

- Przy hodowli nie pozwalam, by kierował mną sukces, ale po pierwsze koncentruję się na psie jako takim, bardzo ważne jest dla mnie zdrowie, charakter, temperament, potem dopiero typ. Piękno gra istotną rolę w odnoszeniu sukcesów, ale nie w hodowli jako takiej.

Oby takich hodowcow bylo jak najwiecej.
Dzieki takim osobom jeszcze nie stracilam do konca wiary, ze hodowla psow rasowych ma jakis sens.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25


Powrót do Sloughi

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron