sloughi vs saluki

Moderatorzy: kuba94, Silencer, kuba94, Silencer

sloughi vs saluki

Postprzez tulpar » niedziela, 3 sierpnia 2008, 12:52

Temat zakładam w odniesieniu do:

"Nigdy nie istniała wyraźna granica pomiędzy poszczególnymi odmianami. Przejścia pomiędzy jednym a drugim typem były zawsze płynne. Podziału na sloughi i saluki dokonano w Europie. Pierwszy wzorzec współczesnego saluki typu europejskiego opracowali Anglicy, zaś pierwszy standard sloughi stworzyli Francuzi. Tego rodzaju podział na rasy nie istniał w krajach ich pochodzenia."

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Temat różnic saluki i sloughi "wałkowany" jest od lat. Argumentów na to, że saluki i sloughi są rasami odmiennymi jest już pewnie dziesiątki, jednakże w środowisku hodowców i właścicieli saluki nie mają one przebicia, trochę na zasadzie "Jeśli ja nie widzę różnicy, to jej nie ma."

Najważniejsze aspekty w tej dyskusji.

1. Brak podziału na te rasy w kraju pochodzenia.
Saluki jest chartem występującym w Izraelu, Syrii, na Półwyspie Arabskim, Iranie, sloughi jest psem z krajów Magrebu (Maroko, Tunezja, Algieria). Trudno zatem dokonać podziału chartów saluki i sloughi mieszkańcom Iranu skoro sloughi u nich nie ma. Równie dobrze nikt nie dzielił w Iranie chartów na saluki i charty polskie, bo tych drugich też tam po prostu nie było.

2. Saluki i sloughi to ta sama nazwa.
Tak, oba słowa znaczą to samo, są jedynie inną wersją fonetyczną tego samego słowa. Wynika to z faktu, że w arabskim nie zapisuje się samogłosek. Zatem w oryginale słowa te zapisano by w przybliżeniu tak: s-l-k lub s-l-q.
Jednakże oba słowa w kraju pochodzenia oznaczają "chart", są pojęciem ogólnym. Nie służą tylko do opisania chartów występujących w Afryce, czy w Azji, ale do wszystkich chartów. Równie dobrze oba te słowa posłużą do opisu chartów włoskich, jak i chartów szkockich. Nie ma zatem żadnej relacji rasowej z tym zagadnieniem filologicznym.
Dodam jeszcze, że dla Rosjanina sloughi to także borzaja, tylko arabskaja. No ale oczywiście sloughi z tego powodu nie będzie borzojem tak, jak rozumieją to np. Polacy.

3. Wzorce napisali Europejczycy, nie są one właściwe krajom pochodzenia.
To, że powstał wzorzec w XX w. nie oznacza, że wówczas powstała rasa. Od dawna Maroko jest członkiem FCI i jest krajem patronackim dla wzorca. Arabowie z Maroka akceptują w całej rozciągłości rozróżnienie ras, mimo że są "w kraju pochodzenia".

4. Badania genetyczne.
Badania genetyczne udowodniły, że sloughi i saluki są ze sobą mniej spokrewnione niż np. sloughi z afganem. W każdym razie pokrewieństwo salui-sloughi jest wykluczone. Ze szczegółami można się zapoznać się tutaj:
http://sloughi.tripod.com/SFAA/MitochondrialDNA.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank

5. Różnice rasowe.
Jeśli nawet pozorne podobieństwo sloughi i saluki może kogoś zmylić na fotografii (choć kształt głowy, proporcje ciała, kątowanie, ogon są diametralnie różne), to z pewnością nie może zmylić temperament tych ras. Są one znacząco odmienne w reakcjach, w instynktach, itp.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: sloughi vs saluki

Postprzez Dolores » Å›roda, 13 maja 2009, 12:49

Witam :)
Zarejestrowałam się na forum, ponieważ interesuje mnie sloughi, a najbardziej związek tej rasy z chartem perskim.
Mogę prosić o rozwinięcie tego zdania:
Jeśli nawet pozorne podobieństwo sloughi i saluki może kogoś zmylić na fotografii (choć kształt głowy, proporcje ciała, kątowanie, ogon są diametralnie różne), to z pewnością nie może zmylić temperament tych ras. Są one znacząco odmienne w reakcjach, w instynktach, itp.

???
Dolores
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 13 maja 2009, 12:43

Re: sloughi vs saluki

Postprzez tulpar » Å›roda, 13 maja 2009, 15:53

To oczywiście jest temat na długą dyskusję, więc liczę na pytania dodatkowe.

Sloughi jest prawdopodobnie bardziej pierwotny niż saluki. Odnoszę wrażenie, że w związku z tym może wykazywać mniej wyspecjalizowane skłonności. Np. sloughi może być psem pilnującym obejścia (wprawdzie ten instynkt przejawia, gdy dorasta), chętnie posługuje się węchem, potrafi zaganiać, itp.

Saluki jest w kontakcie bardziej zdystansowany, nieco mniej dostępny, sloughi chętniej okazuje przywiązanie do właściciela, chętniej poddaje się pieszczotom. Dużo łatwiej pozwala dotknąć się obcym w obecności właściciela - co jest jednym z przykładów, że sloughi jest bardziej hierarchiczny, czyli przy konsekwentnym właścicielu może być nawet "posłuszny". Niektórzy, którzy postrzegają zdolność poddania się woli właścicielowi i łatwość wykonywania poleceń za objaw inteligencji (z czym ja się w ogóle nie zgadzam), sądzą, że sloughi jest najbardziej inteligentnym z chartów i że można go przyuczyć nawet do agility.

Sloughi jest także bardzo czujny. Pilnując domu reaguje na szmery niedostrzegalne dla ludzi. W porównaniu z saluki szczeka dużo i ma bardzo mocny głos, w sumie zabawnie niekorespondujący z charcim ciałem.

O charakterze napisałem tutaj:
http://www2.tulpar.pl/news_view.php?tpl=292&nid=55346

Oba i jedyne wystawowe sloughi mieszkają w Lesznie (Wielkopolska). Jeśli masz ochotę, zapraszam na wizytę. Zachęcam także do dalszych pytań.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: sloughi vs saluki

Postprzez Dolores » czwartek, 14 maja 2009, 16:17

Dziękuję Tulpar, to co napisałeś, dla mnie brzmi optymistycznie.


Odnośnie tego fragmentu:
tulpar napisał(a):Sloughi jest prawdopodobnie bardziej pierwotny niż saluki. Odnoszę wrażenie, że w związku z tym może wykazywać mniej wyspecjalizowane skłonności.

Jak radzą sobie sloughi na coursingach i wyścigach, bo saluki, jak zauważyłam, znakomicie.


tulpar napisał(a): ...sloughi chętniej okazuje przywiązanie do właściciela, chętniej poddaje się pieszczotom. Dużo łatwiej pozwala dotknąć się obcym w obecności właściciela - co jest jednym z przykładów, że sloughi jest bardziej hierarchiczny, czyli przy konsekwentnym właścicielu może być nawet "posłuszny". Niektórzy, którzy postrzegają zdolność poddania się woli właścicielowi i łatwość wykonywania poleceń za objaw inteligencji (z czym ja się w ogóle nie zgadzam), sądzą, że sloughi jest najbardziej inteligentnym z chartów i że można go przyuczyć nawet do agility.

Ciekawe z czego to wynika...?
Dolores
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 13 maja 2009, 12:43

Re: sloughi vs saluki

Postprzez tulpar » czwartek, 14 maja 2009, 19:53

Coursingi/wyścigi

Jak powszechnie wiadomo jestem zdeklarowanym fanem sloughi, którego prawdopodobniej nie da się z tej choroby wyleczyć. Jednym z głównych powodów moich zachwytów jest to, że sloughi w każdym zakresie jest chartem "ze środka" stawki. - Nie jest ani mały (jak whippet), ani duży (jak cp albo wilczarz), nie jest zbyt ekstremaly (jak azawak), ani zanadto owłosiony (jak afgan). Uroda sloughi polega właśnie na tym "nieprzegięciu" w żadną ze stron. Również w wyścigach sloughi jest chartem "ze środka" - ma duży instynkt pogoni, ale nie wszystkie psy go mają (Ophelio ma ten instynkt, ale żaden pies z jego miotu - już nie, więc nie wiadomo od czego to zależy). Sloughi nie jest zbyt szybki na prostej - wolniejszy od greyhounda na krótkich dystansach, szybszy na długich; jest za to zdecydowanie szybszy od azawakha. Chart arabski jest za to bardzo zwrotny, bo jest krótszy od większości ras.

Zachowanie - cd.
To, że sloughi bardziej okazuje uczucia wynika chyba właśnie z tego, że jest bardziej pierwotny. Tzn. jest o pół kroku bliżej do psa, z którego ewoluowały różne rasy.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05


Powrót do Sloughi

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron