Sloughi-podstawowe informacje

Moderatorzy: kuba94, Silencer, kuba94, Silencer

Sloughi-podstawowe informacje

Postprzez kuba94 » czwartek, 30 lipca 2009, 13:49

Jakiś czas temu napisałem krótki tekst o sloughi, z podstawowymi informacjami o rasie. Znajduje się on na Wikipedii ale uważam, że powinien też być na forum. Oto on:

Chart Arabski-Sloughi
- jedna z ras psów należąca do grupy chartów zakwalifikowana do sekcji chartów krótkowłosych. Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.

Rys Historyczny

Dokładne początki rasy nie są znane sloughi najprawdopodobniej wywodzą się od psów ze starożytnego Egiptu ich płaskorzeźby można znaleźć w grobowcu Tutenchamona. historia tych psów sięga 8-7tys. lat p.n.e. Wtedy Egipcjanie hodowali charty które służyły do polowań. Te wraz z Berberami, beduinami wędrowały po całej północnej Afryce. Były cenione na równi z Koniami Arabskimi. Tylko Sloughi jako jedyne z psów miały wstęp do namiotów.Były tak cennymi psami, że nawet czasem kobiety pomagały wykarmić suce szczeniaki a gdy pies umarł przeżywano to tak jakby odszedł człowiek. Rasa ta trafiła do europy dość późno bo w latach 70 XX wieku. Wtedy też trafiły do europy Charty afrykańskie-azawakhi i były one oceniane na jednych ringach, i uznawane za jedną rasę. Niestety mieszani te psy w hodowli co wywarło niekorzystny wpływ na obie rasy.Miedzy innymi to, że powstało wiele mitów o charakterze sloughi. Jedynie niemieccy kynolodzy sprzeciwiali się temu i hodowali sloughi w czystości rasy nie mieszając ich z azawakhami.

Wygląd

Pies o smukłej sylwetce, dobrze umięśniony, wygląda bardzo elegancko, ma nieco smutne, nostalgiczne spojrzenie.

Budowa

* Głowa: Jest wydłużona, elegancka, szczupła
Oczy: Duże, ciemne, dobrze osadzone w oczodole. Czasami powieki lekko skośne. Wyraz oczu łagodny, nieco smutny, spojrzenie nostalgiczne
Uszy: Uszy: Osadzone wysoko, nieco powyżej linii oczu, opadające, przylegające do czaszki
Kufa: W kształcie klina wydłużonego, ale bez przesady, wyraźnie tej samej długości co czaszka
* Szyja: Długa, górna linia lekko wysklepiona; równa długości głowy
* Ogon: Cienki, suchy, osadzony na przedłużeniu zadu, noszony poniżej linii grzbietu.
* Tułów: Klatka piersiowa niezbyt szeroka, długa, żebra płaskie, grzbiet krótki, prawie poziomy, lędźwie krótkie, suche, szerokie
* Łapy: Szczupłe, owalne wydłużone, u wielu lekkich sloughi mają wyraźnie kształt łapy zajęczej. Dwa środkowe palce wyraźnie wystają przed pozostałe.

Szata i Umaszczenie

Włos bardzo krótki, zwarty, delikatny. Umaszczenie odejmuje wszystkie odcienie piaskowego, pies może mieć czarną kufę i oprawę kufy oraz umaszczenie pręgowanie i piaskowe z czarnym płaszczem. Dyskwalifikuje się psy z plamami depigmentacji, bielą na kończynach za wadę uznawane są niewielkie białe znaczenia na przedpiersiu.

Zachowanie i Charakter

Charty arabskie są towarzyskie, ale są to psy jednego pana i po zanim świata nie widzą. Często zaczepiają swojego właściciela domagając się aby zainteresował się nimi, Gdy pies jest dobrze socjalizowany to goście są mu obojętni lub cieszy się na ich widok. Niektórzy mówią że sloughi to,, taki większy orientalny Whippet??. Psy te cechuje nadzwyczajna mimika pyska. Potrafią się uśmiechać unosząc górne wargi. W wychowaniu sloughi trzeba być konsekwentnym.Nie mają zwyczaju znikać z pola widzenia właściciela w czasie spacerów. Charty arabskie szczekają dość dużo Np. jak chcą namówić pana na spacer, zabawę. Mogą też próbować pilnować domu ale nie są zbyt dobrymi stróżami.

Użytkowość

Pierwotnie psy tej rasy służyły do polowania na gazele,antylopy, szakale, zające i inne zwierzęta. Przy polowaniu posługiwały się głównie wzrokiem ale jako nieliczne z chartów także węchem ale w mniejszym stopniu. Teraz głównie są to psy do towarzystwa(w krajach arabskich jeszcze się z nimi poluje) ale mogą brać one udział w wyścigach chartów i coursingach.

Zdrowie i pielęgnacja

Sloughi jest to rasa która jest bardzo zdrowa. Zdarzają się urazy takie jak naderwanie ścięgien, złamanie lub wyrwanie pazura jest to związane z aktywnością tych psów. Zdarza się, że psy tej rasy mogą cierpieć na postępujący zanik siatkówki(PRA).Zdarzają się osobniki obciążone wadami genetycznymi a jest to związane z tym że psów tych jest mało i są ze sobą blisko spokrewnione. Ze względu na prawie całkowity brak warstwy tłuszczu pies ten może bardzo szybko marznąc. Pielęgnacja sloughi jest bardzo prosta, pies ten prawie nie linieje. A więc wystarczy go od czasu do czasu przetrzeć zwilżoną ściereczką albo kawałkiem irchy.

Sloughi w Polsce

Sloughi to rasa która nigdy niebyła i nie jest popularna w naszym kraju. W Polsce były tylko dwa mioty psów tej rasy a teraz w Związku kynologicznym w Polsce są zarejestrowane tylko 2 charty arabskie ale oprócz nich są jeszcze 2 nie zarejestrowane. Na dzień dzisiejszy jest tylko jedna hodowla Sloughi w Polsce jest to hodowla TULPAR.

Ciekawostka

Psy tej rasy rodzą się z czarnym nalotem na sierści kiedyś miało to zapewnić bezpieczeństwo szczeniakom na pustyni. Cecha ta przetrwała do dziś. Gdy szczeniak podrośnie płaszcz zanika w większym lub mniejszym stopniu(stąd nazwa umaszczenia piaskowe z czarnym płaszczem a nie czarne podpalane)


Wzorzec
kuba94
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 17:16
Lokalizacja: Lublin

Powrót do Sloughi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron