Charakter sloughi

Moderatorzy: kuba94, Silencer, kuba94, Silencer

Charakter sloughi

Postprzez tulpar » wtorek, 3 czerwca 2008, 22:59

Charakter sloughi
Marcin Błaszkowski

Sloughi jest chartem pierwotnym o głęboko zakorzenionych pierwotnych instynktach. Jest bardzo inteligentny, co w połączeniu z jego instynktownymi zachowaniami czyni z niego psa o bardzo ciekawym rysie charakterologicznym. Psy tej rasy często podejmują decyzje samodzielnie i samodzielnie działają. Wynika to przede wszystkim z tego, że polujący chart oddala się od swojego właściciela na tyle daleko, że traci bezpośredni kontakt z nim. Taka właśnie sytuacja wymaga od psa podejmowania niezależnych decyzji co do strategii polowania ? właściciel z odległości i tak nie może wydać komend.

Polowanie na wielkich przestrzeniach wykształciło w sloughi tendencję do oddalania się. Z tego powodu nie można pozostawić charta arabskiego bez kontroli lub też spuścić go ze smyczy w mieście. Podobnie ma się sprawa w przypadku terenów nieogrodzonych, a w szczególności takich, na których pies może podjąć pogoń za upatrzonym zwierzęciem. Gdy sloughi zacznie polować, może potrzebować dużo czasu, zanim podejmie decyzję o powrocie.

Tak, jak wszystkie charty, sloughi ma dobry wzrok. - Już jako szczeniaki sloughi wykazują duże zainteresowanie wszystkim tym, co się porusza. Jednakże te charty cechuje także dość dobry węch, dzięki czemu mogą podążać za tropem używając i tego zmysłu.

Jako że w afrykańskiej ojczyźnie sloughi kopią doły, aby ochłodzić się podczas upałów, to ten przez wieki utrwalony zwyczaj, mogą uskuteczniać w europejskich warunkach. Na naszym kontynencie kopią zatem nie tylko, by się schłodzić, ale także wówczas, gdy mają szczenięta, albo po prostu dla zabawy. Potrafią wykopać doły o głębokości nawet do 1,5 m, przez co nie są najlepszymi gośćmi w wypielęgnowanym ogródku, gdyż tam grządki kwiatów stwarzają im świetną okazję do zabawy.

Z innych stosunkowo uciążliwych zachowań w domu, należy wymienić skłonność do chowania i zakopywania jedzenia, czy to na ogrodzie, czy to w doniczce, czy nawet pod poduszką. Sloughi, gdy jedzą, często najpierw wyjmują kąsek z miski, opuszczają go w obok i dopiero wówczas podnoszą go drugi raz i połykają. Czasem po wyrzuceniu pierwszego, interesują się kolejnym kąskiem, brudząc w ten sposób podłogę wokół miski. Gdy nie są zadowolone z jedzenia, potrafią wypluwać pokarm albo nosem wyrzucać go z miski w ten sposób okazując niezadowolenie.

Sloughi żyjące w towarzystwie innych sloughi mogą przejawiać zachowania pierwotne, podobne do zachowań watahy wilków. Mogą wówczas prezentować wiele rytualnych gestów, wydawać dźwięki oraz okazywać zachowania hierarchiczne. Dla obserwatora z zewnątrz jest to o tyle zajmujące, że kufa charta arabskiego może być wtedy przepełniona fascynującą mimiką oraz niepowtarzalnym wyrazem.

Jako że jest to rasa pierwotna, suki rodzą łatwo i troskliwie wychowują szczenięta. Pilnują szczeniąt, są skłonne podbiegać do drzwi wejściowych domu i próbować wypędzać przybyłych gości. Również samce przejawiają skłonność ochraniania miotu.

Gdy sloughi bawią się ze sobą, to najczęściej się gonią. Gdy śpią, lubią się do siebie przytulać, a gdy nie mają psiego towarzysza, próbują wchodzić do łóżka właściciela.

Należy wspomnieć o bezkonfliktowym zachowaniu społecznym sloughi. Posiadanie więcej niż jednego psa tej rasy nie stanowi problemu, dlatego u wielu właścicieli chartów arabskich po pewnym czasie pojawia się kolejny taki pies. Także z psami innych ras, charty arabskie łatwo się zgadzają., choć już nie zawsze tak chętnie się z nimi bawią.

Sloughi jest wspaniałym domownikiem i świetnym kompanem rodzinnym. Mawia się, że jest psem jednego właściciela, do którego jest bardzo przywiązany i bez względu na ewentualne próby przekupstwa, pozostaje mu wierny. To jednak nie znaczy, że chart arabski nie nadaje się na psa rodzinnego ? przeciwnie: świetnie identyfikuje się ze ?stadem? swojego pana. Przyjaciele rodziny oraz mile widziani goście będą witani z radością. Podczas jej okazywania sloughi marszczą górną wargę, odsłaniając zęby w uśmiechu, co nieobeznanych z tym zwyczajem może przerażać, a obeznanych ? rozbawiać, co z kolei jeszcze bardziej zachęca psa do okazywania radości.

Charty arabskie lubią dzieci i odnoszą się do nich z cierpliwością. Na widok biegających dzieci niektóre sloughi zaczynają merdać ogonem i szczerzyć zęby ?w uśmiechu?. Inne natomiast zwinnie usuwają się dzieciom z drogi.

Psy tej rasy potrzebują bardzo bliskiego kontaktu z właścicielem, muszą być głaskane, klepane, chwalone ? tylko wówczas czują się komfortowo. Z tego powodu trzymanie sloughi w kojcu jest dla niego wyjątkowo uciążliwe i niemiłe. Może przyczynić się do pojawiania nadmiernych lęków i nieobliczalnych zachowań. Natomiast ci właściciele sloughi, którzy żyją ze swoimi psami w ścisłym kontakcie, odnoszą czasem wrażenie, że ich psy odgadują ich myśli, jakby wiedziały z wyprzedzeniem, co zamierzają ich właściciele. Niektórzy wydając swoim psom polecenia, starają się w swojej wyobraźni wytworzyć obraz tego, co pies ma wykonać.

Opisywana potrzeba bliskiego kontaktu z właścicielem ma jeszcze jeden aspekt ? pies podchodzi z wielką ostrożnością do tego, co jego właścicielowi może zagrażać. Zatem niektóre z psów reagują na sytuacje oraz ludzi, którzy nie wzbudzają zaufania, w sposób gwałtowny. Niektórzy mawiają, że sloughi rozróżniają, kto jakie ma zamiary.

Wobec ludzi obcych sloughi może zachowywać się z rezerwą, może również przyjąć pozycję psa pilnującego dobytku właściciela i jego obrońcy. Większość z nich, zanim da się dotknąć, woli przyjrzeć się przez chwilę nowej osobie. Zdarzają się w rasie osobniki, które nie lubią kontaktu z obcymi osobami i dlatego należy je do tego dodatkowo przyzwyczajać.

Decydując się na sloughi należy brać pod uwagę wspomniane cechy rasy. Z owej skłonności do przywiązywania się do jednej osoby lub bardzo małej grupy osób, wynika to, że chartom arabskim bardzo trudno przychodzi akceptacja zmiany właściciela. Mogą wówczas odbierać to jako dramat. Zdarza się, że podupadają na zdrowiu, gdy mają zamieszkać z kim innym.

Sloughi są skłonne towarzyszyć właścicielowi zawsze i wszędzie. Dobrze wychowanemu psu, nie jest straszna ani winda, ani pociąg, chętnie jeżdżą samochodem ? ważne jest jedynie to, by być z właścicielem i jego rodziną.

Bibliografia.:

Crapon de Caprona Marie-Dominique, Sloughi, Allenhurst, 2004
Unsere Windhunde, 1/07 [zeszyt poświęcony rasie]

Schritt Ingeborg, Sloughis ? Arabische Windhunde,Windhunde, ein Geschenk der Natur, Deutsches Wundhundzuchtbuch, Band XXVI mit Eintragungen der Jahre 1972-1973 herausgegeben vom DWZRV, Deutscher Windhundzucht- und Rennverband e.V. 1892, zusammengestellt und bearbeitet von Christa Plum, Zuchtbuchführerin, s. 143-160

Rasseporträt Sloughi, Hunde Revue, 10/2004
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Charakter sloughi

Postprzez Adriana » środa, 4 czerwca 2008, 15:45

Twoje sluśki też syfią przy misce i latają z jedzeniem po domu? [przy okazji - tajgany też mają taką tendencję, czy to jakiś typowo sloughowe zachowanie?]
A uśmiech - faktycznie - Pamirka ma piękny :D
Avatar użytkownika
Adriana
 
Posty: 271
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:12

Re: Charakter sloughi

Postprzez ARCTURUS » środa, 4 czerwca 2008, 17:21

Mysle , ze wiele tych cech o ktorych napisales jest wspolna dla chartow pierwotnych , czy to CP, czy sloughi, czy saluki .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Charakter sloughi

Postprzez tulpar » środa, 4 czerwca 2008, 17:24

Tajgany i tazy jeśli nie chcą jeść, co im damy, to rzucają w naszym kierunku spojrzenie pełne obrzydzenia i odchodzą. Nie wyrzucają jedzenia z miski.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Charakter sloughi

Postprzez pituophis » środa, 4 czerwca 2008, 17:52

Mam wrazenie, ze wiele zachowan sloughi jest faktycznie typowe dla psow pierwotnych - biegac z zarciem i je upychac, albo kopac doly takie, ze caly pies sie zmiesci, potrafia tez xoloitzcuintle i PSPP.
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Charakter sloughi

Postprzez woj » poniedziałek, 9 czerwca 2008, 08:05

No jakbym czytał o Iustusie!
woj
 
Posty: 28
Dołączył(a): wtorek, 3 czerwca 2008, 18:18

Re: Charakter sloughi

Postprzez Gabriela » poniedziałek, 9 czerwca 2008, 12:29

Zarinie rozdrabniam posiłki ponieważ podanie większego kawałka w całości np. mięsa doprowadza do tego że biegnie z nim na swój fotel, kanapę byle dalej od miski.Podobne zachowanie ma widzę i sloughi.
Jeśli chodzi o kopanie dołów to również wspólna cecha z saluki.Saluki kopią doły po intensywnym biegu by się ochłodzić, również by pozbyć się nadmiaru energii i kiedy im się nudzi.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Charakter sloughi

Postprzez tulpar » poniedziałek, 9 czerwca 2008, 22:12

U Pamiry zauważyłem jeszcze jedną interesującą cechę. - Jeśli cokolwiek się jej stanie, to rozmiar krzywdy jest zawsze odwrotnie proporcjonalny do krzyku i rozpaczy. Czy u Waszych chartów też tak jest?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Charakter sloughi

Postprzez Merkhaba » piątek, 20 czerwca 2008, 13:32

Zdecydowanie tak jest z moją azawaczką, natomiast pies nic nie mówi i udaje, że jest wszystko ok. Zdarzyło się jednak raz, ze moja ciotka nadepnęła niechcąco psa na ogon. Cezar się nie odezwał, ale pobiegł do mojego męża Tomka i ze zbolałą miną podał mu łapę. Myślę, że ogon było mu ciężko podać i wytłumaczyć co się stało, więc tak sobie wykombinował :D
Merkhaba
 
Posty: 19
Dołączył(a): środa, 18 czerwca 2008, 12:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Charakter sloughi

Postprzez tulpar » wtorek, 28 kwietnia 2009, 19:11

Zobaczcie, jak zachowują się szczenięta z miotu w Algierii:
http://www.youtube.com/watch?v=Gsrev5mp ... annel_page

Fascynujące!
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Następna strona

Powrót do Sloughi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron