Wystawianie tajgana

Wystawianie tajgana

Postprzez tulpar » wtorek, 14 października 2008, 12:06

Jako że powoli tajgany zaczynają się pokazywać na ringach, również te tajgany, które u mnie się urodziły, myślę, że warto założyć temat o ich wystawianiu i chciałbym przedstawić swoją opinię w tym temacie.

Tajgany to rasa pierwotna, co powtarzam do znudzenia. Jest to rasa użytkowa, nie jest to pies o tradycji wystawowej. Dla niektórych pokazywanie tajganów na wystawach jest "widzimisię" i kaprysem cywilizacji zachodniej szukającej nowych wrażeń. Dlatego wiele osób, które ma tajgany z założenia nigdy ich nie wystawia i zawsze neguje taką potrzebę.

Debiut wystawowy tajganów miał miejsce w latach 80 XX w. w Moskwie, dokąd przywieziono kilka egzemplarzy z Kirgistanu. Tam kilka osób zainteresowało się psami i zaczęto je hodować. Tak, jak i w Polsce, tak i w Rosji są to psy rzadkie i nieczęsto widywane na wystawach. W Kirgistanie ruch kynologiczny jest absolutną nowością, jak wiadomo Kirgistan nie jest jeszcze nawet członkiem FCI. Poza tymi trzema krajami tajganów nie ma, nie są znane. Z tego powodu tradycje wystawienniczą i konwencję wypracować muszą wystawcy z Polski, Rosji i Kirgistanu - oczywiście z akcentem na ostatni z wymienionych krajów.

Sam jestem zwolennikiem utrzymania "surowości" tajgana, nie chciałbym, żeby były wymuskane i wszystkie nasmarowane magicznymi olejkami. Czasem mam nawet opory, żeby przeczesać moją tajgankę przed wejściem na ring. - O ile jest to pies, który może polować na wilka, to jakieś fryzowanie go trochę odbiera mu rasowości. [Podkreślam, że to moja prywatna opinia i nic więcej.] Zatem ja chciałbym wystawiać tajgana w jak najbardziej surowej wersji. Bez nadmiernego rozciągania, bez przekątowywania, bez "szaleństw".

Pierwszymi osobami, które wystawiały tajgany w Polsce były Blanka Horbatowska (Arcturus) i Agnieszka Bonk (Varius Avis). Od samego początku dyskutowaliśmy, w jaki sposób wystawiać te psy. Blanka sugerowała, że tak, jak afgany. I tak wystawiła. Ja tak nie robię, choć stawiam na dowolność i własny wybór. Myślę, że za 10 lat już będziemy wiedzieli, jak lepiej.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Wystawianie tajgana

Postprzez Salunie » wtorek, 14 października 2008, 12:22

no tak... i nadal nie wiem..
fakt, że psiak najlepiej wygląda naturalnie ale można już zacząć działać aby nie stało się tak jak z salukami, jedna osoba nie wiedziała jak wystawić to wystawiła jak afgana (z wyj ogona) a że to był autorytet w tamtych czasach to tak powiela się błąd do dziś...
wydaje mi się, że trzeba działać od samego początku i oswajać sędziów z taką a nie inną prezentacją, w dużej mierze zależy to od osób które teraz zaczynają tajgany wystawiać aby to robili w jednym stylu....
szkoda by było aby za 10 lat tajgan stał na ringu obok afgana i dla laika nie był by do odróżnienia..
Irena i trzy panny S
Salunie
 
Posty: 18
Dołączył(a): poniedziałek, 1 września 2008, 10:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wystawianie tajgana

Postprzez tulpar » wtorek, 14 października 2008, 12:37

Salunie napisał(a):szkoda by było aby za 10 lat tajgan stał na ringu obok afgana i dla laika nie był by do odróżnienia..


Stawianie ogona afgana ma o tyle sens, że jest on najczęściej bardzo ozdobny. Ogon tajgana taki nie jest, nie ma zatem potrzeby starania się, by zwracać na niego uwagę. Piękno tajgana, w mojej opinii, tkwi w całości. Zatem wolałbym wystawiać tajgana jak azawakha, sloughi itp. Ale jeszcze raz podkreślę - to jest tylko moje zdanie. Nie sądzę, że handlerka Apamy zrobiła źle.

Myślę, że utrzymanie odmienności tajgana a nawet jej podkreślanie w kierunkach hodowli jest ważnym zadaniem. Jednakże - mamy do czynienia z psem pierwotnym - ważniejsze są zdrowie i prawidłowe instynkty. Jako że w Polsce polować z tynm psem nie można, niech będzie zatem psem o zrównoważonej psychice, niech świetnie pilnuje domu i bierze udział w coursingach.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05


Powrót do Tajgan

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron