Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez tulpar » Å›roda, 30 wrzeÅ›nia 2009, 12:07

... w ogóle i w szczególe.

Po kilku latach obserwacji kilka wniosków wyciągnąłem i chciałbym się nimi podzielić. Wprawdzie poznałem psy i socjalizowane i niesocjalizowane w tej rasie, ale pewne kwestie się powtarzają.

Tajgan jest psem mocnym. Nie tylko nie jest tak elegancki, ale nie jest to pies specjalnie delikatny. Chłód nie jest problemem. Można go trzymać w kojcach na zewnątrz.

Lubi kontakt z człowiekiem, więc trzymanie psów w kojcach raczej nie zniszczy relacji tajgan-człowiek.

Tajgan nie jest tak "udziwniony" charakterologicznie, jak inne charty orientalne.

Tajgan jest psem, który potrafi pilnować terenu. Na ile jest w stanie go bronić ostatecznie nie wiem, ale szczeka głośno i robi wrażenie, że nie będzie oszczędzał sił i zębów.


Nie potrzebuje takich ceregieli, jak inne orienty, w sensie wygody. Mimo że ma legowisko, często chętniej leży na twardych powierzchniach, nawet na kamiennych.

Nie lubi obcych. Nie chce być głaskany poza tymi, którzy od szczenięctwa to robili.

Myślę, że dla osób, których gust ociera się o "normalne" psy, tajgan jest właściwym chartem. Dla miłośników "orientalnego świra" to nieco nudny pies.

Ma mnóstwo zachowań pierwotnych. Sposób okazywania dominacji jest fascynujący. Wielkiego doga mały tajgan ustawia dwoma spojrzeniami i jednym mruknięciem. Karmiąc tajgana należy go jednak zamknąć, bo jeśli się tego nie zrobi - połowa jedzenia zostanie zakopana na ogrodzie.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez pituophis » Å›roda, 30 wrzeÅ›nia 2009, 14:21

Tajgan nie jest tak "udziwniony" charakterologicznie, jak inne charty orientalne


To znaczy? Z opisów wynikałoby, że jest mocniejszy psychicznie, bardziej podporządkowujący się i posłuszniejszy.
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez tulpar » Å›roda, 30 wrzeÅ›nia 2009, 21:47

No właśnie taki jest.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez tulpar » wtorek, 13 października 2009, 12:25

Tajgan jest świetnym przykładem, że polowanie a coursing to dwie oddzielne kwestie i zdolność polownia w ogóle nie musi iść w parze z chęcią udziału w coursingach.

Wprawdzie Gala biegnie za wabikiem, ale w ciągu biegu już nieco traci zainteresowanie i nie napiera tak, jak np. tazy, albo sloughi. Jej dzieci nie łapią za bardzo, o co chodzi. Bez doświadczonego psa w próbach pracy raczej by nie pobiegły. Tajgany z Kirgistanu trudno przekonać do udziału w tym całym cyrku. W przeciwieństwie do tazy nie pojawiają się na rosyjskich coursingach, czy podobnych imprezach.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez sigryda » wtorek, 13 października 2009, 18:22

A moze po prostu trzeba z nimi pocwiczyc? nie kazy chart od razu lapie o co chodzi w tej zabawie i czasem trzeba cierpliwosci ;) z polowaniami tez bylo tak, ze mlody niedoswiadczony chart uczyl sie od starszego doswiadczonego.
Szczegolnie mam na mysli szczeniaki, doroslego psa ciezko 'zmienic' w tym wypadku.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez tulpar » wtorek, 13 października 2009, 18:29

Może. Jednak tazy nie potrzebował wstępów. Sloughi też nie.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Wnioski i obserwacje na temat tajganów

Postprzez Gulzat » niedziela, 6 grudnia 2009, 22:40

tulpar napisał(a):... w ogóle i w szczególe.
Tajgan jest psem, który potrafi pilnować terenu. Na ile jest w stanie go bronić ostatecznie nie wiem, ale szczeka głośno i robi wrażenie, że nie będzie oszczędzał sił i zębów.

Nie potrzebuje takich ceregieli, jak inne orienty, w sensie wygody. Mimo że ma legowisko, często chętniej leży na twardych powierzchniach, nawet na kamiennych.

Nie lubi obcych. Nie chce być głaskany poza tymi, którzy od szczenięctwa to robili.

Ma mnóstwo zachowań pierwotnych. Sposób okazywania dominacji jest fascynujący. Wielkiego doga mały tajgan ustawia dwoma spojrzeniami i jednym mruknięciem. Karmiąc tajgana należy go jednak zamknąć, bo jeśli się tego nie zrobi - połowa jedzenia zostanie zakopana na ogrodzie.


Zgadzam się z powyższymi obserwacjami. Taigan jest psem który pilnuje nie tylko teren ale również owce. W Tałasie skąd pochodzę, tajgany hodują tacy, którzy mają duże stada owiec. Słyszałam że biorą udział w polowaniu na lisy. Są spokojne i nie robią dużo szumu dookoła. No i chyba rzadko trzymane są pojedynczo.
Gulzat
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 6 grudnia 2009, 22:06


Powrót do Tajgan

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron