Tazy w Polsce

Moderatorzy: kuba94, kuba94

Tazy w Polsce

Postprzez tulpar » niedziela, 22 czerwca 2008, 13:13

Tazy w Polsce
Marcin Błaszkowski

W polskiej przestrzeni kulturowej tazy, choć rzadki, nie jest zupełnie obcy, pojawia się na styku kultury polskiej i kazachskiej. Choć Kazachstan jest krajem odległym geograficznie, to jednak ze względów historycznych kontakty między naszymi narodami miały i mają miejsce, czy to bezpośrednio, czy za pośrednictwem Rosji.

Jako że chart był stałym elementem kazachskiej codzienności, można go znaleźć w literaturze. Polski czytelnik może zatem poznać tazy dzięki przekładom kazachskich utworów na nasz język. Znaczącym przykładem w tym kontekście jest książka współczesnego pisarza kazachskiego Iliasa Esenberlina Koczownicy wydana przez wydawnictwo Czytelnik w 1982 r. Książka jest pierwszą częścią trylogii, która obejmuje dzieje Kazachów od XV do połowy XIX w. Książka trafia do naszego kręgu kulturowego poprzez przekład pośredni z języka rosyjskiego dokonany przez Andrzeja Szymańskiego.

Obrazek

Jako że tazy stosunkowo często pojawia się w tym współczesnym utworze, polski odbiorca może wybiórczo dostrzec, że ów chart jest na trwale zakorzeniony w świadomości historycznej i kulturowej narodu kazachskiego. Istotne jest także to, że kilka fragmentów, w których tazy funkcjonuje jako symbol kultury, pozwala zauważyć, że nie jest on symbolem jednoznacznym. Z jednej strony chart to uosobienie niezależności i nieustępliwości:

Wszyscy dobrze zdawali sobie z tego sprawę, że jeśli dwa charty skoczyły sobie do gardła, to ich pan musi przeszyć jednego z nich włócznią, by w ten sposób rozstrzygnąć walkę. W przeciwnym razie ryzykuje, że obydwa psy utraci. W którego jednak z dwóch walczących wbije się włócznia ciśnięta na ślepo? W takim zamieszaniu celuje się w jednego, a trafia w drugiego?

oraz

Chart, którego zmuszają kopniakami, nigdy nie dogoni lisa.

Ale z drugiej strony może być symbolem dwuznacznym, może mieć inne, niż czysto pozytywne konotacje:

- (?) Odnalazł się Jednooki Batyr!
- Jest w domu Burunduka? Burunduk trzyma go na łańcuchu i zmusza, by jadł z jednej miski z jego chartem


Czy też:

(?) Obok olbrzymiego charta, z jakim zwykle chodzi się na tygrysa, leżał skulony, zakuty w łańcuchy olbrzymi mężczyzna, który miał okropnie zeszpeconą twarz. Obok stała miska ? jedna dla psa i człowieka, walały się ogryzione kości. To był właśnie Jednoooki Batyr (?).

Ponadto w książce można dostrzec, że ludzie Azji czynią różnicę między chartem, a innymi psami:

Byli jak te psy podwórzowe, które mogą szczekać tyko wtedy, kiedy próg pański czują za sobą. Kiedy zaś trzeba działać samodzielnie, jak to czynią charty, kiedy idą na wilka, podwijają ogony pod siebie. Uciekłszy do swoich nor, tylko wówczas dają głos, kiedy ktoś podchodzi do nich zbyt blisko lub chce zabrać im kości?

Kazachski tazy pojawia się także w książce Kumys na deser, autorstwa Romualda Karasia, wydanej w serii wydawniczej Naokoło świata przez wydawnictwo Iskry w 1969 r. Pozycja ta wzbogacona jest wieloma ciekawymi czarno-białymi rycinami autorstwa E. Sidorkiny. Wśród jej rycin, znaleźć można taką, która przedstawia polowanie na koniu z trzema tazy i berkutem. Rycina jest o tyle ciekawa, że choć przedstawia zwierzęta w ruchu, podkreśla wydłużona sylwetkę charta i co ważne ? mimo tego, że jest artystyczną interpretacją rzeczywistości ? częściowo ukazuje cechy różniące tazy od innych ras chartów.

Obrazek

W 2006 r. pojawiły się w Polsce pierwsze psy tej rasy. Były to dwa psy ? miotowi bracia Dzalal-Abad UNUR oraz Dzalal-Abad SELDZUK, którzy przyjechali z Estonii, z hodowli prowadzonej przez Liivi Plumkvist. Psy zostały zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce, Unur w oddziale leszczyńskim, Seldzuk, zwany w domu Wichrem ? w oddziale szczecińskim.

Psy tuż po rejestracji były pokazywane na polskich wystawach wzbudzając, jako ciekawostka kynologiczna, dość duże zainteresowanie odwiedzających wystawę. Unur sprostał wymaganiom Związku Kynologicznego w Polsce i zdobył tytuł Młodzieżowego Championa Polski. Również w roli ?polskiego? tazy został w 2007 r. pokazany, jako pierwszy przedstawiciel rasy, na Węgrzech, gdzie został zwycięzcą klubu charta oraz na Słowacji, gdzie w wymaganym czasie zdobył tytuł Krajowego Championa Piękności Słowacji. Dzalal-Abad UNUR, również pioniersko dla rasy, zdobył w Polsce licencję wyścigów torowych i terenowych.

Prawdopodobnie największym sukcesem wystawowym dla rasy było to, że dzięki decyzji Związku Kynologicznego w Polsce, psy zostały dopuszczone po raz pierwszy w historii rasy do ringów Światowej Wystawy Psów Rasowych organizowanej pod patronatem FCI. Tazy były sędziowane na wystawie światowej w Poznaniu przez sędziego z Serbii ? Milivoje Uroseviča.

Obrazek

Decyzja Związku Kynologicznego co do tazy spotkała się z miłym przyjęciem ze strony kazachskiej. Kazachska agencja prasowa, na podstawie infromacji zaczerpniętych z ambasady w Polsce, podała wkrótce w swojej ojczyźnie informację o tym wydarzeniu.:

Chart kazachski tazy został oficjalnie uznany w Polsce

Astana. 8 czerwca. INTERFAKS-KAZACHSTAN. Związek Kynologiczny w Polsce uznał oficjalnie rasę chart kazachski tazy w swoim kraju.
?Tazy został wpisany do specjalnego polskiego rejestru hodowlanego i od tej chwili ma prawo udziału w międzynarodowych wystawach psów organizowanych w tym kraju.? ? donosi komunikat wydany w czwartek przez rzecznika prasowego ambasady Kazachstanu w Polsce.
Zgodnie z informacjami ambasady, w Polsce obecnie znajdują się tylko dwa psy tej rzadkiej rasy psów.
Zgodnie z informacjami dyplomatów Polska jest pierwszym państwem w Europie, która oficjalnie uznała charta kazachskiego. Rasa tazy nie jest obecna w nomenklaturze międzynarodowej organizacji kynologicznej i do tej pory była oficjalnie uznana jedynie w państwach WNP oraz w krajach bałtyckich.
W informacji prasowej podkreśla się, że obecnie ?w świecie miłośników psów szybko wzrasta popularność hodowli rasy chart kazachski?.
?W Europie niektórzy są gotowi zaoferować niemałe pieniądze za jednego psa. Jednakże liczebność tych zwierząt jest niezwykle mała. Dopiero w ostatnich latach w Kazachstanie zaczęły działać liczne kluby mające na celu rekonstrukcję tazy ? najstarszej rasy pośród psów myśliwskich i chartów? ? podkreśla się w komunikacie.
Ambasada przypomina, że archeolodzy odkryli rysunki naskalne poświadczające, że na terytorium obecnego Kazachstanu tazy był znany człowiekowi jeszcze cztery tysiące lat temu. Dawni Persowie nazywali go chartem na gazele, Arabowie ? chartem perskim. Kazachowie wysoko cenili myśliwskie cechy tazy, psy trzymali w oddzielnych pomieszczeniach, chroniąc od nieprzychylnych oczu. Dawniej dobry berkut miał cenę 5-6 wielbłądów, a za charta kazachskiego można było wykupić narzeczoną, a wykup wart był 47 koni.?


Ambasada Kazachstanu w Polsce nie pozostała obojętna wobec pomysłów wystawiania rasy narodowej nad Wisłą - wypożyczyła właścicielom tazy kazachski strój narodowy, w którym właściciel Seldzuka prezentował swojego psa na Wystawie Klubowej Chartów w Swornychgaciach w 2006 r. a właściciel Unura ? na wystawie światowej w Poznaniu.

Obrazek

Właściciel Wichra na tyle zafascynował się rasą, że w 2007 r. sprowadził z Rosji, z Kazania, dwa kolejne egzemplarze rasy ? dwie miotowe siostry Giurzę i Sajgę. Obie suczki mieszkają w Szczecinie, choć niestety do dzisiaj nie zostały zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce i nie są wystawiane.

Szczecińskimi tazy zainteresował się także mieszkający w tym mieście fotograf Jarosław Romacki. Wykonał z psami dwie sesje zdjęciowe ? jedną próbną - jedynie z psami, drugą - z psami i z modelkami. Ta druga sesja zdjęciowa Romackiego okazała się sukcesem. Projekt przewidywał prezentację modelek w strojach ślubnych, w dość chłodnym otoczeniu dworca kolejowego w Szczecinie i w towarzystwie trzech tazy ? każdy o innym umaszczeniu. Zdjęcia zostały zaprezentowane na targach ślubnych w Poznaniu w 2007 r. Jedna z fotografii, dzięki temu, że była bardzo często pokazywana w materiałach reklamujących targi, stała się niemal ich symbolem.

Obrazek Obrazek

Uwagi.:

Zdjęcia R. Romackiego udostępnione hodowli Tulpar wyłącznie na potrzeby strony internetowej. Strona autora: http://www.romacki.pl" target="_blank
Kilka zdjęć z obu sesji:
http://www2.tulpar.pl/news_view.php?tpl=286&nid=51322" target="_blank
http://www2.tulpar.pl/news_view.php?tpl=286&nid=55249" target="_blank
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy w Polsce

Postprzez pituophis » środa, 25 czerwca 2008, 13:20

Obie suczki mieszkają w Szczecinie, choć niestety do dzisiaj nie zostały zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce i nie są wystawiane.


I jak tak dalej pojdzie, to na tych 4 tazy sie skonczy :roll: Wielka szkoda, ze nie sa, czy to ma szanse sie zmienic?
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Tazy w Polsce

Postprzez tulpar » środa, 25 czerwca 2008, 20:20

Nie wiem. Właściciel musi się postarać o rodowody, ale mu się średnio chce.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy w Polsce

Postprzez sigryda » sobota, 28 czerwca 2008, 23:00

Wielka szkoda, tak piekna rasa i taka rzadka, a te sliczne suczki i nie maja wyrobionych rodowodow :(
Bylam przekonana, ze za kilka lat jest planowany miot po przynajmniej jednej z nich i ktoryms z braci.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Tazy w Polsce

Postprzez tulpar » wtorek, 1 lipca 2008, 22:22

Powyższy tekst uzupełniłem o obecność tazy w kynologii polskiej. Można go przeczytać tutaj:
http://www2.tulpar.pl/news_view.php?tpl=286&nid=55594
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy w Polsce

Postprzez tulpar » środa, 20 sierpnia 2008, 19:31

Właśnie skończyłem opracowanie o tazy, nad którym z różnym zapałem i z różną częstotliwością siedziałem od niemal dwóch lat. Tekst zajmuje 32 strony komputerowe (bez bibliografii), ma ponad 132 tys. znaków.
Trochę go jeszcze powygładzam i.... heja! w poszukiwaniu wydawcy.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy w Polsce

Postprzez Kate » środa, 20 sierpnia 2008, 21:07

No no, zapowiada się bardzo ciekawie, czekam na efekty poszukiwań wydawcy.
Kate
 
Posty: 441
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 10:00

Re: Tazy w Polsce

Postprzez pituophis » czwartek, 21 sierpnia 2008, 10:44

Swietnie! Bede zainteresowany.

Tylko niestety z punktu widzenia wydawcy tematyka dosyc "niszowa".
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Tazy w Polsce

Postprzez Surykatka » czwartek, 21 sierpnia 2008, 12:09

Właśnie przyłapałam się na tym, że byłam strasznie (!) leniwa nie czytając tego obszernego i bardzo ciekawego opracowania.
Dowiedziałam sie z niego wielu przydatnych rzeczy.
Brawo Marcin!
( Oczywiście stoję pierwsza w kolejce do twojej ksiazki o tazy, jak tylko ją wydasz :lol: ).
Pozdrawiam Surykatka & chart angielski whippet - Boriaczek
Jeszcze zorganizujemy, tylko zrobić trza zaliczenie z chemii :)
Surykatka
 
Posty: 520
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 08:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tazy w Polsce

Postprzez tulpar » środa, 7 stycznia 2009, 17:10

Polskie tazy - Dzalal-Abad UNUR oraz Tesin zostaną włączone do badań nad DNA chartów. Grupa naukowców-kynologów przeprowadza badania nad mapą genetyczną chartów, w szczególności w Azji. M.in. zostanie ocenione pokrewieństwo poszczególnych ras oraz teren ich występowania. Być może uda się stwierdzić na ile różnią się tazy od saluki. Wśród badanych tazy znalazły się wymienione psy. Wyniki prawdopodobnie poznamy za kilka tygodni.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Następna strona

Powrót do Tazy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron