Tazy a chart polski

Moderatorzy: kuba94, kuba94

Tazy a chart polski

Postprzez tulpar » piątek, 22 sierpnia 2008, 09:14

Moją pracę na temat tazy zakończyłem takim akapitem:

Dla kynologii polskiej tazy ma, mimo pozornej obcości, istotne znaczenie. W powstaniu charta polskiego miały wpływ endemiczne rasy chartów azjatyckich, które prawie z pewnością przypominały tazy. Tazy dużo bardziej przypomina charta polskiego niż przypomina go saluki. Ma z nim dużo więcej wspólnych cech niż chart perski, do którego czyni się odwołania definiując naszą narodową rasę charta. Analiza morfologii i behawioru chartów tazy może w pewnym stopniu być pomocna w wyznaczaniu granic hodowli naszej narodowej rasy charta, a z pewnością jest bardzo pomocna w lepszym zrozumieniu wszystkich ras tej grupy. Ważna jest także historia rasy. W studiach poświęconych rasie, napisanych przez rosyjskich kynologów, nie znajdujemy żadnych odwołań do nakładania się terenów występowania populacji tazy z jakimikolwiek innymi chartami krótkowłosymi niż charty polskie na terenach dzisiejszej Ukrainy, co z kolei jest bardzo ważną kwestią w rozważaniach nad historią naszych chartów i ich losów po upadku Rzeczpospolitej.

Co myślicie o tym?
Czy myślicie, że warto w ten sposób postawić sprawę?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy a chart polski

Postprzez pituophis » sobota, 23 sierpnia 2008, 16:20

Tak, ale wlasnie z naciskiem na psy "z okolic tazy" a nie tazy. Zwlaszcza, ze w tamtych czasach definicja rasy byla zupelnie inna, o ile mozna mowic o jakiejkolwiek.
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Tazy a chart polski

Postprzez Miuti » piątek, 3 października 2008, 08:05

Chart polski ma cechy chartów azjatyckich. Rzeczywiście bardziej przywodzi na myśl tazi, niż persa. Pers jest delikatny, finezyjny - przynajmniej w dzisiejszej wersji wystawowej.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Tazy a chart polski

Postprzez akumeo » niedziela, 11 stycznia 2009, 01:20

No właśnie, w dzisiejszej wersji wystawowej. Jak spojrzeć na stare zdjęcia to widać, że jeszcze 100 lat temu saluki nie były tak finezyjne i wysublimowane, jak i dzis takie nie są saluki pustynne z arabii, a przynajmniej różnie to bywa.
akumeo
 
Posty: 86
Dołączył(a): niedziela, 14 września 2008, 00:06

Re: Tazy a chart polski

Postprzez tulpar » niedziela, 11 stycznia 2009, 01:26

No zależy, które saluki. Część była już wówczas dość finezyjna, część nie. Czy wiecie, że pierwotnie saluki w Wlk. Brytanii były hodowane jako arabskie saluki, a w Niemczech jako perskie tazy. Wygląd był na tyle odmienny, że oba kraje miały inne wzorce. Dopiero gdzieś w latach 30 FCI wymusiła zrobienie jednego z dwóch, a z kilku ras jedną. Jeśli zobaczycie nagłówek wzorca dzisiejszego saluki, to zauważycie, iż pisze o historii arabskich psów, a Iran nie jest krajem arabskim, a perskim. A Turcja to już w ogóle arabska nie jest, a Niemcy ściągają tazy tureckie i rejestrują je jako saluki....

Myślę, że przez taka polityka spowodowała, że krajem pochodzenia tych psów stały się państwa Skandynawskie a nie azjatyckie. W dużej mierze to, co widzimy na wystawach, jest sztucznym produktem europejskich hodowców. Taka jest moja opnia.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy a chart polski

Postprzez sigryda » niedziela, 11 stycznia 2009, 03:19

tulpar napisał(a):No zależy, które saluki. Część była już wówczas dość finezyjna, część nie. Czy wiecie, że pierwotnie saluki w Wlk. Brytanii były hodowane jako arabskie saluki, a w Niemczech jako perskie tazy. Wygląd był na tyle odmienny, że oba kraje miały inne wzorce. Dopiero gdzieś w latach 30 FCI wymusiła zrobienie jednego z dwóch, a z kilku ras jedną.

Bardzo ciekawy i duzo wyjasniajacy niuans historii. Czy gdzies o tym mozna przeczytac?


Jeśli zobaczycie nagłówek wzorca dzisiejszego saluki, to zauważycie, iż pisze o historii arabskich psów, a Iran nie jest krajem arabskim, a perskim. A Turcja to już w ogóle arabska nie jest, a Niemcy ściągają tazy tureckie i rejestrują je jako saluki....

Obszar wystepowania pierwotnego saluki jest bardzo duzy, trzeba sie liczyc z tym ze na tym ogromnym terenie wystepowaly rozne typy tej rasy czy tez pra-rasy.


Myślę, że przez taka polityka spowodowała, że krajem pochodzenia tych psów stały się państwa Skandynawskie a nie azjatyckie. W dużej mierze to, co widzimy na wystawach, jest sztucznym produktem europejskich hodowców. Taka jest moja opnia.

No coz, wystawy wystawy i wystawy, a co za tym idzie hodowla na 'estetyczne wrazenie' jakie wywoluje chart na ringu. Ale baza genetyczna saluki wystawowego jest taka sama jak dzisiejszego saluki pustynnego, tylko kryteria hodowlane sa inne.
Nawiasem mowiac ogladajac niektore zdjecia z wystaw odnosze wrazenie, ze charty perskie z tak wysoko osadzona szyja i z tak mocno katowanymi konczynami tylnymi nie mialyby szans dogonic zadnej antylopy czy gazeli, za to niesamowicie elegancko prezentuja sie na ringu (wysoko uniesiona szyja i glowa, 'dumny' front) i w klusie zasuwaja jak klusaki na wyscigach (bardzo silne katowanie konczyn tylnych). Ale te rozwazania to nie do tego tematu ;)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25


Powrót do Tazy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron