Tazy z Iranu w Kanadzie

Moderatorzy: kuba94, kuba94

Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez sigryda » sobota, 22 listopada 2008, 01:19

Nie pisalam o tym wczesniej, bo chcialam najpierw zrobic zdjecia ale sie nie udalo jak do tej pory. Jakis miesiac temu poznalam na moim 'osiedlu' mezczyzne z 2ma tazy - jednak nie sa to charty z Kazachstanu, tylko chyba z Iraku lub Iranu. Pan ten ma suczke i psa z tego samego miotu. Pies jest mocno zbudowany, dosc duzy, charci, wielkosci mojej Cyranki (67cm w klebie) lub troche nawet wiekszy, umaszczenie ma ciekawe - szaro kremowe (blekitne pregowane?). Sunia jest sporo nizsza od Cyranki i nie wyglada na charta na tyle co ja widzialam, ma niezbyt dlugie nogi co powoduje ze z chartem wizualnie sie niezbyt kojarzy, umaszczenie ma plowe lub jasno rude. Jednak poniewaz spotkanie bylo okolo 10 w nocy przy slabym swietle lamp ulicznych, moje opisy moga byc malo precyzyjne. Czatuje namietnie by spotkac tego pana i obcykac jego psiaki w bardziej sprzyjajacych warunkach, ale jak dotad nie udalo mi sie.
Ostatnio edytowano czwartek, 26 marca 2009, 09:43 przez sigryda, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Tazy w Kanadzie

Postprzez tulpar » sobota, 22 listopada 2008, 08:38

W Iranie charty nazywane są tazy lub perskie tazy. Chodzi oczywiście o psy, które Europejczycy "przechrzścili" na saluki. Jakkolwiek tamtejsze charty też są psami pierwotnymi, nie są to psy o takim pokroju, jakie widujemy na wystawach.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez sigryda » czwartek, 26 marca 2009, 10:12

Wlasnie tez tak sobie pomyslalam, ze te tazy ktore spotkalam, to bardziej pod saluki podchodza. Jednak niewatpliwe jest, iz to wlasnie nazwa tazy byla uzyta przez wlasciciela :)

Z dobrych wiesci - w koncu po miesiacach wyczekiwania i wypatrywania udalo sie :) w niedziele spotkalismy sie przypadkiem, ale ze wzgledu na to ze bylam umowiona na godzine na spotkanie, musialam szybko pedzic do domu ze spaceru. Wzielam tylko telefon, by umowic sie na bieganie z charciorami...
I dzisiaj gdy w koncu pokazalo sie piekne sloneczko - zadzwonilam po poludniu i spotkalismy sie w ogrodzonym psim parku.

Rodzenstwo tazy urodzilo sie w Iranie i zostalo podarowane swojemu wlascicielowi. Arman bardzo szybko wyprowadzil mnie z bledu, gdy zapytalam go czy wychodowal sam czy kupil swoje tazy. Podkreslil bardzo mocno, ze one zostaly mu podarowane :D Rodzenstwo jest bardzo mlode, ma troche ponad 2 lata.

Krotka fotorelacja:

Piesek i sunia razem, mozna porownac wielkosc:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na tym ostatnim zdjeciu samiec tazy obwachuje sie z bialym owczarkiem szwajcarskim, sa tej same wielkosci - tak samo jak moja Cyranka - czyli ok.67-68cm w klebie.
Tak w ogole to reakcja zarowno Cyranki jak i tej mlodej dwojki taziukow byla dla mnie niesamowitym doswiadczeniem, ale nie zaskoczeniem. One od pierwszego (dalekiego) spojrzenia wiedzialy, ze obydwie strony naleza do 'charciej rodziny'. Cyranka zwykle ma duzy dystans do obcych psow, ale do tej dwojki przylgnela jakby sie z nimi widywala na codzien, a na dodatek jak tylko je zobaczyla i w niedziele i dzisiaj, to zaczela popiskiwac jak podniecony szczeniak :lol:
Chwile pozniej wraz z samcem dzielnie przeganiala w charcim stylu tego bialego owczarka, gdy tamten nadgorliwie zaczal molestowac biala sunie - reakcja obydwojga i samca i Cyranki zgrana od pierwszej sekundy... przeganianie polaczone z charcim polowaniem... normalnie niesamowite jak te pierwotne charty w ulamku sekundy potrafia sie ze soba dopasowac :shock:
cdn
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez tulpar » czwartek, 26 marca 2009, 13:23

Tak ze zdjęć nie uznałbym je za tazy, ewentualnie za jakąś domieszkę tazy. Perskie tazy (czyli z Iranu) hoduje Mamnounas's:

http://www.mamnounas-salukis.de/
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez Gabriela » czwartek, 26 marca 2009, 14:21

Może to tazy z pogranicza Turcji?
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 27 marca 2009, 08:00

Na razie nie wiem z ktorego rejonu pochodza te charty. Przygotuje sie teoretycznie z geografii Iranu przed nastepnym spotkaniem i moze dowiem sie czegos wiecej :) Arman wspomnial, ze ma zdjecia rodzenstwa i rodzicow - jesli mi je przesle na maila wstawie tutaj dla porownania.

Co do tego czy sa to tazy perskie czy tez mieszanka tazy, to raczej z naszej perspektywy trudno jest to stwierdzic. Nie znamy calej populacji na tamtych terenach, nie wiemy zbyt duzo jakie 'odmiany' tazy sa na tamtych terytoriach i jak wiele ich jest, a przeciez Iran to olbrzymi kraj. To co my znamy w Europie, nawet te psy oryginalnie przywiezione z Turcji czy Iranu to tylko 'wyrywek' tamtejszej populacji tazy. Myslac kryteriami kynologii zachodniej - w pierwszym rzedzie zwracamy uwage na wyglad - a ten w przypadku tej pary chartow jest znacznie odmienny od tego co znamy. Dlatego w pierwszym momencie mozemy te tazy uznac za mieszanke. Ja tez po tym pierwszym nocnym spotkaniu pomysalam, ze moze one nie sa czysto-rasowe - glownie ze wzgledu na tak duze roznice pomiedzy rodzenstwem. Ale czy tak jest na pewno? Z pewnych wzgledow jestem pewna, ze sie pomylilam :)
Przez 2 godziny bacznie obserwowalam zachowanie tych psow - i jak dla mnie z charakteru sa one 100% chartami o pierwotnym charakterze.
Takze to, ze zostaly podarowane w prezencie swiadczy o tym, ze naleza do cennionej grupy przedstawicieli tazy. O ile wiem, inne rodzaje psow nie sa ofiarowywane. Arman powiedzial takze, ze rodzice tej dwojki poluja, i ze nikt w jego rejonie nie trzyma chartow/tazy do innych celow. Poza tym naprawde dba i troszczy sie o te charty, sa jego oczkiem w glowie.


A teraz troche o samych taziukach :) Imiona dopisze pozniej, bo niestety nie zapamietalam jak sie je pisze.

Sunia - 2lata, biala w pregowane laty, jest mala w porownaniu do brata i na pewno nie jest tak przyciagajaca oko jak on. Ma za to moim zdaniem ladniejsza i bardziej szlachetna od brata glowe. Jest wielkosci duzego whippeta, wazy ok.16kg (35lbs.). Jesli przyjrzymy sie jej sylwetce i wyobrazimy sobie ze jest mokra, to jednak zobaczymy malego ale mocno zbudowanego charta, z troche jak na nasze wyobrazenie za krotkimi nogami, ale za to jak ukatowanymi! :)
Arman mowil mi, ze jest ona duzo szybsza od brata! mimo, ze on ma dluzsze nogi i jest ogolnie wiekszy.
Niestety nie mam jej zdjec w ruchu, a tylko w statyce. Kilka dni temu dziewczynka wyskoczyla przez murek na b.ruchliwa ulice i niestety zostala uderzona przez samochod w okolice prawego zadu. Na szczescie niegroznie, skonczylo sie na mocnym potluczeniu, ale na wspolnym spacerze sunia nie biegala i nie bawila sie jak zwykle, tylko towarzyszyla swojemu panu blisko klusujac lub stojac (o czym zreszta Arman powiedzial, ze jest niezwykle, bo do tej pory nigdy tak nie robila). Z niedzieli jednak zapamietalam ja jako bardzo zabawowa, szybka i skoczna panienke, niezbyt posluszna. Mam nadzieje, ze niedlugo poczuje sie dobrze i zrobie jej kilka zdjec kiedy galopuje i klusuje.

Statyka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
To, ze na wiekszosci zdjec w statyce sunia podstawia tylne konczyny pod tulow, wynika z tego ze ja po prostu boli prawa noga po wypadku.

Portrety:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 27 marca 2009, 08:59

Pies - 2 lata, kolor ma niezwykly bo niebiesko/kremowo/pregowany z rozjasnionym okiem, ale czarnym nosem i czarnymi brzegami powiek (to jeszcze musze sprawdzic). Jako jedyny w miocie urodzil sie w tym kolorze i byl najwiekszy. Jego imie tlumaczone z j.iranskiego oznacza "ten ktory rosnie bardzo duzy". Jest duzy ale proporcjonalnie zbudowany- minimum 67cm w klebie, ale moze byc 2-3cm wyzszy. Ma mocna kosc, jednak jest bardzo szczuply, guzy kosci biodrowych sa wyraznie zaznaczone w przeciwienstwie do Suni, ktorej zadek jest okragly i guzy niezaznaczone. Ma zdecydowanie charcia sylwetke (duzo bardziej niz sunia) i dlugie charcie nogi oraz podkasanie. Rownie ladnie katowany jak siostra. Na tulowiu ma krotsza siersc porownujac do Suni, i wyraznie dluzsze wlosy na uszach, ogonie i portkach. Suni siersc na calym ciele byla bardziej pierzasta, choc oczywiscie dluzsza w strategicznych dla tazy miejscach. W sumie patrzac na obydwa te tazy, przestalam sie w koncu dziwic dlaczego saluki zostaly zaliczone do chartow dlugowlosych ;) :D
Glowe ma samcza, mocna, ale malo szlachetna.
Z charakteru pies jest b.ruchliwy, b.niezalezny, wojowniczy do ONow ;) - skad ja to znam... kochliwy w suczkach, ostatnia ukochana to mala shiu tzu, ktora zaczepial przez polowe czasu spacerowego :lol: Jest tez terytorialny i protekcyjny w stosunku do stada i wlasciciela. Nie lubi dzieci i obcych, ktorzy sie dziwnie zachowuja - zaczyna wtedy alarmujaco szczekac. Obydwoje z siostra sa tez b.nieufni do obcych choc nie zauwazylam zadnych oznak agresji jesli chodzi o ludzi. Przed niechcianym dotykiem uskakuja, dlatego na razie nie moglam ich ani poglaskac, ani omacac.

Statyka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruch (zdjecie marne -niestety byl za szybki dla mnie, a teren zbyt waski by swobodnie fotografowac psy w ruchu z boku):
Obrazek

Portrety:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez sigryda » Å›roda, 29 lipca 2009, 23:27

Zdjecia ojca tych psow - Tazi z Iranu w niesamowitym umaszczeniu czarnym z bialymi znaczeniami :)
Przepiekny chart orientalny wg mnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O mamie tej powyzszej dwojki dowiedzialam sie jedynie, ze byla cala biala. Byla w nie najlepszej kondycji po odchowaniu miotu wiec Arman nie zrobil jej zdjec, czego zaluje dzisiaj.
Mam jeszcze troche zdjec mlodych tazi, wkleje je w wolnym czasie. Sunia na nich wyglada duzo lepiej poniewaz juz doszla po wypadku do siebie i mogla biegac :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez tulpar » czwartek, 30 lipca 2009, 00:21

Wciąż nie wierzę, że spotkane przez Ciebie psy są pełnokrwistymi chartami.

W Iranie są najróżniejsze kolory chartów. Inne niż te, które znamy z ringów w PL. Hoduje je w Niemczech Ariane Failer i nie miesza ich z salukami z Afryki, czy krajów położonych bliżej Izraela. Część z nich wchodzi do hodowli tzw. desert bred saluki.

Czarny pies jest faktycznie ciekawy.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Tazy z Iranu w Kanadzie

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 31 lipca 2009, 02:29

tulpar napisał(a):Wciąż nie wierzę, że spotkane przez Ciebie psy są pełnokrwistymi chartami.

Nie dziwie Ci sie, sama 10 miesiecy temu tak bym pomyslala patrzac wylacznie na zdjecia.
Jednak to, ze przebywalam z tymi chartami dluzej i obserwowalam je kilkakrotnie na dluzszych spacerach przekonalo mnie ze sa to charty w typie pierwotnym. Nie tak mile dla naszego zachodniego oka, maja 'dziwne' nieeleganckie dla nas glowy, mniej wysublimowane ksztalty a jednak w Iranie wlasnie te charty sa nazywane Tazi czy Persian Tazi. Po prostu naleza do odmiennego typu, zapomnianego czy tez wyrugowanego z rasy przez 'Zachod'.

Tulpar zajrzyj tutaj, do linku wstawionego kiedys przez Gabriele:
http://www.midbarsalukis.com/pilgrimage ... spart2.pdf
Na 1szej, 3ciej, 4tej i kolejnych stronach sa na starych fotografiach tazi dokladnie w takim samym typie :) ciezka nieelegancka glowa, bardzo mocna budowa ciala chociaz jak sie przyjrzec nadal 'charcia'. Sa to fotografie i z lat '40 i z lat '70 XX wieku. A ten chart siedzacy obok chlopca z 1945r. wyglada wypisz wymaluj jak te 'moje' powyzej.
Obrazek

Kolejny link:
http://www.midbarsalukis.com/standard/standard.pdf
Na stronie 2giej i szczegolnie na 4tej - w drugim rzedzie pod numerami 3 i 4 sa saluki w podobnym typie.
Obrazek
Amherstia Sultan, whelped 1908 - deja vu :)

Obrazek
Taviton Rumli Sagars, import from Saudi Arabia, 1970s. - tez b.podoby tyle ze krotkowlosy.

To sa tylko przyklady, pewnie gdyby dobrze poszukac znalazloby sie wiecej takich zdjec.


W Iranie są najróżniejsze kolory chartów. Inne niż te, które znamy z ringów w PL. Hoduje je w Niemczech Ariane Failer i nie miesza ich z salukami z Afryki, czy krajów położonych bliżej Izraela. Część z nich wchodzi do hodowli tzw. desert bred saluki.

Ze zdumieniem wlasnie to odkrywam i to nie tylko u iranskich tazi ale np. u azawakhow w kraju ich pochodzenia.


Czarny pies jest faktycznie ciekawy.

prawda :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Następna strona

Powrót do Tazy

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron