Rampuri a cóż to, któż to ?

Rampuri, Caravan, Chippiparai, Rajapalayam, Kanni, inne

Moderatorzy: Karolina, Karolina

Rampuri a cóż to, któż to ?

Postprzez AgnieszkaZ » wtorek, 27 maja 2008, 11:41

Tak zapytam z ciekawości co to za chart ?
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Re: Rampuri a cóż to, któż to ?

Postprzez ARCTURUS » wtorek, 27 maja 2008, 14:38

Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Rampuri a cóż to, któż to ?

Postprzez AgnieszkaZ » wtorek, 27 maja 2008, 14:49

Czego to już nie wymyślą :roll: ;-) Dzięki za link! Ale w Polsce chyba nie ma jeszcze zapaleńców na Rampuri?
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Re: Rampuri a cóż to, któż to ?

Postprzez ARCTURUS » wtorek, 27 maja 2008, 14:58

Raczej nie , mysle , ze to bardziej taka ciekawostka .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Rampuri a cóż to, któż to ?

Postprzez Adriana » wtorek, 27 maja 2008, 16:11

Hej Wam ;)
Tak w skrócie o Rampuri...

Rampuri (Rampuree, Ramper Hound, North Indian Greyhound) należy do indyjskich ras chartów o gładkim włosie, wywodzących się w północnej części kraju. Jego początków należy szukać w regionie Rampur położonym między Delhi a Bareilly. Ponad 300 lat temu, władca Rampur, Ahmed Ali Khan Bahadur chciał stworzyć rasę nadającą się do polowań na dziki. W tym celu użył dobrych rodzimych psów i innych, takich jak Tazy, Afgan i Charty Angielskie. Wynikiem tych krzyżówek był Chart Rampurski. Pies ten przewyższał oczekiwania władcy, gdyż ten uzyskał psa urodziwego, silnego i szybkiego. Potrzebny był pies zwrotny, który zdolny byłby do uników podczas konfrontacji ze zwierzem, jak i do szybkiego pościgu za nim. Jego nadzwyczajna inteligencja umożliwiała mu przechytrzenie knura i, nawet zranienia odniesione podczas walki nie zniechęcały tego dzielnego psa do jej kontynuowania. Knur zwykle miał marne szanse w starciu z Rampurem, choć i pies nie raz odnosił poważne rany, również śmiertelne.
Ponadto Rampuri używany był do polowania na szkodniki, szakale, jelenie, czy dzikie koty. Charty te były zdolne nawet do powalenia dorosłego byka. Potrafiły też pokonywać wielkie odległości idąc za tropem zranionej ofiary.
Rampuri ciągle jeszcze występuje na obszarze Rohil Khand w Uttar Pradesh i w Rajasthan. Jest ich kilka również sprowadzonych do Ameryki w stanie New Jerseyi oraz w UK. Podobno jednak aktualne Rampury niewiele przypominają te sprzed wieków. Starzy myśliwi mówią, że wczesne Rampury miały głowę podobną do głowy indyjskiej świni. Porównywane są też do Tajgana i Tazy lub Rhodezjana. Niestety, dla zwiększenia efektywności w wyścigach bywają mieszane m.in. z dogami. Spadek ich popularności nastąpił wraz z wprowadzeniem ograniczeń dot. polowania, przez co dla wielu trzymanie i hodowanie chartów przestało być opłacalne. Współczynnik umieralności szczeniąt w ich kraju jest wysoki, gdyż psy te należą najczęściej do biedoty, nie mogącej spełnić wymogów związanych z odchowem, tj. odpowiednim wyżywieniem i opieką weterynaryjną.
Rampuri ma wiele imponujących cech. Doskonale sprawdza się w roli psa obronnego. W razie potrzeby zażarcie broni swojej rodziny. Na co dzień zwykle posłuszny jest jednej, wybranej przez siebie osobie. Dla rodziny jest łagodny i wrażliwy, wyrozumiały dla dzieci.
Może być konfliktowym w stosunku do innych psów.
Rampur jest zjawiskowy, szczególnie w ruchu. Ich szybkość może dochodzić do blisko 60km/h, a ogrodzenie w wysokości ok. 180 cm wysokości nie jest dla nich większą przeszkodą.
Wysoki, elegancki, mocno zbudowany z głęboką, ale niezbyt obszerną klatką, szczupły, podkasany, o długich, prostych nogach. Jego łapy są charakterystycznie łukowate, a palce z potężnymi pazurami złączone błoną; łapy zajęcze. Ogon długi, cienki, zwężający się ku końcowi i nisko osadzony, noszony dość wysoko. U jasno umaszczonych psów zazwyczaj występuje ciemna obwódka wokół niewielkich jasnych - od żółtych do brązowo złotych - oczu. Ich uszy są małe i zakrzywione, a głowa szeroka. Pysk - kolejna osobliwa cecha - jest długi, wąski i spiczasty z typowym, rzymskim garbonosem, a nożycowe szczęki mają potężny uścisk. Umaszczenie: szary, pręgowany, płowy, brązowy, biały, czarny, łaciaty. Preferowanym przez rodzimych hodowców kolorem jest czarny. Wysokość: psy 60 - 75 cm, suki 55 - 60 cm. Waga ok. 27 - 30 kg.

Info głównie z http://www.mylot.com/w/discussions/550560.aspx , ale i innych stron.

Inne linki nt. Rampuri:
http://members.tripod.com...mpurphotos.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Rampur_Hound
http://royal-rampuri.tripod.com/index.html
Avatar użytkownika
Adriana
 
Posty: 271
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:12


Powrót do Charty indyjskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość