charty bobtaile

Moderatorzy: kuba94, kuba94

charty bobtaile

Postprzez tulpar » niedziela, 24 sierpnia 2008, 12:54

Podczas podróży do Kirgistanu spotkałem dwa tajgany-bobtaile (czyli psy o wyjątkowo krótkim ogonie).

Jeden z nich żył w okolicach miasteczka Bokanbajew, leżącego na wybrzeżu jeziora Issyk-Kul:

Obrazek

Pierwszy raz widziałem takiego charta, więc zapytałem o ogon. Dowiedziałem się, że nikt psu ogona nie uciął, po prostu taki ma. Ja dalej próbowałem coś się dowiadywać, ale spotkałem się tylko ze wzruszeniem ramionami i kolejnym stwierdzeniem: "No tak ma..." Więc jeśli to nie było dla nich aż tak dziwne, to może jest ich więcej?

I chyba tak jest, bo kolejnego takiego tajgana spotkałem około 40 km na północ od Biszkeku, ale jego właściciel, hodowca tajganów, pozyskuje psy przede wszystkim w Narynie, a więc w górach na południe od stolicy. Odległość Biszkeku i Narynu od Bokanbajewa jest tak duża, że nie ma mowy o pokrewieństwie z poprzednim psem.

Obrazek

Kolejne zdjęcie przesłał mi serbski sędzia Milivoje Urosević ze zgodą na publikację. Zdjęcie zrobił podczas podróży do Kazachstanu. Napisał w mailu, że takie psy Kazachowie też nie uznawali za wyjątkowe.

Obrazek

Charty bobtaile nie są rzeczą wyjątkową dla Azji Środkowej. Wzmiankę o takich chartach, po drugiej stronie Morza Kaspijskiego, a więc w górach Kaukazu znalazłem, gdy opracowywałem tekst o charcie górskim dla tego forum. Wzmianka pochodzi od L.P. Sabaniejewa, który przedstawił sprawę w ten sposób, że wśród gorek występowały osobniki z ogonem oraz takie, które ogona nie miały. Miały za to przerośnięty zad oraz niektóre miały krótkie łapy, Sabaniejew nazywał je nawet kucami.

Link.: http://www.ribohot.ru/saban/058.shtml.htm

Temat frapuje mnie wciąż, bo ogon jest bardzo istotny w szybkim biegu charta, bo działa jak ster. Czy taki ogon jest cechą pochodzącą na przykład z powodu krzyżowania z owczarkami o krótkich ogonach? Czy może wynika z czego innego?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charty bobtaile

Postprzez pituophis » niedziela, 24 sierpnia 2008, 15:13

U niektorych ras psow zdarza sie naturalny brak ogona, ktory zwykle jest cecha kodominujaca lub recesywna. W takim wypadku po ogoniastych rodzicach moglyby rodzic sie szczenieta bezogonowe. Moze to byc jakas spontaniczna mutacja, ktora sie rozprzestrzenila.

Czy wiadomo jak to sie dziedziczy? Jak wzorzec traktuje bezogonowe charty?
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: charty bobtaile

Postprzez tulpar » niedziela, 24 sierpnia 2008, 16:12

W przypadku chartów wzorzec nie przewiduje brak ogona. Jak się dziedziczy - nie wiem.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charty bobtaile

Postprzez Adriana » niedziela, 24 sierpnia 2008, 22:26

Czyli hodując tajgany można spodziewać się osobników z krótkim ogonem........... :shock:
Na wystawie brak ogona zapewne zostałby uznany za wadę (w końcu jest napisane we wzorcu, jaki ogon tajgana ma BYĆ), tylko sęk w tym, czy to wada dyskwalifikująca?
Avatar użytkownika
Adriana
 
Posty: 271
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:12

Re: charty bobtaile

Postprzez sigryda » niedziela, 24 sierpnia 2008, 22:37

A ja tylko niesmialo przypomne, ze w 'Panu Tadeuszu' Mickiewicza - tez zostal opisany chart (CP) bez ogona zwany Kusym ;) chyba nie byla podana przyczyna dlaczego Kusy zostal Kusym, albo ja tego detalu nie pamietam, w kazdym razie mogl byc to rezultat wypadku albo cecha wrodzona.

B. interesujaca wiadomosc o tych azjatyckich chartach (tajganach?) o skroconych ogonach :) I musze dodac ze te charty poza brakiem ogona sa naprawde ladne pokrojowo. A nawet ze ten brak ogona nie razi zupelnie. Jak takie osobniki spawowaly sie na polowaniu? co ich wlasciciele mowili w tym temacie?
Ostatnio edytowano niedziela, 24 sierpnia 2008, 23:14 przez sigryda, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: charty bobtaile

Postprzez tulpar » niedziela, 24 sierpnia 2008, 22:45

W sumie przyznam, że nie zapytałem wprost, jak się te psy sprawowały na polowaniu, ale oni nie trzymają psów, które nie pracują.

Ten pies na łańcuchu, to oczywiście tazy, nie tajgan.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: charty bobtaile

Postprzez Miuti » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 11:21

Sabaniejew pisał o krótkoogoniastych borzojach.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: charty bobtaile

Postprzez tulpar » sobota, 14 lutego 2009, 16:51

Do kompletu saluki z krótkimi ogonami (link znaleziony przez Joannę):

http://www.users.bigpond.com/farousi/newsST.htm
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05


Powrót do O chartach

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron