Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Moderatorzy: kuba94, kuba94

Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez Karol » Å›roda, 30 lipca 2008, 00:25

W sierpniowym numerze F&F jest artykuł o chartach polskich.
http://www.faunaflora.com.pl/teraz/teraz4.php
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez Miuti » Å›roda, 30 lipca 2008, 08:57

Kupię i włączę do charciego zbioru.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez Karol » Å›roda, 30 lipca 2008, 11:35

Nie kupuj. Mam egzemplarze aurorskie, to Ci dam.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez ARCTURUS » Å›roda, 30 lipca 2008, 20:00

Bardzo fajnie , ze w jednym czasie ukazalo sie tyle dobrych artykułów o tych psach .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez tulpar » piÄ…tek, 1 sierpnia 2008, 22:50

Gazetę kupiłem, artykuł przeczytałem.

Zupełnie nie zgadzam się z twierdzeniem, iż chart polski pochodzi od charta perskiego.

Biorąc pod uwagę prawdopodobny sposób rozprzestrzeniania się chartów, wynika, że cp i chart perski mają jakiegoś wspólnego przodka, który jednak oddzielnie dał początek obu rasom. Charty do Azji przybyły prawie na pewno z Afryki, podążając ku północy do Europy. Już bliżej do cp miały gorki i krymki. Unikając definiowania ich jako oddzielnej rasy niż saluki, Blanka w swoim komentarzu do wzorca używa słowa tazi. Słowo tazi można w sumie używać do opisania wszelkich form chartów wschodnich (bo jest to słowo oznaczające chart w językach tureckich), z których z pewnością wyłonił się cp. Zatem wolałbym, żebyś napisał, że cp pochodzi od chartów azjatyckich, nie od chartów perskich. Przyznam, że uznaję to za błąd merytoryczny, bądź za uproszczenie siegające poza granicę milczenia. ;)
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez Karol » sobota, 2 sierpnia 2008, 08:21

Pisząc o pochodzeniu charta polskiego oparłem się na książce Małgorzaty i Izabelli Szmurło "Chart polski".
Poniżej cytuję odpowiedni fragment:
"Chart polski wykazuje wiele cech wspólnych z saluki (chartem perskim), między innymi umaszczenie, którego nie spotyka się u innych krótkowłosych chartów, ani u borzojów, na przykład maści wilczaste, domino, czarna podpalana, cętkowana, tricolor ? częste u saluki. Jednocześnie u charta polskiego nie występuje czysto czarne umaszczenie z białymi odmianami, bez podpalań, tak częste u greyhounda. Także rozmieszczenie długiego włosa ? na tylnej stronie ud i spodniej stronie ogona ? wskazuje na pokrewieństwo z saluki.
Jak już wspomniałyśmy, pierwszą hipotezę o pochodzeniu charta polskiego w prostej linii od chartów typu azjatyckiego wysunął francuski miłośnik i badacz chartów Xavier Przeździecki w swojej książce Le destin des levriers (1984). Według niej obecny saluki jest najbardziej zbliżony do archetypu charta azjatyckiego; jego budowa i cechy morfologiczne są doskonale porównywalne do znalezisk archeologicznych sprzed tysiącleci, zarówno wykopalisk szkieletów chartów, jak i do ich portretów w sztuce dekoracyjnej.
A jak na tym tle przedstawia się współczesny chart polski? W 1987 roku ukończyłam, pod kierunkiem prof. K. Świeżyńskiego i doc. F. Kobryńczuka z Katedry Anatomii Prawidłowej Wydziału Weterynaryjnego SGGW w Warszawie, pracę Próby ustalenia cech kefalometrycznych dla charta polskiego. Dokonano pomiarów głów 75 psów (43 chartów polskich, 12 angielskich, 10 perskich i 10 rosyjskich), w wieku od 24 miesięcy do 10 lat. Za punkty orientacyjne w pomiarach przyjęte wyczuwalne przez skórę wyniosłości na czaszce bądź żuchwie. Obliczono wskaźniki wyrażające procentowy udział poszczególnych wymiarów w długości głowy, którą uznano za 100%. Następnie za pomocą specjalnej metody dokonano klasyfikacji wyników. Stwierdzono, że charty polskie wykazują specjalną tendencję do tworzenia wyodrębnionej grupy, co świadczy o odrębności cech kefalometrycznych tej rasy od pozostałych ras chartów. Jednocześnie najwięcej wspólnych cech w budowie głowy mają charty polskie i saluki, co raczej potwierdza hipotezę o pochodzeniu charta polskiego od saluki. Spostrzeżenia te są o tyle ważne, że zoologowie zgodni są, iż kształty czaszki ulegają najmniejszej zmienności, a w badaniach zoologicznych i paleozoologicznych właśnie budowa czaszki decyduje o przynależności do określonego gatunku czy rasy.
I tak dzisiaj przy pomocy nauki i nowoczesnych metod badawczych możemy ustalić ?prarodziców" charta polskiego."

Jak jest naprawdÄ™? Kto to wie?
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez tulpar » sobota, 2 sierpnia 2008, 09:34

Zgadzam siÄ™ z tym:
"Jak już wspomniałyśmy, pierwszą hipotezę o pochodzeniu charta polskiego w prostej linii od chartów typu azjatyckiego wysunął francuski miłośnik i badacz chartów Xavier Przeździecki w swojej książce Le destin des levriers (1984). "
ale nie z tym:
"Jednocześnie najwięcej wspólnych cech w budowie głowy mają charty polskie i saluki, co raczej potwierdza hipotezę o pochodzeniu charta polskiego od saluki. " [dobrze, że jest napisane "co raczej", co pozostawia kwestię nie do końca zamkniętą].

Nie zgadzam siÄ™ z Twoim twierdzeniem,
a. po pierwsze dlatego, że badania zostały wykonane tylko w obrębie ras, które dożyły do dzisiaj i jeszcze są uznane przez FCI. Z tych rozważań są wykluczone tazy, gorki, krymki, stepniaki. Moim zdaniem rozważono zbyt mało ras.

b. po drugie - do badania wzięto jedynie 10 saluki. Typów saluki jest 16, a tu wzięto jedynie 10 psów nie określając jakimi kryteriami się kierowano.

c. po trzecie - badania wykonano pewnie ponad 20 lat temu.

Myślę, że naprawdę istotną częścią tych badań jest stwierdzenie, że chart polski pochodzi od chartów azjatyckich. Ale nie należy podawać rasę z listy FCI. Dla rozważań na temat związków między chartem polskim a saluki (czy jakimkolwiek chartem) nie może służyć 10 czaszek jedynie. Do tego potrzebne jest zestawienie wiedzy z anatomii (całego psa), historii,literatury nawet pięknej, ikonografii itp.

Myślę, że można by sobie wyobrazić pochodzenie charta polskiego i saluki jako pasmo górskie, którego szczyty obrazują te rasy, które przeżyły i są uznane, a całość bez szczytów to cały materiał genetyczny chartów z całej historii. Dwa sąsiednie szczyty mogą być do siebie podobne, pochodzić z tego samego podnóża, ale nie można mówić, że jeden wyrósł z drugiego.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez Karol » sobota, 2 sierpnia 2008, 10:19

Nie wydaje mi się możliwe określenie z całą stanowczością pochodzenia charta polskiego (również innych chartów). Trzeba by wykonać badania na szeroką skalę, które - być może - dałyby odpowiedź. Twój pogląd wydaje się prawdopodobny (podoba mi się), ale też nie można go udowodnić.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez ARCTURUS » sobota, 2 sierpnia 2008, 10:44

Mysle ,ze to porownanie do saluki w ksiazce P. Szmurlo mialo na celu ogolne przedstawienie typu jaki powinien reprezentowac CP i tylko tyle . Wydaje mi sie ,ze ktos kto nie zna sie na chartach i wezmie ta ksiazke do reki, na podstawie tego co jest tam napisane moze w jakis prosty sposob wyobrazic sobie jak ten CP ma wygladac . Nie ma byc podoby do greya czy borzoja ,ale wlasnie saluki . Oczywiscie tak jak napisal Marcin, niemozliwe jest pochodzenie Cp w prostej lini od saluki, natomiast z cala pewnoscia wschodni tygiel z endemicznymi rasami chartow mial tu wielkie znaczenie .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Chart polski w miesięczniku Fauna & Flora

Postprzez tulpar » sobota, 2 sierpnia 2008, 10:46

Pracuję nad tym, by swój pogląd przynajmniej "uprawdopodobnić" - z pewnością zerknąłeś w temat o chartach górskich. Dopracowywuję ten temat, wkrótce biorę się za charty krymskie - to wszystko w kontekście wyznaczenia granic dzisiejszemu tazy. Chciałem napisać artykuł do PSA, ale kroi mi się przynajmniej coś w objętości licencjatu....
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Następna strona

Powrót do Charty w mediach

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron