Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Moderatorzy: kuba94, kuba94

Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez tulpar » czwartek, 23 lipca 2009, 09:36

Walter Brandt

Jak postrzegam swoje obowiązki sędziego ? czego się ode mnie oczekuje? Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki

W Unsere Windhunde (Nasze Charty), czasopiśmie wydawanym przez Niemiecki Związek Hodowców oraz Miłośników Biegów Chartów (DWZRV), w numerze z maja 2009 r. ukazał się tekst, który choć bardzo dyplomatycznie i z dystansem, to wyraża zdecydowane poglądy na temat zmian, które nastąpiły w ciągu ostatnich lat w morfologii chartów afgańskich i perskich. Artykuł zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem go przetłumaczyć na język polski i zaproponować kwartalnikowi ZKwP jego publikację. Zgodę na bezpłatne udostępnienie tekstu wyraził autor (sędzia Walter Brandt). Prawdopodobnie tekst zostanie umieszczony w jednym z najbliższych numerów PSA, może nawet w najbliższym?

Krótkie fragmenty tekstu:

"Drodzy czytelnicy, w ciągu 60 lat widziałem w życiu wiele psów. W szczególności w ?moich? rasach, u afganach i u saluki, nastąpiły w ciągu tych lat duże zmiany, nie mogę się powstrzymać, by ich nie omówić. Jako sędzia czuję się zobowiązany, by spróbować te zmiany określić i wobec nich, zgodnie z moją opinią, jako sędzia, się wypowiedzieć."

"Jako sędziemu jest mi zawsze żal, gdy widzę słabo umięśnione psy. Czy z tego powodu, że te psy mają trochę szaty, muszą wszystko tracić? Jaka jest dzisiejsza motywacja, by wystawiać psa? Czy pokaz nie stał się zbyt wielką wartością?"

"Od sędziego oczekuje się, że pozwoli, by wygrał najlepszy pies i że powinien on umieć to uzasadnić. Od sędziego oczekuje się, że przyczyni się do tego, że do hodowli użyte będą jedynie te psy, które odpowiadają wszystkim wymaganiom pozwalającym na nadanie praw hodowlanych."

"Zauważyłem, że jest coraz więcej saluki, które mają zwyczajnie zbyt krótki grzbiet. Także i tu czuję się zobowiązanym, by zwrócić na to uwagę wystawców. Saluki nie powinien wpisywać się w kwadrat, ale w prostokąt."

Kilka słów o autorze
Walter Brandt jest sędzią kynologicznym, od 2002 r. jest sędzią specjalistycznym chartów afgańskich i perskich, a od 2006 r. jest członkiem komisji hodowlanej charta perskiego saluki działającej przy Niemieckim Związku Hodowców oraz Miłośników Biegów Chartów (DWZRV). Swojego pierwszech charta (whippeta) otrzymał, gdy miał 16 lat. Gdy miał 22 lata został właścicielem greyhounda. Przez 35 lat posiadał afgany, które odnosiły sukcesy na ringach wystawowych oraz w wyścigach, gdyż zawsze uznawał, że chart nie może być jedynie psem wystawowym i powinien zachować swoją funkcjonalność. W latach 80 zainteresował się chartami perskimi saluki, u których szczególnie zwracał uwagę na temperament. Od lat 90 był współwłaścicielem hodowli saluki ?al safi?. Dzisiaj jest właścicielem pięciu saluki oraz jednego cockerpsaniela, obecnie nie hoduje psów.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez sigryda » czwartek, 23 lipca 2009, 11:54

Bardzo spodobaly mi sie te ponizsze fragmenty:
tulpar napisał(a):"Jako sędziemu jest mi zawsze żal, gdy widzę słabo umięśnione psy. Czy z tego powodu, że te psy mają trochę szaty, muszą wszystko tracić? Jaka jest dzisiejsza motywacja, by wystawiać psa? Czy pokaz nie stał się zbyt wielką wartością?"

zadaje sobie dokladnie to samo pytanie...


Przez 35 lat posiadał afgany, które odnosiły sukcesy na ringach wystawowych oraz w wyścigach, gdyż zawsze uznawał, że chart nie może być jedynie psem wystawowym i powinien zachować swoją funkcjonalność.

Ciesze sie, ze mam takie samo zdanie na temat funkcjonalnosci chatow i waznosci coursingow/wyscigow w hodowli jak ten doswiadczony sedzia i hodowca. To mnie naprawde podbudowuje :)


W latach 80 zainteresował się chartami perskimi saluki, u których szczególnie zwracał uwagę na temperament.

a na co szczegolnie?


Bardzo chetnie przeczytam ten artykul w calosci :)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez tulpar » czwartek, 23 lipca 2009, 14:27

Mnie zainteresowało stwierdzenie, że saluki powinno wpisywać się w prostokąt, a nie w kwadrat. Pamiętam jeszcze dyskusję w tym temacie na forum mafffefkowym. Prezentowano tam zupełnie odmienne zdanie w tym temacie. Mi to się trochę dziwne wydało już wówczas, a teraz znalazłem potwierdzenie własnych przypuszczeń.

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie chart to jednak wielki pies. Samo słowo "hound" podświadomie łączy mi się z obrazem mocnego psiaka, psa, który potrafi polować, jest mocny. Dlatego bardzo lubię saluki z Ruah Midbar i wolę mocniejsze sloughi od mojej własnej Pamiry.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez Gabriela » czwartek, 23 lipca 2009, 14:54

Wydaje mi się iż każda przesada jest nie wskazana. Saluki wpisane w prostokąt a zbyt długi grzbiet to również niedobra tendencja w hodowlach.Jeszcze innym problemem jest tylne kontowanie.
Ja osobiście wolę saluki bardziej spionowane ale nie za wysokie.Saluki powinien być proporcjonalny, sprawiać wrażenie pełnej wdzięku symetrii.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez tulpar » czwartek, 23 lipca 2009, 16:20

Gabriela napisał(a):Saluki powinien być proporcjonalny, sprawiać wrażenie pełnej wdzięku symetrii.


Postawię tezę, że nie tylko saluki, a każde zdrowe zwierzę powinno być proporcjonalne. ;)
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez Gabriela » piÄ…tek, 24 lipca 2009, 06:12

Dobra teza - w naturze wszystko ma swój cel i równowagę, gorzej jeśli człowiek zaczyna się do praw natury wtrącać. ;)
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez tulpar » niedziela, 8 listopada 2009, 22:49

Nieśmiało napomknę, że artykuł ukazał się w ostatnim numerze PSA - czasopiśmie wydawanym przez ZKwP. Prawdopodobnie i tak już wiecie, bo teraz do domu jest PIES przesyłany.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez sigryda » niedziela, 8 listopada 2009, 23:13

A mozna ten numer normalnie w kiosku kupic?
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez tulpar » poniedziaÅ‚ek, 9 listopada 2009, 08:36

Pewnie w każdym kiosku nie, ale z pewnością w każdym Empiku i nawet najmniejszym saloniku prasowym.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Przemyślenia na temat dzisiejszych afganów oraz saluki...

Postprzez sigryda » poniedziaÅ‚ek, 9 listopada 2009, 12:13

tulpar napisał(a):Pewnie w każdym kiosku nie, ale z pewnością w każdym Empiku i nawet najmniejszym saloniku prasowym.

se kpisz ze mnie ;P gdzie ja w Sanoku znajde Empik czy salonik prasowy :? :lol:
ale popytam w kioskach... moze sie trafi ;)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25


Powrót do Charty w mediach

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron