Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Moderatorzy: djuszes, djuszes

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez Silencer » piÄ…tek, 6 marca 2009, 23:58

w artykulach na stronie Klubu Narodowego Galgo -ciagle pojawia sie argument-ze w przypadku GE aspektem wyznaczajacym przynaleznosc do rasy jest umiejetnosc pracy w polu - pt polowanie na zajaca . Z tego wynika specyfika budowy. W 2007 r polaczona wystawe monograficzna Galgo i biegi za zajacem . I dopiero na tej podstawie wyloniono zwyciezce. Nawiasem mowiac- klub stworzyl tez pule samcow ( nasienia ?) , ktore propaguje do krycia. Krycie takie jest w jednej cenie 350 E-co jest cena konkurencyjna.
Silencer
 
Posty: 199
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 08:49

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez tulpar » sobota, 7 marca 2009, 00:31

No to mi pod moje "równanie na rasę" bardzo pasuje. ;)

a. zrobili wystawÄ™ - ocenili wyglÄ…d
b. zrobili bieg za zające - ocenili użytkowość
c. zrobili to Hiszpanie, więc zachowali kontekst kulturowy, a ponadto to ONI wyznaczyli psy, którymi dobrze by kryć.

czyli: galgo espańol = a + b + c

Zdrowie przy okazji też sprawdzili, bo chory chart nie upoluje nic.

Powiem Wam, że podoba mi się to podejście i gdybym miał galgo pomyślałbym o takim kryciu. Nie żebym skąpił na tysiaku za krycie, ale dlatego, że ta "polityka mi" się podoba.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez Silencer » sobota, 7 marca 2009, 21:55

Wczoraj napisalam sporo wiecej- ale mi cos zezarlo :o :evil:

A zatem- wzorzec GE zostal opracowany w polowie lat 70 XX w przez Davida Salamance.Dokonal pomiarow i porownania ponad 1000 psow- dzieki jego pracy w 1983 na Swiatowej Wystawie w Hiszanii FCI uznalo rase GE. Dekret krolewski (Madryt,25 maj 2001. Juan Carlos R)o czystosci rasy zwierzat "hiszpanskich" jednoznacznie okresla warunki na jakich jakies zwierze (pies,kon etc) moze byc uznane za rase narodowa. Ale okazalo sie- i okazuje nadal-ze przez to los rasy nie stal sie latwiejszy...Hiszpanie sami nie sa pewni historii GE . To co pojawia sie jako historia rasy na wiekszosci stron hodowcow rasy to tylko pewna hipoteza. Nikt nie moze byc pewnym- nie majac dowodow w ikonografii i w tekstach zrodlowych- kiedy i gdzie zaczeto krzyzowac psy biegajace po polwyspie iberyjskim z psami z z Afryki, z Arabii a pozniej z psami celtow. Istnieja dowody,ze pies w typie charta byl na polwyspie w Neolicie. Pozniej wszystko sie krzyzowalo ...Istnieje fresk w kaplicy św Baudelio z 1130 "polowanie na zajace" a na nim 3 chcrty o morfologii wielce podobnej do tej ze wzorca FCI. Takie proporcje czaszki, owalna szyja, dlugi tlow, ogon utrzymaly sie mimo krzyzoania charta mieszkajacego na terenie polwyspu z psami Grekow,Rzymian, Wizygotow i Arabow.
Znaczace zmiany przyniosl dopiero okres od lat 20 do 60 XXw - kiedy to zaczeto krzyzowac GE z Greyami. To juz chyba nie jest o hodowli rzadkich ras? :P :roll: Otoz zaczeto oragnizowac wyscigi...w 1930 roku odbyly sie Mistrzostwa Hiszpanii. I roznica czasu miedzy Greyem (45 s) a GE (3 min) stala sie niestey gwozdziem do trumny GE...
GE jest odrebna rasa, ma swoja historie,ikonografie i wzorzec. Ma wygladac i zachowywac sie jak GE , nie jak deer nie jak wilczarz, nie jak grey. To najwazniejsze zasady. Ma byc psem,ktory w polu zachowuje sie jak GE i na ringu wyglada jak GE.
Ciekawe sa plany kilku hodowli europejskich-konsekwentnie dizlajacych w obrebie tych samych linii . Obserwuje z duzym zaciekawieniem szczeniaki z hodowlii Cocolores, zpowiadany jest miot w Romanows , Beneficium- to bedzie praktyczna lekcja genetyki- obserwowac jak rozwijaja sie szczenieta o podobnym pochodzeniu. Np szczeniaki z hodowli "of little Milwaukee" i "del ninos vencedores" byly podobne pochodzeniowo- ale rezultat -zupelnie inny.
Wracajac do hodowli ras rzadkich- to postanowilam zmienic nieco pule genetyczna GE w Polsce i obok Ritty mamy tez taka dziewczyne :o :lol:

Obrazek
Silencer
 
Posty: 199
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 08:49

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez sigryda » sobota, 7 marca 2009, 22:48

Hiszpanska Tygrysica - piekna :mrgreen:
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez tulpar » sobota, 7 marca 2009, 23:17

Suczka w typie: "O ja p=dolÄ™!". ;)
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez Silencer » sobota, 7 marca 2009, 23:23

ale czy to jeszcze w tym temacie :mrgreen: :ugeek: ;)

tu cala sylwetka nieco pokurczona na spacerze
Obrazek
Silencer
 
Posty: 199
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 08:49

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez tulpar » sobota, 7 marca 2009, 23:28

Może załóż temat w galgo i pisz już o tej gwiazdeczce. !Que le vaya bien a la chiquita!
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez sigryda » niedziela, 8 marca 2009, 02:39

Lea napisał(a):
pies rasowy = zdrowie + charakter i temperament charakterystyczne dla rasy + eksterier


Yes, and geneally dog = health + temperament + performance + outer appearance

The order is this in my opinion.

Lea juz dodalam do mojego rownania uzytkowosc :) jednak ze wzgledu na warunki jakie mamy obecnie, moze byc ona tylko 'wspolczesna uzytkowoscia' czyli regularnym sprawdzaniem psa w coursingach i/lub wyscigach. Innej mozliwosci nie mamy, choc jesli ktos ma inny pomysl chetnie poczytam.



tulpar napisał(a):
sigryda napisał(a): Dla mnie "rownanie na rase" wyglada tak:

pies rasowy = zdrowie + charakter i temperament charakterystyczne dla rasy + eksterier.


Nie wprowadzam do mojego "równania na rasę" pojęcia zdrowia, dlatego, że z gruntu rzeczy nie akceptuję najmniejszej sugestii, że któraś rasa ma być bardziej zdrowa, a któraś mniej.

Rozumiem co masz na mysli, ja tez tak myslalam 6 lat temu. Bylo to dla mnie tak oczywiste jak slonce na niebie, i wczesniej tez nie podkreslalam tego mowiac o psach rasowych. Po 4latach blogiej nieswiadomosci z wielkim zdziwieniem odkrylam, ze nie dla kazdego jest to tak oczywiste jak dla mnie, hmmm to bylo jak zimny prysznic 8-)
I z tego powodu podkreslam i bede podkreslala element zdrowia jako priorytet w hodowli psow rasowych, a w rasach rzadkich szczegolnie.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez tulpar » niedziela, 8 marca 2009, 16:29

Tak, zdrowie to priorytet w hodowli, ale nie cecha charakterystyczna rasy. Ale myślę, że się rozumiemy.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Priorytety w hodowli rzadkich ras chartów .

Postprzez tulpar » niedziela, 8 marca 2009, 16:44

Gdzieś była mowa o typowości. Chciałbym ten temat "pociągnąć" i zapytać, jak to widzicie.

Dla mnie pies typowy to pies, który zachowuje cechy rasy. Niekoniecznie te cechy muszą być bardzo wyeksponowane. Nawet nie widzę problemu, by nazwać typowym psa, u którego jedna cecha właściwa rasie jest słabiej wyrażona, ale za to druga jest wyrażona mocniej. Pies typowy to pies, który na skali eksterieru wszystkich egzemplarzy w rasie znajduje się gdzieś blisko środka. Nie musi to być pies piękny. Jest to pies, który daje za to największe możliwości hodowlane.

Dla ringów wystawowych psy typowe nie są najcenniejsze. W walce na urodę, najczęściej wygrywają te, u których udało się wyeksponować, czy podkreślić pewne cechy, które wpisują się w kanon urody. Te cechy są nagradzane - np. długa szyja, głębokie kątowanie, itp.

Jednakże uważam, że dla rasy jako populacji, psem najcenniejszym jest pies typowy, a nie ekstremalny. Oscylowanie hodowców wokół typowości jest gwarancją utrzymania cech rasy. Przesunięcie w kierunku psów ekstremalnych powoduje zmiany genomowe w całej populacji.

Z pojęcią typowości wiążą się kolejne wątpliwości. - Jak pogodzić dążenia utrzymania typu z utrzymaniem różnorodności genetycznej?

Przykład.

a - suka bardzo typowa
b - suka prawie typowa

c - pies bardzo typowy
d - pies prawie typowy

Jeśli pod uwagę wezmę utrzymanie typu powinienem zrezygnować z krycia
b x d - ponieważ mogę otrzymać część szczeniąt nietypowych.

Jednakże takie krycie daje pewną pulę geneyczną, którą mogę wykorzystać w kryciach psów powstałych z krycia a x c.
Nawet jeśli z krycia b x d mógłbym użyć psa/sukę nietypowego/ą, to wówczas w kryciach z psami/sukami powstałymi z krzyżowania a x c mam parę w którym jeden z rodziców jest bardzo typowy, a drugi jest prawie typowy. Ten prawie typowy pies ma jednak potencjał genowy od bardzo typowych przodków, który może być przekazany z pewnym prawdopodobieństwem dalej.

Zatem, czy krycie b x d jest dobrym pomysłem? - Myślę, że tak, o ile wiem, że jestem w stanie zapewnić odbiorcę szczeniąt, które niekoniecznie muszą się później realizować w hodowli.

Co o tym myślicie?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hodowla

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron