Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Moderatorzy: djuszes, djuszes

Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez sigryda » niedziela, 2 sierpnia 2009, 00:31

.
A tak na marginesie to coraz bardziej sie przekonuje, ze 'rasa' powinna byc pojeciem dynamicznym, otwartym gdzie jest mozliwy doplyw genow nawet kosztem eksterieru. W pojeciu europejskim 'rasa' to pojecie statyczne i zamkniete, co powoduje kilka powaznych problemow w hodowli biorac pod uwage dluzszy okres czasu.

tulpar napisał(a):
sigryda napisał(a):A tak na marginesie to coraz bardziej sie przekonuje, ze 'rasa' powinna byc pojeciem dynamicznym, otwartym gdzie jest mozliwy doplyw genow nawet kosztem eksterieru. W pojeciu europejskim 'rasa' to pojecie statyczne i zamkniete, co powoduje kilka powaznych problemow w hodowli biorac pod uwage dluzszy okres czasu.


No i znów się z Tobą zgadzam.

Wyobraźmy sobie sinusoidę. Jeden wierzchołek to góry Kirgistanu, następnie obniżenie - to kazachskie stepy, kolejne wierzchołek w górę - to góry Afganistanu... i tak dalej (nie chodzi teraz mi o ścisłość geograficzną).

Myślę, że populacje psów to właśnie taka sinusoida "oblepiona" genami tak ściśle, że nie ma przerwy, tak jak w sinusoidzie. Pomiędzy tajganem z góry sinusoidy a tazy z jej obniżenia nie ma przepaści, a ciągłość. Czym są zatem psy z wzniesień i obniżeń? - Problemem w definiowaniu tego, co uznajemy za rasę... Co z tym powinien zrobić kynolog? - Przyznam, że nie wiem, ale nie sądzę, że to są bezwartościowe psy, bo skoro sinusoida jest ciągła, to wycięcie jej kawałka, by ten kawałek uznać za rasę, jest po prostu bardzo subiektywna.

Wyrównana rasa to wycięty, malutki odcineczek sinusoidy. Psy z brzegu odcinka, już poza nim, używa się do wzbogacania materiału genowego populacji "z odcinka" ale wówczas używa się do sparowań psy zinbredowane "z odcinka".



przeniesione z tematu: viewtopic.php?f=26&t=426
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez pituophis » niedziela, 2 sierpnia 2009, 00:48

Wszystko moim zdaniem zależy o jakiej rasie mowa. Dla mnie czym innym jest stosowanie domieszki w rasie "wystawowo-ozdobnej", sztucznie wyhodowanej i selekcjonowanej glównie na wyglad, czym innym w użytkowej, jeszcze innym w naturalnej. Są rasy zdrowe, którym to mogłoby zaszkodzić, są też rasy, czy linie, którym nawet bardzo intensywny inbred nie szkodzi, bo nie było genów obniżających w stanie homozygotycznym witalność, albo we wczesnych pokoleniach osobniki je niosące "wypadly"... Są rasy o tak specyficznej budowie, psychice, użytkowości, że z czym to wymieszać? Z czym wymieszać np. mocno zinbredowane lundehundy? Co dołączyć do basenji?
Są też rasy naturalne, które powstały na skutek izolacji geograficznej. Po co dokładać im cokolwiek?
Jaki stopień rożnorodności - czyli i niewyrównania- można zaakceptować, żeby to jeszcze była rasa?

Domieszki innych ras mogłyby pomóc przy poprawie cech ilościowych, typu np. zbyt ekstremalna budowa - to próbują np. robić z buldogami angielskimi niektórzy. Przy cechach jakościowych - nie bardzo, to są krótkowzroczne działania a te cechy i tak kiedyś wyjdą.

Jeszcze dodam, że takie dynamiczne podejście do rasy i kojarzenia międzyrasowe są normalne u kotów- ale tam jest dużo większa podatność na depresję inbredową, a rasy są poza kilkoma sztuczne, no i koty to zwierzęta mniej różniące się cechami niż psy i ozdobne. Do tego jeszcze ze względów formalnych nierzadko te "rasy" to odmiany sierstne czy kolorystyczne a w jednym miocie mogą przychodzić na świat różne "rasy".

Chyba warto byłoby wydzielić osobny temat o różnym pojmowaniu ras.
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez Miuti » poniedziaÅ‚ek, 3 sierpnia 2009, 12:52

Zdrowotność, użytkowość.
Nie przerysowany eksterier.

Przede wszystkim ratowanie ras już istniejących a zagrożonych wyginięciem.
Bo pies - to też zabytek.
Jak stary rękopis, jak zamek, jak utwór muzyczny.
Avatar użytkownika
Miuti
 
Posty: 810
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez pituophis » poniedziaÅ‚ek, 3 sierpnia 2009, 19:07

Bo pies - to też zabytek.
Jak stary rękopis, jak zamek, jak utwór muzyczny.
Zdrowotność, użytkowość.
Nie przerysowany eksterier.

Przede wszystkim ratowanie ras już istniejących a zagrożonych wyginięciem.
Bo pies - to też zabytek.
Jak stary rękopis, jak zamek, jak utwór muzyczny.



Tak!! Tak!!
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez ANIRA » wtorek, 1 wrzeÅ›nia 2009, 22:02

Miuti napisał(a):Przede wszystkim ratowanie ras już istniejących a zagrożonych wyginięciem.
Bo pies - to też zabytek.
Jak stary rękopis, jak zamek, jak utwór muzyczny.


piękne słowa :!:
ale ...tak sobie pomyślałam.... ratowanie... tego bez udziału świadomych kryć ( dogłębnej znajomości rasy; doboru par hodowlanych) się nie da zrobić by ratować rasę przed chorobami, krótszym życiem, głupota posiadaczy i hodowców- oczywiście nie wszystkich...
a z tym bardzo krucho...
bez skrępowania cieszę się drobnymi przyjemnościami, sporadycznie ofiarowywanymi przez los.......... towarzyszy mi pies.
Avatar użytkownika
ANIRA
 
Posty: 50
Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 15:04

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez tulpar » wtorek, 1 wrzeÅ›nia 2009, 22:37

Myślę, że właśnie takie forum, jak nasze, ma za zadanie naświetlić kilka tych ważnych kwestii. Sądzę, że jest ważne, by w sposób kulturalny, z dystansem i wyczuciem taktu stworzyć grupę opiniotwórczą. Żaden krzyk i lincz, ale jedynie tłumaczenie, tłumaczenie i jeszcze raz tłumaczenie. Nie mamy i nie powinniśmy mieć wpływu na wybór, jedynie możemy pomóc sobie nawzajem, by wytworzyć "aparat krytyczny" do analizy sytuacji.

Kilka osób z naszego forum niejednokrotnie mówiąc o kryciu zaczęło używać terminu "krycie koncepcyjne". Nie wiem, czy jest to termin powszechnie używany, jeśli nie - to utworzenie tego terminu, choćby na potrzeby wewnętrznej komunikacji między członkami forum, już jest pierwszym sukcesem.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez sigryda » Å›roda, 2 wrzeÅ›nia 2009, 09:17

Bardzo fajny termin - 'krycie koncepcyjne'. Warto by weszlo do uzycia w szerszym wymiarze.

Dobrze ze Anira przypomniala temat, zaczelam tu kiedys pisac dluzszy post, ale niestety nie bylam w stanie go dokonczyc z powodow technicznych. Czekam na ich rozwiazanie, i na razie zadowalam sie krotszymi tekstami.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Czym jest 'rasa', a czym powinna byc...

Postprzez ANIRA » czwartek, 3 wrzeÅ›nia 2009, 19:37

temat jest na czasie -stÄ…d moje posty ;)
hodowli jest więcej niekoniecznie "świadomych" , przybywa również świadomych kupujących.
i jedni i drudzy chcÄ… dla siebie jak najlepiej niekoniecznie tym samym kosztem.
a gdzie w tym wszystkim pies? rasa? wiedza?
szablonowa wręcz internetowa wiedza o rasie, ciut liźnięty wzorzec i nic więcej...
sporadycznie który nabywca umie czytać rodowód, nie wie jaka linia co " niesie" a to ważne jest by móc właściwi dokonywać wyborów zarówno przy kryciu jak i wyborze samego psiaka...
a to dopiero poczÄ…tek...
bez skrępowania cieszę się drobnymi przyjemnościami, sporadycznie ofiarowywanymi przez los.......... towarzyszy mi pies.
Avatar użytkownika
ANIRA
 
Posty: 50
Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 15:04


Powrót do Hodowla

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron