Południoworosyjski chart stepowy

Moderatorzy: tulpar, tulpar

Re: Południoworosyjski chart stepowy

Postprzez tulpar » piÄ…tek, 3 lipca 2009, 13:40

Swego czasu znany rosyjski sędzia-publicysta Sergiej Matwiejew napisał artykuł o tym, że chart stepowy to iluzja. Oczywiście wywołało to wielkie oburzenie właścicieli tych psów, którzy długo nie czekali i napisali artykuł, odpowiadając na zarzuty. O tym napiałem w artykule, który można przeczytać na łamach PSA.

Jednakże dyskusja o rasie trwa wciąż dalej. Znalazłem informację, że sędzia Matwiejew miał pewne zarzuty, co do konkretnego psa. Chodziło o to, że jedna z suk różniła się w zakresie szaty od innych szczeniąt. Sędzia uznał to za poparcie swej opinii, że stepniaki to nie rasa, a zbiór różnych chartów.

Wywołało to dyskusję na jednym z forum rosyjskich. Właściciele psów tłumaczą, że charty stepowe trzymane w kojcach różnią się ilością szaty w porównaniu z tymi, które są trzymane w domu. Ponadto w tej rasie ma być obecny szczenięcy puch, zanikający po zakończeniu roku i więcej. Na poparcie tego na forum wklejono kilka zdjęć szczeniąt z tego samego miotu, na różnym etapie życia. Zdaniem właścicieli psów, szczenięta są bardzo wyrównane.

Oto link do dyskusji oraz do zdjęć:
http://offtop.ru/borzoi/v1_615036_all_.php
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Południoworosyjski chart stepowy

Postprzez Danuta » wtorek, 7 lipca 2009, 23:23

Marcin, jak zwykle wielki szacun ode mnie za Twój trud i Twoją wiedzę. Stepniak faktycznie jest bardzo podobny eksterierowi do borzoja (oko pańci, miałam wszak wiele lat moją kochaną Diunę). Głowa podobna, długa kufa, małe uszy ? prawie, prawie mogą stanąć, obniżony zad i do tego ta budowa tylnych łap, często z portkami i bujnym ogonem. No i ta długa szyja, która teraz, jako posiadaczce tazy, wydaje się jakaś za długa. Widać, że to mocny pies, hodowany dla skutecznego polowania. Pięknie, szeroko rozstawione kończyny.
Ciekawe, co dalej z rasÄ…?
Danuta
 
Posty: 34
Dołączył(a): czwartek, 11 czerwca 2009, 18:11

Re: Południoworosyjski chart stepowy

Postprzez tulpar » wtorek, 7 lipca 2009, 23:32

Danuta napisał(a):Ciekawe, co dalej z rasą?


Myślę, że można przytoczyć tu stare przysłowie: Nie od razu Rzym zbudowano.

W Rosję wkrada się też nowoczesność. Myśliwych coraz mniej, a miłośników internetu, DVD, samochodów - coraz więcej. Czy zatem stepniaki zdążą się jeszcze "wcisnąć" w okres, gdy będą potrzebne do polowania - może być zasadniczą kwestią dla ich przyszłości. Trudno mi uwierzyć, żeby stepniaki miały szansę tak jak cp, zaistnienia jako psy "do towarzystwa i do ozdoby", w całkowitym oderwaniu od polowania w sensie (od)budowy populacji.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Południoworosyjski chart stepowy

Postprzez Danuta » Å›roda, 8 lipca 2009, 00:11

Jakby to powiedzieć/ Są dwie drogi, a każda z nich ma po dwie odnogi. Czemu tylko dwie, bo w tej zabawie biorą udział dwie strony ludzkie. Staram się zrozumieć obie. Z jednej strony czystość rasy i cudowny urok borzoja, z drugiej pies bardzo użytkowy, mocny, selekcjonowany dość krótko, ale z nastawieniem, co tu ukrywać, na zabijanie. Osobiście i tendencyjnie - bardziej podoba mi się borzoj, ale nie zamykałabym drogi stepniakom, bo to ciekawa rasa-nierasa. Przekornie podoba mi się ich siła i może są bardziej ekstrawertyczne od zmanierowanych borzoi.
Danuta
 
Posty: 34
Dołączył(a): czwartek, 11 czerwca 2009, 18:11

Re: Południoworosyjski chart stepowy

Postprzez tulpar » Å›roda, 8 lipca 2009, 00:28

Jeśli chodzi o wygląd, to wiele chartów stepowych podoba mi się dużo bardziej niż borzoje. Ja w ogóle wolę rasy "w drodze", wydają mi się dużo bardziej ciekawe.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Poprzednia strona

Powrót do Inne

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron