Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Żywienie, Pielęgnacja, Zdrowie, Weterynaria

Moderatorzy: djuszes, sigryda, djuszes, sigryda

Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez sigryda » piÄ…tek, 18 lipca 2008, 04:57

Okolo miesiac temu wrocilam wieczorem w piatek z pracy, a poniewaz mialam bol glowy polozylam sie na jakas godzinke. Cyranka polezala ze ma jakis czas (byla w calkiem normalnej kondycji), a pozniej poszla zalatwiac swoje sprawy. Nie wiem jak to zrobila, ale chyba dorwala sie w tym czasie do resztki miesnego chilii w smietniku. Kiedy wstalam, przyszla sie przywitac, wtedy zauwazylam, ze ma dziwnie 'zaczerwienione' brzegi powiek. Obejrzalam z bliska - miala je podpuchniete. Zaczelam zastanawiac sie co sie stalo, po 5min. zaczela miec odruch wymiotny - i wtedy zauwazylam, ze resztki ktore zwrocila przypominaja do zludzenia 'chilii' ktore jadlam dwa dni wczesniej, a ktorego resztka chyba wyladowala w smieciach. Do oczu podalam jej masc oczna 'Tobradex' z dexometazonem (sr.przeciwzapalny) i poszlysmy na spacer. Oczywiscie obserwowalam ja i to jak sie zachowuje. Wszystko bylo w 'normie' ale po 15min. zaczela 'dziwnie' pokaslywac. To kaslanie bylo b. delikatne, jednoczesnie opuchlizna z powiek zeszla, a oczy wygladaly prawie normalne. Skrocilam spacer do minimum, jednoczesnie dzwoniac do kliniki, ze mozemy sie w niej pojawic jesli bedzie gorzej. Po powrocie do domu nie bylo gorzej wiec pojechalam do najblizszej apteki i kupilam 'Benadryl' w tabletkach (lek p/alergiczny dla ludzi z antyhistaminowym skladnikiem, nie wiem czy jest dostepny w Polsce), kiedy wrocilam po 25min. glowa Cyranki wygladala jak glowa bulterriera, spuchla w czasie mojej nieobecnosci solidnie. Zaaplikowalam jej dawke 2tabl. jak dla doroslego czlowieka i zaczelam odliczac minuty i obserwowac czy opuchlizna bedzie sie powiekszac czy nie, czy wystapia dusznosci i trudnosc w oddychaniu czy nie. Cyranka sobie ladnie drzemala, i oprocz opuchnietego pyska wszystko bylo 'normalne'. Opuchlizna na szczescie zatrzymala sie, dusznosci nie bylo, oczy i powieki prawie normalne. Po kilku godzinach zauwazylam ze opuchlizna powolutku schodzi. Odczekalam zgodnie z ulotka 6h. od podania pierwszych tabletek i podalam jej kolejna dawke (1tabl) ok.2giej w nocy. I w koncu poszlam zmeczona spac.
Rano - glowa Cyranki wygladala znowu jak glowa charta z czego sie baaardzo ucieszylam ;) :)

Ponizej fotki 'normalnej' i 'bullowej' glowy Cyranki. Prosze nie przeklejac bez mojej zgody, bo mi sie Dziewczynka obrazi ;)

Glowa normalna:
Obrazek

Glowa po reakcji alergicznej na 'chilii':
Obrazek

foto: A.Skrabut
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez Kate » piÄ…tek, 18 lipca 2008, 11:35

Następna zdolna, której zachciało się wyglądać jak bulterier. Dobrze, że miała weta w domu i wszystko było pod kontrolą ;) Psu też można podawać "ludzkie" leki przeciwhistaminowe? Benadrylu raczej w Polsce nie ma (co on ma w składzie?).
A swoją drogą to aż zaskakujące, że pies pomimo tego, że zapuchnięty tak, że ledwo mu oczy widać, to zajmuje się spokojnie swoimi sprawami. Rigo spuchnięty zajęty był np. poszukiwaniem jedzenia w moim plecaku i konsumowaniem psich ciasteczek... A ja wychodziłam z siebie ze strachu i nasłuchiwałam, czy nie zaczyna się dusić... Trzy światy z tymi psami ;)
Kate
 
Posty: 441
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 10:00

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez Surykatka » piÄ…tek, 18 lipca 2008, 16:40

Ojej...Dwa przypadki zaraz po sibe.
Dobrze, że Cyrance nic nie jest!
( P.S. - Chyba nie musze mówić, że byłabym :shock: i :o gdyby Borii cos takiego się stało - mam nadzieję, że dobrze wyraziłam to ikonkami).
Pozdrawiam Surykatka & chart angielski whippet - Boriaczek
Jeszcze zorganizujemy, tylko zrobić trza zaliczenie z chemii :)
Surykatka
 
Posty: 520
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 08:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez sigryda » sobota, 19 lipca 2008, 07:50

Kate napisał(a):Następna zdolna, której zachciało się wyglądać jak bulterier.

Moze taka jakas moda nastala wsrod chartow, ze 'jajo' na glowie jest najmodniejszym ksztaltem? ;)


Psu też można podawać "ludzkie" leki przeciwhistaminowe? Benadrylu raczej w Polsce nie ma (co on ma w składzie?).

Calkiem sporo lekow ludzkich to te same leki co psie, tylko trzeba wiedziec ktore i ile ich mozna podac. Reakcje alergiczne u ludzi przebiegaja tak samo jak u psow, wiec dzialaja te same leki. Wazna jest dawka, a bez wiedzy ile podac - mozna zaszkodzic. Tak wiec na wlasna reke nie zalecam podawania ludzkich lekow, zawsze przed podaniem lepiej skontaktowac sie z waszym wetem. Wazne jest takze nasilenie objawow, jesli trudno wam to ocenic, nie macie doswiadczenia, czy pies zaczyna sie dusic, natychmiastowa pomoc lekarza jest potrzebna, tabletki wtedy nie pomoga.
Benadryl (1 caplet) ma w skladzie Diphenhydramine Hydrochloride, 25mg.
Ten Benadryl, ktory kupilam nadaje sie takze dla dzieci, wiec bylam pewna ze jest bezpieczniejszy.


Trzy światy z tymi psami ;)

taaa, bardzo dbaja o urozmaicenie nam codziennosci, oczywiscie w najlepszej wierze to robia :twisted:
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez Kate » sobota, 19 lipca 2008, 21:28

sigryda napisał(a):Benadryl (1 caplet) ma w skladzie Diphenhydramine Hydrochloride, 25mg

W Polsce go nie ma ani pod tą nazwą, ani zamiennika. Znalazłam tylko w preparacie Apap Noc (w tej samej dawce zresztą) ale działanie takiej kombinacji będzie nie tylko przeciwuczuleniowe. Pozostają krople do oczu/nosa z difenhydraminą, albo maść (lae ta znowu z lidokainą dodatkowo...).


Jak mi Rigo dalej będzie dostarczał takich atrakcji, jak ostatnio, to chyba na weterynarię pójdę dla własnego świętego spokoju ;)
Kate
 
Posty: 441
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 10:00

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez sigryda » niedziela, 20 lipca 2008, 09:45

A ApapNoc co ma jeszcze dodatkowo w skladzie?
A lidokaina w masci to pewnie p/bolowo miejscowo ma dzialac (to jest masc po ugryzieniach komarow, meszek itp?).

Jak mi Rigo dalej będzie dostarczał takich atrakcji, jak ostatnio, to chyba na weterynarię pójdę dla własnego świętego spokoju

:mrgreen: wtedy to sie zaczyna na calego.... ;)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez Kate » niedziela, 20 lipca 2008, 22:12

Maść o wdzięcznej nazwie Comarol jest właśnie przeznaczona do smarowania ugryzień wszelakich.
A w Apapie Noc jest 500mg paracetamolu i 25mg chlorowodorku difenhydraminy.
Kate
 
Posty: 441
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 10:00

Re: Reakcja alergiczna na miesne 'chilii'

Postprzez sigryda » poniedziaÅ‚ek, 21 lipca 2008, 00:38

Kate napisał(a):Maść o wdzięcznej nazwie Comarol jest właśnie przeznaczona do smarowania ugryzień wszelakich.

nazwa faktycznie wdzieczna ;)


A w Apapie Noc jest 500mg paracetamolu i 25mg chlorowodorku difenhydraminy.

500mg - szkoda ze tak duzo, za duzo jak na przecietnego psa, no chyba ze ktos ma 60-80kg zywej wagi na 4rech lapach ;)
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25


Powrót do Zdrowie i Uroda

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron