PRA Postępujący zanik siatkówki

Żywienie, Pielęgnacja, Zdrowie, Weterynaria

Moderatorzy: djuszes, sigryda, djuszes, sigryda

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Karol » niedziela, 16 listopada 2008, 20:21

ARCTURUS napisał(a):BORUTA Arcturus PRA stan umiarkowany , forma tzw. pozna , czyli rok dwa temu nie do zdiagnozowania .

Z przykrością witam w KLUBIE. Ciekawe, czy będą następni odważni, którzy do nas dołączą? Mamy - niestety - dużo wakatów!!!Tylko wspólne działanie może pokonać PRA, a więc zapraszam do smutnego towarzystwa.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez ARCTURUS » niedziela, 16 listopada 2008, 21:47

Karolu w sumie trudno mi byc smutna , bo taki wynik byl do przewidzenia , niestety po stwierdzeniu PRA u Gizma i Guldynki. Zastanawialam sie tylko czemu u Boruty nie ma objawow. Bo nie ma zadnych , pies chodzi na spacery i normlanie sie zachowuje . Co do wakatow , to rzeczywiscie sporo ich , szczegolnie warto by bylo zbadac reproduktory z najwieksza iloscia miotow , mam nadzieje ze teraz na slasku bedzie troszke wynikow i moze czegos wiecej sie dowiemy . Na razie w Polsce mamy 4 zdiagnozowane przypadki . BRANKA Ferrero, BORUTA Arcturus , GIZMO i GULDYNKA Habakus .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Bogarka » niedziela, 16 listopada 2008, 23:52

Przykro mi :(
Co to sa wakaty?
Bogarka
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:05

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez tulpar » niedziela, 16 listopada 2008, 23:57

Wakat pochodzi od łacińskiego słowa vacuum, czyli wolne miejsce. Tutaj chodzi o wolne miejsce w szeregu właścicieli chartów polskich dotkniętych PRA. Myślę, że w powyższych wypowiedziach należy dopatrzeć się sugestii, żeby uczciwi hodowcy i właściciele chartów polskich przebadali swoje psy i przyznali się do wyników, z naciskiem na te niekorzystne.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Jolka » sobota, 22 listopada 2008, 19:16

ilosc cp na badaniach w Bytomiu byla porazajaca ,całe 5 sztuk.
Moje obie suki tj.Iskra Sabub i Wanilia WO zdrowe.
Jolka
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 19:46

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez tulpar » sobota, 22 listopada 2008, 20:33

A ile cp jest w okolicach Bytomia? Ile mniej więcej należało by oczekiwać, że przyjdzie?
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez MarcinH » sobota, 22 listopada 2008, 22:06

Na calym Górnym Sląsku to CP jest bardzo dużo , bo to chyba najwieksze skupisko tej rasy w Polsce. Czesc psów jest za starych, czesc jest za mlodych na takie badania, ale stanowczo lista moglaby byc kilka razy dluzsza ;-( Ile by jednak tych psów nie było to i tak sie bardzo cieszymy ze jest ajkikolwiek postep, bo do tej pory oprocz naszej hodowli to do badan podchodzily tylko psy , ktore juz mialy problemy ze wzrokiem, a ludzie musza zrozumiec ze PRA dotyczy wszystkich psów , tych z doskonałym wzrokiem rowniez !
Dla mnie osobiscie kazdy CP bez certyfikatu wykluczajacego PRA jest psem potencjalnie chorym , ktory absolutnie nie powinien zostac dopuszczony do hodowli.
MarcinH
 
Posty: 216
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 22:31
Lokalizacja: Grochowice/ k.GÅ‚ogowa

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez sigryda » poniedziaÅ‚ek, 24 listopada 2008, 04:45

ARCTURUS napisał(a):Własnie jestesmy po badanich psow na PRA :
BORUTA Arcturus PRA stan umiarkowany, forma tzw. pozna, czyli rok dwa temu nie do zdiagnozowania .

To znaczy, ze i Cyranke bede badac drugi raz w przyszlym roku. Cyranka miala badane oczy ponad 3lata temu i wtedy nie miala zadnych zmian.
Jesli PRA u CP moze zaczac rozwijac sie tak pozno bedzie trzeba badac zarowno psy mlode 3letnie jak i psy po 6 roku zycia. I zadnego z tych badan nie mozna pominac.

To smutna wiadomosc i trudna sytuacja dla wszystkich wlascicieli i hodowcow CP.

Duze gratulacje i szacunek dla hodowcow i wlascicieli CP, ktorzy mieli odwage i madrosc podejsc do tych badan!

.
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Bogarka » poniedziaÅ‚ek, 24 listopada 2008, 09:24

Moze to głupota ale nie powinno sie podwyzszyc dolna granice wieku jesli chodzi o uzycie w hodowli? Tylko nie wiem czy nie zaszkodzi suce jesli bedzie pierwszy raz kryta w wieku 6 czy 7 lat? W ogóle jaka jest górna granica jesli chodzi o suki? 8 lat?
Bogarka
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:05

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez ARCTURUS » poniedziaÅ‚ek, 24 listopada 2008, 11:51

To z pewnoscia nie jest dobre , bo czesto dla suki pierwsze krycie w tym wieku jest zbyt pozno . Dlatego nie ma "złotego srodka" . Natomiast badania, badania i jeszcze raz badania . To na ta chwile jedyny pewnik .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zdrowie i Uroda

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron