PRA Postępujący zanik siatkówki

Żywienie, Pielęgnacja, Zdrowie, Weterynaria

Moderatorzy: djuszes, sigryda, djuszes, sigryda

PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Karol » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 13:17

Dwa dni temu byłem z psami na badaniu okulistycznym. Okazało się, że są chore na "PRA - postępujący zanik siatkówki".
Jest to nieuleczalna choroba genetyczna prowadząca do szybkiej ślepoty. Nie będę się wyrażał na temat medyczny, bo się na tym nie znam, natomiast chcę wszystkich powiadomić o niebezpieczeństwie wystąpienia tej choroby u innych chartów polskich. Skoro moje psy są chore, to znaczy, że rodzice również byli chorzy i przekazali chorobę potomstwu. Rodzice też otrzymali to "w spadku" po swoich rodzicach. To nie jest choroba zakaźna, więc trzeba znaleźć wszystkie psy chore, jak również zdrowe, które są nosicielami choroby i wyeliminować je z hodowli. Nie ma innej metody. Pogłowie chartów polskich nie jest zbyt duże, dlatego trzeba zachować wielką rozwagę, by eliminując chorobę, nie zlikwidować rasy.
O problemie powiadomiłem Zarząd Główny ZKwP oraz wszystkie Oddziały ZKwP.
Napisałem o tym również na swoim blogu.
http://moje-charty.blog.onet.pl/" target="_blank
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez aleksandra » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 15:58

bardzo współczuje Karolu.
gratuluję odpowiedzialnego podejścia do problemu i otwartego wyznania.
Avatar użytkownika
aleksandra
 
Posty: 202
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 07:12

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Karol » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 16:30

Moje postępowanie nie wykracza poza normalną uczciwość! Niestety, wiele osób tak nie postępuje, dlatego mnożą się problemy, których być nie powinno.
Mam zamówienia na dwa szczenięta po Guldynce. Gdybym pokrył ją zdrowym psem, szczenięta byłyby zdrowe, jednak byłyby nosicielami. Ja tę nić utnę, a Guldynka dożyje swoich lat w dziewictwie.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Surykatka » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 17:25

Karolu bardzo mi przykro z powodu choroby twoich pieknych psów.
Czy jest szansa, że nie utracą całkowicie wzroku?
( A tak liczyłam na szczeniaki po Gudelce. Cóż, notkę przeczytałam. Zdrowie rasy jest najważniejsze).
Pozdrawiam Surykatka & chart angielski whippet - Boriaczek
Jeszcze zorganizujemy, tylko zrobić trza zaliczenie z chemii :)
Surykatka
 
Posty: 520
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 08:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Karol » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 17:42

Psy stracÄ… wzrok na pewno. To jest tylko kwestia czasu liczonego w miesiÄ…cach.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez AgnieszkaZ » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 19:02

Karolu, siedzę co prawda mocno w innej grupie niż charty, ale powiem Ci jedno. Gratuluję postawy i uczciwości! Niewiele jest tak odpowiedzialnych hodowców ja Ty.Są tacy którzy wiedzą o nosicielstwie swoich psów a mimo to nadal je rozmnażają! Dlatego tym bardziej chylę czoła na Twoją postawę.
AgnieszkaZ
 
Posty: 135
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 08:56

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez ARCTURUS » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 19:19

Sprawa jest naprawde powazna , tym bardziej ze w zasadzie nie wiemy z jakim sposobem dziedziczenia mamy do czynienia . Dobrze jesli to dziala na zasadzie autosomalnie recesywnej , czyli oboje rodzice przekazuja potomstwu wadliwy recesywny gen . Jednak analizujac przodkow Gizma i Guldynki mam watpliwosci czy wlasnie tak w naszym wypadku jest .
Wiem tylko, ze teraz w pierwszej kolejnosci badania musze zrobic Borucie i Starce , chociaz Boruta ma 7 lat , a Starka 10 i objawow niedowidzenie u nich nie ma ,a nawet mam problem z tym ,ze widza za duzo szczegolnie na spacerach ;)
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez Karol » poniedziaÅ‚ek, 15 wrzeÅ›nia 2008, 19:36

W piśmie do Zarządu Głównego ZKwP napisałem m.in.:
"W trosce o dobro rasy składam wniosek o:
1. Wydanie zalecenia wykonania badań okulistycznych wszystkim chartom polskim.
2. Wprowadzenie obowiązku wykonania badań okulistycznych chartów polskich warunkujących dopuszczenie ich do hodowli."
Jeśli byłyby przestrzegane takie zasady, oraz hodowcy rzetelnie podeszliby do problemu, być może w ciągu kilku pokoleń psów można by zredukować chorobę do skali marginalnej lub całkowicie.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 145
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez sigryda » wtorek, 16 wrzeÅ›nia 2008, 02:23

Karolu, bardzo bardzo mi przykro :(
I dziekuje, ze podzieliles sie ta wiadomoscia. To bardzo wazne dla wszystkich Chartow Polskich.
Mam nadzieje, ze ZKwP i Klub Charta Polskiego odpowiednio zareaguje na te informacje.

Niestety PRA nie zawsze dziedziczy sie autosomalnie recesywnie czy autosomalnie dominujaco, bardzo czesto dziedziczenie tej choroby jest bardziej skomplikowane i przypisane do konkretnej rasy. A ras psow chorujacych na te dziedziczna chorobe oczu jest bardzo wiele, wg niektorych zrodel nawet ponad 100 ras ma problem z ta choroba.
Gdyby udalo sie opracowac specjalne testy genetyczne dla CP, tak jak dla kilku innych ras - to byloby najlepsze wyjscie - bo i zdrowych nosicieli mozna byloby usunac z hodowli albo uzyc ich z wielka ostroznoscia tylko ze zdrowym psem nie bedacym nosicielem. Ale CP sa tak malo znane i maja tak mala populacje - nie wiem czy jakis naukowiec zechcialby sie tym zajac :(
W kazdym razie - regularne badania u specjalisty wszystkich psow hodowlanych w rasie Chart Polski powinno eliminowac psy chore na te chorobe. A to juz cos.

I kazdy hodowca Chartow Polskich powinien pamietac, ze zdrowie calej rasy lezy takze w jego rekach. Nawet jesli wydaje mu sie, ze jego charty sa zdrowe powinien zrobic takie badania.


AgnieszkaZ napisał(a):Są tacy którzy wiedzą o nosicielstwie swoich psów a mimo to nadal je rozmnażają!

Takie postepowanie jest nieetyczne i niegodne. Przynosi tylko szkode i bol nastepnym pokoleniom psow rasowych i kolejnym nieswiadomym wlascicielom.


Karolu napisales w blogu, ze zauwazyles pewne objawy u swoich psow, ktore zaniepokoily Cie i sklonily do wykonania badan oczu. Czy moglbys je opisac? moze komus w przyszlosci przydaloby sie takie spostrzezenia.
I w jaki sposob chcesz nauczyc swoje charty zycia bez sprawnego wzroku? w swiecie ciemnosci?
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: PRA Postępujący zanik siatkówki

Postprzez tulpar » wtorek, 16 wrzeÅ›nia 2008, 08:18

Na prośbę Karola wklejam rodowód:

Obrazek
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Następna strona

Powrót do Zdrowie i Uroda

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron