Thai Ridgeback Dog

Moderatorzy: kuba94, kuba94

Thai Ridgeback Dog

Postprzez djuszes » czwartek, 5 czerwca 2008, 15:12

Thai ridgeback dog to stara rasa. Pierwsze wzmianki pochodzą z tajlandzkich rękopisów, sprzed blisko 360 lat.
Używany był w myślistwie, jako towarzysz furmanów a także jako stróż.
Jest to krótkowłosy, średniej wielkości pies. Wysokość w kłębie dla psa wynosi 56-61 cm i 51-56cm dla suki (+-2cm). Format ciała można wpisać w prostokąt- jest on nieznacznie dłuższy niż wyższy(długość ciała:wysokość w kłębie=11:10).
Głębokość klatki piersiowej równa jest połowie wysokości psa w kłębie(1:2).
Długość kufy do długości głowy wyraża się stosunkiem 2:3.
Cechą charakterystyczną tej rasy psów jest pręga włosów rosnących w

przeciwnym kierunku, w stosunku do reszty okrywy włosowej. Pręga ta występuje na grzbiecie i lędźwiach.Preferowana jest symetryczna pręga, choć zdarzają się inne jej rodzaje.
Umaszczenie jest jednolite, w kolorach: jasnokasztanowe(im ciemniejsze tym lepiej), , czysto czarne, srebrne lub błękitne.
Opis kolorów pochodzi ze wzorca tłumaczonego prze p. dr Ewę Żuchowską i ukazał się w 2000 roku. Według mnie są pewne nieścisłości odnośnie nazewnictwa kolorów 8-) brakuje mi na przykład koloru izabel, czarnej maski .... :geek:
a to wersja angielskojęzyczna odnośnie kolorów umaszczenia Colour : Solid colour : red, black, blue and very light fawn (isabella). Black mask is preferable in reds.

Dodam jeszcze, że w Polsce wiem, że jest jeden thai, młody szczylek sprowadzony z Czech- rozmawiałem z właścicielką w Lesznie na wystawie championów 8-) Jest błękitny :D
Wiem, że w jednej z gazet pod koniec lat 90 ukazało się ogłoszenie o sprzedaży suki tej rasy! Trochę thai ridgebacków mieszka u naszych południowych sąsiadów, wiem, że do niedawna była jedna hodowla w Rosji i jest kilka na zachodzie 8-)
Ostatnio edytowano czwartek, 5 czerwca 2008, 20:27 przez djuszes, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
djuszes
 
Posty: 69
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:16

Re: Thai Ridgeback Dog

Postprzez Adriana » czwartek, 5 czerwca 2008, 15:57

Te błękitne i srebrne są całkiem fajne!
Ale po co i skąd ta pręga u Ridgebacków? Ot, jest i tyle?
Avatar użytkownika
Adriana
 
Posty: 271
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:12

Re: Thai Ridgeback Dog

Postprzez Kate » czwartek, 5 czerwca 2008, 15:59

Na wystawę w Katowicach w 2003 r. zgłoszona była suka tej rasy do kl. Młodzieży, nazywała się Taptim Siam MALEE i wg katalogu mieszkała w Pruszkowie.

Na wystawie w Krakowie w 2006 r. takiego thai ridgebacka "upolowałam":

ALTER MAGIC z Bananove Republiky
Obrazek

Ale ten to chyba zagraniczny był.
Kate
 
Posty: 441
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 10:00

Re: Thai Ridgeback Dog

Postprzez buckaroo » poniedziaÅ‚ek, 27 kwietnia 2009, 22:15

Prosto z Tajlandii są także w jednej hodowli w Belgii, mieli już też mioty.
Właściciele tej hodowli są często na wystawach w Polsce :)
www.cattledog.be
Avatar użytkownika
buckaroo
 
Posty: 40
Dołączył(a): wtorek, 4 listopada 2008, 19:58
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Rasy pierwotne (inne niż charty)

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron