przez tulpar » niedziela, 27 grudnia 2009, 13:36
Przyznawanie tytułów CACIB jest regulowane przez FCI. Nie zezwala ona przyznawania ich innym rasom niż rasom ostatecznie uznanym, zatem nie mogą je otrzymywać ani gończy polski, ani tornjak, ale także nie jest on przewidziany dla boerboeli oraz czeskich psów górskich. Natomiast jeśli chodzi o tytuły CWC (w wersji międzynarodowej CAC) ? FCI pozostawia tę decyzję w gestii związków krajowych, co zapisano w regulaminie wystawowym FCI w pkt 7 Regulaminu Wystaw FCI (Tytuły i nagrody), który w tłumaczeniu na język polski brzmi następująco:
?CAC (Certificat d?Aptitude au Championnat) jest tytułem krajowym. To, w jakiej klasie i którym psom będzie przyznawany ten certyfikat zależy od związku krajowego?.
Nie określono jakie tytuły są uznawane za tytuły wystawowe. Czy CAC, czy także BOS, BOB?
Aby upewnić się, czy właściwie interpretuję przepisy FCI, skierowałem zapytanie do biura organizacji. Otrzymałem następująca odpowiedź:
Se puede hacer los comentarios siguientes :
una raza que no es reconocida (ni a titulo provisional, ni definitivo) no puede optar al CACIB por supuesto, ni al titulo de Vencedor de la Mundial (comunmente llamado World Winner) o Vencedor de la Exposicion de la Seccion(Europa por ejemplo) (comunmente llamado European WInner). Los titulos nacionales (CAC y Campeon) se pueden seguir concediendo -eso es derecho de las organizaciones nacionales- pero no son reconocidos por la FCI ya que, oficialmente, la raza no "existe" a nivel FCI.
Esperando haber aclarado la situacion,
Atentamente
Y.De Clercq
Director Ejecutivo
Tłumaczenie na język polski:
Można skomentować kwestię następująco:
Rasa, która nie jest uznana (ani prowizorycznie, ani ostatecznie) nie może otrzymywać CACIB, co jest oczywiste, ani tytułu Zwycięzcy Świata (zwane World Winner) oraz Zwycięzcy Wystawy Sekcyjnej (Europy na przykład) (zwane European Winner). Tytuły krajowe (CWC i champion) mogą być nadal przyznawane ? to jest prawo organizacji krajowych ? ale nie są uznawane przez FCI, gdyż oficjalnie taka rasa nie istnieje na poziomie FCI.
Mam nadzieję, że sytuacja została wyjaśniona,
Z poważaniem
Y.De Clercq
Dyrektor Wykonawczy
Zatem przywrócenie możliwości zdobywania tytułów wystawowych przyznawanych przez ZKWP rasom nieuznanym nie stoi w sprzeczności z zamysłami FCI.
Kolejną kwestią praktyczną, która jest konsekwencją wprowadzonych przepisów, jest możliwość wystawiania psów ras nieuznanych w klasie championów. Zgodnie z regulaminem wystaw jest to dozwolone ?dla psów posiadających tytuły championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej?. W konsekwencji:
[a] żeby polski pies rasy nieuznanej mógł być wystawiony w klasie championów musi brać udział w wystawach organizowanych przez inne związki kynologiczne i tam otrzymać taki tytuł,
[b] żeby polski pies rasy nieuznanej mógł być wystawiony na wystawie championów organizowanej przez swój macierzysty związek, jest zmuszony do udziału w wystawach w innych związkach. Wniosek: bez działalności innych związków krajowych pies zarejestrowany w ZKWP nie ma prawa udziału w imprezie organizowanej przez swój związek,
[c] wystawianie psa w klasie championów przez członka innych związków jest bardziej prawdopodobne i łatwiejsze organizacyjnie niż członka ZKWP ? zatem członkowie obcych związków są na polskich wystawach bardziej uprzywilejowani przez ZKWP w porównaniu do członków ZKWP.
[....]
Inne konsekwencje obecnie obowiązujących przepisów wystawowych wpływających niekorzystnie na hodowlę ras nieuznanych oraz na działalność w ramach ZKWP.
[1] Aspekt finansowy
Hodowlą ras nieuznanych zajmują się ogromni pasjonaci. Dla promowania swoich psów skłonni są jeździć w najbardziej odległe regiony Europy. Możliwość wystawiania ras nieuznanych w Polsce i możliwość uzyskiwania tytułów krajowych w naszym kraju, początkowo przyciągnęło wielu wystawców. Warto przypomnieć, że dzięki ZKWP pierwszy raz na wystawie światowej FCI te psy mogły być pokazane szerokiej publiczności. Niestety zmiana regulaminu i odebranie wcześniej przyznanych praw, zniechęca do wystawiania psów na wystawach zorganizowanych przez ZKWP.
Na wybranych wystawach w Polsce zazwyczaj pojawiają się pojedynczy przedstawiciele ras nieuznanych, tymczasem na wystawie w Bratysławie, czy w Pradze w 2008 r. pojawiło się nawet do 50 psów tych ras, a w Mladá Boleslav w Czechach, w 2009 r. pojawiło się ich aż 103, zatem istnieje tendencja wzrostowa w zakresie ilości wystawianych psów tych ras. 103 psy może wydawać się małą liczbą, ale przekładając to na kwestię finansową, sprawa zaczyna prezentować się interesująco. Jeśli wystawcy tylko tych psów, ze słowackich i czeskich wystaw, zechcieliby przyjechać do Polski, by uzyskać tytuł championa naszego kraju i zakładając, że zgłoszenie takiego psa kosztuje 40 Euro a potrzebne są trzy wnioski CAC, to tylko za wystawienie tych 103 psów, na konto ZKWP wpłynęło by ponad 50 tys PLN. Psów jest jednak znacznie więcej i dzięki aktywności właścicieli będzie ich coraz więcej. Na tego typu dochody mogłyby liczyć w szczególności oddziały położone blisko granic, a więc takie, w których liczba polskich wystawców i tak jest mniejsza.
[2] Kwestia fair play
Niektórzy wystawcy z Czech i Słowacji już prezentowali w Polsce swoje rasy nieuznane przez FCI otrzymując nie tylko dobre noty, ale także otrzymywali CWC, w szczególności przyznawane przez sędziów zagranicznych, nieświadomych przepisów zupełnie odmiennych od tych obowiązujących we wszystkich innych związkach. Nawet prezydent FCI Hans Müller przyznał w 2007 r. na wystawie championów CWC chartowi środkowazjatyckiemu tazy, postępując zgodnie z przepisami FCI.
Można sobie wyobrazić rozczarowanie osób, które mając w karcie ocen wpisane ?CWC? dowiedzą się, że to pomyłka. ? Na wystawach międzynarodowych w 2007 r. w Polsce pokazano kilka psów tych ras. Przyjechali wystawcy z Czech i Rosji. Tak bardzo pragnęli otrzymać tytuł Championa Polski, że w przypadku Rosji podróżowali niemal tysiące kilometrów. Gdy otrzymają trzy CWC i wystąpią o certyfikat championa, spotka ich ogromne rozczarowanie, bo prawie na pewno nie przyjechaliby na nasze wystawy, gdyby wiedzieli o tak niekorzystnych zapisach.
Warto wspomnieć, że gdy gończy polski był rasą nieuznaną, a polskim hodowcom zależało na promocji rasy, istniała możliwość, by ich psy otrzymały tytuł championa Litwy. Obecnie gończy litewski nie ma prawa do tytułów w Polsce.
[3] Gorsza sytuacja polskich hodowców
Kolejnym ważnym aspektem w świetle obecnych przepisów uniemożliwiających zdobycie tytułów krajowych psom zarejestrowanym w ZKWP jest fakt, że stawiają one polskich hodowców w trudniejszej sytuacji niż hodowców z innych krajów, gdyż tak samo dobre psy z Polski nie mogą otrzymać równie istotnych tytułów, jak choćby ich miotowi bracia z Czech, Słowacji, krajów bałtyckich, Węgier? Zatem obecnie funkcjonujące przepisy ZKWP powodują, że w zakresie ras nieuznanych ZKWP promuje hodowców innych związków, kosztem własnych.
[4] Brak szans na międzynarodowe konfrontacje
Obecne przepisy wykluczają możliwość organizowania wystaw, na których mogłaby się pojawić większa stawka przedstawicieli ras nieuznanych spoza Polski. Wystawy wszystkich innych krajów, przyznających tytuły krajowe rasom nieuznanym, mogą stać się z czasem miejscami prestiżowymi dla właścicieli tych ras, wystawy polskie ? niestety nie. Trudno wyobrazić sobie, by wystawcy zechcieli przyjechać na potencjalnie możliwą europejską wystawę tazy, tajganów, czy innych ras nieuznanych przez FCI do Polski, a do innych krajów ? owszem. Zatwierdzony przepis wystawowy przekreśla wiele szans polskim hodowcom ras nieuznanych nie dając żadnego zysku ZKWP.
[5] Zniechęcanie do wystawiania.
Choć nie każdy pies musi być psem utytułowanym i zdobywanie tytułów nie powinno być celem wystawiania psa, to tytuły bezsprzecznie są ważną motywacją do udziału w wystawach. Obecnie wystawianie psa rasy nieuznanej w klasie młodzieżowej nie daje żadnych korzyści. Psów tych jest mało, więc nie ma konkurencji, a przyznawanie tytułów zostało wstrzymane. Wystawianie psa w klasach dorosłych, po uzyskaniu ocen koniecznych do otrzymania praw hodowlanych, również jest mało umotywowane. Biorąc pod uwagę, że uprawnienia hodowlane można uzyskać na podstawie ocen uzyskanych w innych krajach, w dobie otwartych granic, trudno znaleźć powód zachęcający członków ZKWP posiadających psy ras nieuznanych do udziału w imprezach ZKWP.
[...]