Czym jest TOLERANCJA ?

Moderatorzy: Sloughi, tulpar, Sloughi, tulpar

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez djuszes » czwartek, 29 maja 2008, 01:43

Jeśli chodzi o mnie to chętnie poczytam, a przy okazji dowiem się czegoś nowego 8-)
djuszes
 
Posty: 69
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:16

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez ARCTURUS » czwartek, 29 maja 2008, 08:49

Jesli tolerancja jest gryzieniem sie w jezyk , zeby komus nie zrobic przykrosci , to ja jestem bardzo tolerancyjna ;)
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez Gabriela » czwartek, 29 maja 2008, 10:46

Myślę że w sprawach dotyczących wiary powinniśmy być bardziej tolerancyjni wobec siebie.Ewangelicy to tacy sami ludzie jak inni.Mam rodzinę na Śląsku Cieszyńskim gdzie jak wiadomo ewangelików jest stosunkowo duzo i wydaje mi się że tam ludzie nie maja problemu z torelancją wobec siebie.Istnieją dwa kościoły na tej samej ulicy i społeczność nie prowadzi wojen która wiara wazniejsza.
Avatar użytkownika
Gabriela
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 06:59

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez korkowa » czwartek, 29 maja 2008, 14:51

ARCTURUS napisał(a):Jesli tolerancja jest gryzieniem sie w jezyk , zeby komus nie zrobic przykrosci , to ja jestem bardzo tolerancyjna ;)

Hm..myślę, ze to się raczej nazywa taktowność :) i wyczucie. ;)
Ja spotykałam się z brakiem tolerancji, gdy przechodziłam na wegetarianizm.
Najbardziej raziło mnie to, ze nikt nie chciał wysłuchać i rozważyć moich argumentów, ludzie wykazywali się brakiem przystosowania na zmiany.
Tolerancja to dość trudne pojęcie, tolerować można czyjeś odmienne zdanie i odmienne wierzenia, ale ja nigdy nie będę tolerancyjna wobec osób pozbawionych empatii, wobec tego co obecnie dzieję się w Chinach.
Więc czasem zbyt duża tolerancja powoduje krzywdę, czasem tolerancja przeradza się w obojętność i ignorowanie.
PS. dodam jeszcze,ze mieszkając w Sosnowcu, dość często jeżdżę do Katowic, gdzie szczególnie młodzi hanysi bardzo źle odnoszą się do goroli..przykre.
korkowa
 
Posty: 99
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez ARCTURUS » czwartek, 29 maja 2008, 14:56

Ja mysle ,ze najwiekszym problemem ludzi jest tworzenie sztucznych podzialow na roznego rodzaju grupy . Troszke jest to zrozumiale, czuje sie z tym nutke atawizmu , Å‚aczenie w grupy w koncu pomoglo ludziom rozwijac cywilizacje i ksztaltowac swoj rozwoj. Jednak w naszych czasach zbytnie wiezi w takich grupach powoduja zanik widzenia przestrzeni poza grupa .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez ARCTURUS » czwartek, 29 maja 2008, 15:00

Poza tym kazda tolerancja ma swoje granice jak juz tu ktos napisal , nie wolno tolerowac głupoty , chamstwa , okrucienstwa , zlodziejstwa i kilku innych rzeczy ,kazdy z nas instynktowanie wyczuwa taka granice , chociaz pewnie jedni szybciej inni wolniej , a niektorzy wcale i w tym problem .
Avatar użytkownika
ARCTURUS
 
Posty: 392
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Grochowice

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez ewcia » piÄ…tek, 30 maja 2008, 07:40

Korkowa napisała:
PS. dodam jeszcze,ze mieszkając w Sosnowcu, dość często jeżdżę do Katowic, gdzie szczególnie młodzi hanysi bardzo źle odnoszą się do goroli..przykre.
Nie martw się, ja też jestem ta "najgorsza gorolka" bo z Sosnowca. :D .Tam się urodziłam ,dorastałam i gdzie wylądowałam???Ano w Katowicach.Teraz już te podziały nie są tak bardzo wyraźne..i dotkliwe.Bądź...tolerancyjna.A swoją drogą...wolę być zagłębianką :D :D
ewcia
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 06:57
Lokalizacja: Brenna

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez Han » piÄ…tek, 30 maja 2008, 12:50

Najgorszym rodzajem tolerancji jest tolerancja wybiórcza. Nie toleruję czegoś i się z tym obnoszę (szczególniej na forach internetowych) ale jeśli coś takiego zrobi synuś, małźonek albo mnie się przydaży to już wołam o tolerancję. Taka tolerancja to dwulicowość.
Han
 
Posty: 22
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 22:32

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez viola » sobota, 31 maja 2008, 13:19

W poprzednim miejscu pracy, jedna z naszych koleżanek była ewangeliczką. W trakcie rozmów , nigdy specjalnie nie podkreślała, że jest osobą innego wyznania. Ot, czasami coś napomknęła, że ma trudne relacje z mamą męża, ponieważ ona nie bardzo potrafi się pogodzić z faktem, iż jej synowa jest właśnie ewangeliczką. Obecnie nie mam z koleżanką specjalnego kontaktu ale mam nadzieje, że teściowa jednak ją polubiła. Dziewczyna zwyczajnie na to zasługuje...

Oczywiście, że w miejscu pracy, tradycyjnie... po ?naszemu? dziewczyna była regularnie dręczona imieninowymi życzeniami. Wprawdzie coś tam kiedyś, cieniutko pod nosem wspomniała, że ona to raczej świętuje urodziny ale osobiście ową jej skłonność, wytłumaczyłam sobie bardziej niemieckim wychowaniem /jej mama była Niemką/, niż rodzajem wyznania. W wielkiej swej inteligencji... osiagając chyba szczyt elokwencji, "walnęłam" nawet coś w stylu " Po 30- tce, skłonność do świętowania urodzin zapewne ci przejdzie..." :oops:

Dopiero, teraz pod wpływem wypowiedzi Marcina, uzmysłowiłam sobie z jak ogromnym szacunkiem byliśmy przez koleżankę traktowani. Nigdy nawet słówkiem nie wspomniała, że coś jej w tych ?imieninowych obchodach? nie odpowiada. Zawsze uśmiechnięta od ucha do ucha, serdecznie nam dziękowała. Widać była tolerancyjna ... :D Dziękuje Anito...
viola
 
Posty: 213
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 22:46

Re: Czym jest TOLERANCJA ?

Postprzez tulpar » sobota, 31 maja 2008, 21:48

To jeszcze jedna historyjka z życia ewangelika.

01.11. to święto, podczas którego katolicy wspominają zmarłych. Ewangelicy robią to pod koniec roku kościelnego, w tzw. niedzielę wieczności. Natomiast dzień przez 01.11 mamy Święto Reformacji - ten dzień jest ustawowo dniem wolnym od pracy dla ewangelików w Polsce; tak samo, jak jest wolne Boże Ciało dla katolików. Jednakże wielu ewangelików nie śmie powiedzieć swojemy szefowi, że w ten dzień należy się wolne i już.

U nas w domu, zawsze pojawiają się goście, którzy oczywiście w Święto Reformacji biegają po kwiaciarniach, kupują wiązanki, myją groby i wykonują wszelkie możliwe przedświąteczne czynności. I mimo tłumaczenia, że jest to Święto Reformacji, dzień wolny, dzień zadumy itp., trudno odmówić 70 letniej cioteczce pomocy w tańcu ze szmatą. I tak jest co roku. Dla mnie nie było by żadnym problemem, żeby z tą szmatą potańczyć 01.11, bo to już okres poświąteczny. No ale głową muru nie przebiję. Jedynym wyjściem jest chyba wziąć urlop i po prosu wyjechać.

U mnie w pracy, w klinice, na szczęście jest taki szef i tacy lekarze, że nie dysutują ze mną na ten temat, ja przypominam, że jest to mój dzień wolny i bez jakichkolwiek uwag, znikam.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-topic

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron