Popularnosc greyhoundow w Polsce i nie tylko.

Moderatorzy: Ann, Ann

Popularnosc greyhoundow w Polsce i nie tylko.

Postprzez sigryda » poniedziaÅ‚ek, 31 sierpnia 2009, 16:23

Tulpar napisał(a):A greyhoundy - fakt... ostatnio nie tylko w biegach, ale w ogóle regres w rasie. Nawet nie tylko w Polsce.

Ciekawe dlaczego wlasnie ten regres sie pojawil w rasie odnosnie wystawowych psow, bo chyba nie wyscigowych?
W Polsce to chyba czesciowo 'wina' CP - to tez duze eleganckie krotkowlose charty, a na dodatek nasza narodowa rasa. Spora czesc osob to wlasnie przekonuje do naszych chartow. Ta sama 'nisza' - wiec obydwie rasy musza sie nia dzielic, stad moze mniejsze zainteresowanie.
Ale nie sadzilam by w innych krajach, gdzie CP sa z reguly malo znane, tez pojawil sie problem mniejszego zainteresowania greyhoundami?
"Hominis est errare, insipientis in errore perseverare"
sigryda
 
Posty: 785
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2008, 02:25

Re: Popularnosc greyhoundow w Polsce i nie tylko.

Postprzez tulpar » poniedziaÅ‚ek, 31 sierpnia 2009, 23:41

Poza PL, greyhoundy wyparły z Węgier charty węgierskie.

Znacznie mniej greyhoundów jest także w Niemczech. Na ostatniej wystawie dorocznej w Niemczech było ich zaledwie nico ponad 30. Dla kontrastu podam, że liczba sloughi na analogicznej wystawie przekroczyła 70, a azawakhów na ich dorocznej wystawie było dużo ponad 100. Ranking większości charcich ras w Niemczech układa się dla pierwszej "dwudziestki", dla greyhoundów jedynie dla pierwszej "dziesiątki", bo po prostu dalej nie można by tej listy skonstruować.

Jakie są tego powody w Niemczech - trudno ostatecznie powiedzieć. Myślę, że podejście niemieckie - czyli łączenie wystaw i biegów, eliminuje typowo wystawowe linie. A psy typowo wyścigowe, pewnie nie podobają się aż tak bardzo, by je po wystawach wozić.

Słyszałem kiedyś nawet taką opinię z ust niemieckiej miłośniczki chartów - że greyhounda nie można spuścić ze smyczy na polu, bo biegnąc po takim terenie zawału dostnie. Nie wiem, na ile to jest prawdą, a na ile plotką, no ale chodzi mi o to, ze taka obiegowa opinia funkcjonuje i pewnie niekoniecznie wspomaga rasę.
Avatar użytkownika
tulpar
Administrator
 
Posty: 2584
Dołączył(a): sobota, 9 lutego 2008, 21:05

Re: Popularnosc greyhoundow w Polsce i nie tylko.

Postprzez pituophis » poniedziaÅ‚ek, 31 sierpnia 2009, 23:51

Chyba tylko w UK jest dużo greyhoundów, ale dotyczy to psów wyścigowych, do ratowania których stworzono specjalne fundacje. Greya wystawowego nie widziałem. Nawet na imprezach typu "Discover Dogs" prezentuje się emerytowane wyścigowce, i zachęca słusznie do ich adopcji.

Ja słyszałem w UK, że biegnąc w polu, po naturalnym terenie, wyścigowy greyhound momentalnie ulegnie kontuzji, jest zbyt szybki a przy tym nieuważny i mało zwrotny.

Myślę, że greyhound to taki stereotypowy chart, inne rasy wydają się od niego bardziej oryginalne, egzotyczne, a whippet poręczniejszy.
God made only few perfect dogs, so he covered the rest with hair
pituophis
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2008, 17:01

Re: Popularnosc greyhoundow w Polsce i nie tylko.

Postprzez Bogarka » wtorek, 1 wrzeÅ›nia 2009, 11:19

tulpar napisał(a):Poza PL, greyhoundy wyparły z Węgier charty węgierskie.

Na Wegrzech sa greye, tylko sie nie pojawiaja na wystawach. Na Wegzrzech nikt nie ma tych greyów w typie tzw. wystawowym (przynajniej nikt ich nie hoduje) sa tylko te biegajace. Niektóre sie pojawiaja na niektórych wystawach, ale przewaznie mozna je widziec na torze.
Bogarka
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 23:05


Powrót do Greyhound

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron