Czy psy Fingala oraz Fionna były deerhoundami?
Streszczenie artykułu Waren die Hunde Fingals oder Fionns Deerhounds?? autor Herbert Orschiedt, artykuł zamieszczony na łamach Unsere Windhunde 6/07, s. 20-21
Rozważania na temat wyglądu, nazwy ?deerhounds? oraz opisu deerhounda z dawnych czasów.
W 1862 r. nijaki Col. Inge pokazał na wystawie w Birmingham dwa psy, które były zgłoszone jako deerhoundy. W 1886 r. w Wielkiej Brytanii założono klub deerhounda, a w 1892 r. uchwalono wzorzec rasy. Ten wzorzec, z drobnymi zmianami, obowiązuje do dzisiaj.
W 1892 r. właściciel kilku deerhoundów, Weston Bell, napisał książkę pt ?The Scottish Deerhound?. W książce znalazły się rysunki deerhoundów, które odnosiły sukcesy na wystawach w latach 1880-1885. Dzięki tym rysunkom możemy sobie wyobrazić, jak wyglądały psy tej rasy 120 lat temu. Na jednym z rysunków pojawił się pies o imieniu Bran, którego właścicielem był MacNeil, pies był opisany jako ?true old Scottish Deerhound? [stary, prawdziwie szkocki deerhound], pochodził z 1835 r.
Z tego samego czasu znamy serię obrazów deerhoundów, które zawdzięczamy przyjaźni pomiędzy pisarzem Sir Walter Scottem (1771-1832) oraz malarzem Sir Edwin Landseer (1803-1873). Obaj posiadali deerhoundy, Scott postawił literacki pomnik tej rasie w swoich opowiadaniach, Landseer przedstawił na obrazach ówczesny wygląd tych psów. Znanymi obrazami są ?Deerhound in a Mountaint Torrent? z 1835 r., ?Highlander returning from Deerstalking? z 1827 r., istnieje pewna liczba obrazów ukazująca królową Wiktorię i jej małżonka z tymi psami. Prawdopodobnie najbardziej znanym obrazem jest ?Scene at Abbotsford?, na którym przedstawiono deerhounda oraz słynnego Maidę (Maida był krzyżówką owczarka pierenjskiego oraz deerhounda).
Zatem nasza wiedza o wygladzie deerhounda w oparciu o obrazy nie sięga dalej niż rok 1800.
Jak zatem można potraktować nazwę ?deerhound? jako nazwę konkretnej rasy?
Znane są opisy już z XVI w. z polowań w Szkocji, podczas których używano psów na jelenie. Nazwy stosowane do opisu tych psów to Scottish Greyhound, Highland Greyhound, Irish Greyhound, Deer-greyhound oraz Irish Wolf-Dog. Należy jednak podkreślić, że w literaturze celtyckiej słowo ?irlandzki? było bez rozróżnienia stosowane dla terenów obecnej Irlandii i Szkocji. Dopiero w czasach Cromwella, ze względu na różne uwarunkowanie geograficzne oraz różne struktury społeczne w Szkocji i Irlandii, rozwinęły się różne sposoby polowania. Od tego też czasu w obu krajach uformowały się różne rasy.
W 1792 r. szkocki poeta James MacPherson opublikował wiersze w zbiorze ?Poems of Ossian?. Te utwory opowiadają o czynach pewnego szkockiego wojownika Fingala z czasów przedchrześcijańskich. MacPherson chciał znaleźć utwory napisane po gaelicku i je przetłumaczyć. Dzisiaj wiadomo, że w przeciewieństwie do Irlandii, w Szkocji nie istaniała poezja pisana w stylu ?Śpiewów Osjańskich?. MacPherson wprawdzie spożytkował szkocki folklor, jednak cały jego cykl był rzeczą spreparowaną, która z zachwytem została zaakceptowana.
To, co jest dla nas ciekawe w ?Śpiewach Osjańskich? to często wymieniane tam psy, które należały do Fingala ? Bran, Luath oraz Phorp.
Bran: ?The hind leg like a hook or bent bow, the breast like that of a garron (a sturdy pony), the ear like a leaf?.
[Tylne nogi jak hak lub zgięty łuk, klatka piersiowa jak u garrona (mocny kuc), ucho jak liść]
Phorp: Phorp was black in colour, with two yellow feet, such as Bran had, two black eyes. And a white breast, a back narrow and fair as required for hunting and two erected ears of dark brown red.?
[Phorp był koloru czarnego, z dwiem żółtymi stopami, jak Bran, miał dwoje czarnych oczu. Oraz białą klatkę piersiową, tył wąski i zgrabny jak należy na polowania oraz dwoje uniesionych uszu koloru ciemno rudego.]
A stary gaelicki utwór opisywał je następująco:
?An eye of sloe,
with ear not low.
With horse's breast,
with depth of chest.
With breadth of loin
and curve un groin.
And nape set for behind the head:
Such were the dogs that Fingal bred.?
[Oko jak tarń, uszy opuszczone, klatka jak u konia, głęboka, szerokie lędźwia, wypukłe żebra oraz kark z głową osadzoną ku przodowi, takie oto psy miał Fingal."]